Įvedamas „solidarumo“ mokestis
Bręsta pokyčiai: nuo 2015 m. žmonės, besilankantys valstybės saugomose teritorijose, turės įsigyti lankytojo bilietus, kurie 5 dienoms kainuos 1 eurą. Taip tikimasi surinkti parkų priežiūrai trūkstamų pinigų. Iš viso egzistuos 4 tipų bilietai: vienkartinis, mėnesinis, metinis ir šeimos. Žadama, kad vietiniams gyventojams mokėti nereikės.
Nuo pavasario tokia tvarka turėtų įsigalioti visoje Lietuvoje. Valstybiniams parkams prireikė papildomų pinigų, nes už Europos Sąjungos lėšas įrengta arba rengiama nauja infrastruktūra, o jai prižiūrėti ir atnaujinti reikia papildomų lėšų.
Įdomu tai, kad bilieto neįsigiję žmonės bent jau kol kas baudžiami nebus. Bus taikomas savanoriškumo principas. Kontrolierių, kurie tikrintų bilietus ir baustų jų neturinčiųjų, nebus. Tačiau „solidarumo“ mokesčio sumanytojai įsitikinę, kad Lietuvos žmonės turi suprasti, jog saugomų teritorijų sistema visuomenei yra didelė dovana, todėl ja naudodamiesi turime jausti ir pareigą prisidėti prie parkų išsaugojimo.
Penkių parų bilietas viename valstybiniame parke kainuos vieną eurą, mėnesinis bilietas, galiojantis visuose parkuose, turėtų kainuoti 10 eurų, metinis bilietas, kuriuo taip pat bus galima naudotis visuose parkuose, planuojama, kainuos 20 eurų. Norint įsigyti šeimyninį bilietą, galiojantį visuose parkuose, teks pakloti 25 eurus.
Bus renovuojami
ir viešieji pastatai
Vyriausybė patvirtino Viešųjų pastatų energinio efektyvumo didinimo programą, pagal kurią numatoma iki 2020 m. renovuoti ne mažiau kaip 700 tūkst. kv. m šių pastatų ploto: 470 tūkst. kv. m – centrinės valdžios, 230 tūkst. kv. m – savivaldybių viešųjų pastatų. Tikimasi jų šildymo sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 20 proc.
Viešųjų pastatų energinio efektyvumo didinimo programa bus finansuojama ES 2014–2020 m. paramos, taip pat valstybės ir savivaldybių, privačių investuotojų ir kitų šaltinių lėšomis. Ji numato, kad centrinės valdžios viešųjų pastatų renovacija rūpinsis Energetikos ministerija, o savivaldybių – Aplinkos ministerija.
Nekilnojamojo turto registre yra įregistruoti 13 123 viešieji pastatai, kuriuos nuosavybės teise valdo valstybė ir savivaldybės. Tai administracinės, kultūros, mokslo ir sporto, gydymo, gyvenamosios (vaikų namai, prieglaudos, globos namai), specialiosios ir kitos paskirties pastatai. Dauguma pastatyti 1900–1990 m., kai vyravo plytinių ir stambiaplokščių statinių statyba. Šie pastatai priskiriami žemiausioms – E, F ir G – pastato energinio naudingumo klasėms.
2007–2013 metais valstybės ir ES paramos lėšomis šalyje atnaujinti 787 viešieji pastatai, iš jų 438 mokyklos. Tai sudaro apie 6 proc. energiniu požiūriu neefektyvių viešųjų pastatų. Šiam tikslui buvo skirta apie 1 mlrd. litų.
Įmokos bus mokamos dvejopai
Nuo šių metų keisis individualių įmonių savininkų, mažųjų bendrijų narių ir ūkinių bendrijų tikrųjų narių socialinio draudimo įmokos. Nuo sausio 1 d. už minėtus asmenis įmokos bus mokamos dvejopai: nuo asmeniniams poreikiams išimamos sumos arba nuo asmeniniams poreikiams išimamos sumos, kuri negali būti mažesnė kaip minimalioji mėnesinė alga (MMA).
Pirmuoju atveju už individualių įmonių savininkus, mažųjų bendrijų narius ir ūkinių bendrijų tikruosius narius įmokas reikės mokėti, jeigu tik lėšos bus išimamos asmeniniams poreikiams. Jeigu lėšos nebus išimamos, mokėti nereikės.
Šis įmokų mokėjimo būdas bus taikomas, jeigu individuali įmonė, mažoji bendrija ar ūkinė bendrija veikia pirmuosius metus, minėti asmenys yra ne vyresni nei 29 metų, jiems paskirta senatvės arba netekto darbingumo (invalidumo) pensija, jeigu įmokos už juos jau sumokėtos (pvz., dirbant pagal darbo sutartį) ar patys sumokėjo įmokas kaip individualia veikla užsiimantys asmenys (išskyrus dirbančius su verslo liudijimais).
Už visus kitus individualių įmonių savininkus, mažųjų bendrijų narius ir ūkinių bendrijų tikruosius narius socialinio draudimo įmokas bus privalu mokėti nuo sumos, ne mažesnės kaip MMA, net jeigu lėšos asmeniniams poreikiams nebus išimamos.
Jeigu individuali įmonė, mažoji bendrija ar ūkinė bendrija veiklos nevykdo ir yra tai deklaravusi, minėtos įstatymo nuostatos netaikomos ir įmokų mokėti nereikia.
Parengta pagal pranešimus spaudai
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.