Eglė MIČIULIENĖ
Vilkaviškio rajoną viena po kitos drebina dujų nuotėkio sukeltos sprogimo bangos. Per keturis mėnesius trys sprogimai – tokie atvejai verčia smarkiai sunerimti.
Sužalojo galvą
Sausio 28-osios vakare nuo stipraus sprogimo sudrebėjo Virbalio miesto Vilniaus g. 14-o daugiabučio namo sienos.
Nelaimė įvyko pirmame aukšte, 58 metų Vaclovo Trečioko bute. Subėgę kaimynai paskambino į Bendrąjį pagalbos centrą, buvo iškviesti ugniagesiai, medikai. Pastarieji krauju paplūdusį V. Trečioką išvežė į ligoninę.
Paaiškėjo, jog sprogimas įvyko nutekėjus dujoms. Laimė, nesprogo pats dujų balionas, nes smūgis būtų buvęs dar stipresnis. Buto šeimininkui pasisekė, kad jis gulėjo. Dėl to vyras nuo sprogimo nukentėjo mažiau, tik lėkusi plyta jam smarkiai sužalojo galvą.
Sprogimo banga išgriovė vidinę buto sieną tarp virtuvės ir kambario, užsidegė sofa.
Buvo neblaivus
Jau kitą dieną po incidento V. Trečiokas medikų susiūta ir subintuota galva vaikščiojo po savo namus. Vyras pripažino nelaimės vakarą buvęs neblaivus.
– Užkūriau dujinę, ugnis irgi buvo pakurta. Buvau išgėręs didelį butelį alaus ir viską palikęs užmigau. Matyt, kažkur praleido dujas… Pabudau nuo trenksmo, į galvą lėkė plytos, – pasakojo virbalietis.
Kaimynai ant Vaclovo buvo pikti ir nė nesiruošė jo gailėtis. Mat socialiniame būste gyvenantis V. Trečiokas nuolat girtauja, bute renkasi neaiškios kompanijos, kurios aplinkiniams neleidžia ramiai gyventi.
– Kai išgirdau trenksmą, pagalvojau, kad vėl tie „klounai“ langus daužo. Aplink mus – trys landynės. Geria dieną naktį, trankosi, niekas jų nekontroliuoja. Seniūnija ir socialinės tarnybos V. Trečiokui nieko nepadaro, dar ir pašalpas duoda, anglimis aprūpina! O tas lėbauja savaitėmis. Kenčiame smarvę, kyla pavojus visiems, ypač virš jo gyvenantiems žmonėms. Sakiau seniūnui, kad jį iškraustytų, bet tas aiškina, jog neturi kur. Turėčiau pinigų – nusipirkčiau namuką atskirai. O dabar – nebent bunkerį išsikasti… – piktinosi kaimynas Anatolijus Koltiševas.
Rengiasi iškeldinti
Virbalio seniūnas Zitas Lasevičius sakė, jog remiantis šiuo metu policijoje pradėtu tyrimu ir jau turimais dokumentais V. Trečioką rengiamasi iš socialinio būsto pašalinti nesuteikiant kito gyvenamojo ploto.
– V. Trečioko gyvenimo būdas yra didelė problema. Įspėjimų dėl iškeldinimo iš buto jam jau esu surašęs ne vieną, tad dabar tegul eis kur nori, – kalbėjo Z. Lasevičius.
Seniūnas patvirtino, jog V. Trečiokas gyvena iš pašalpų, kurias gauna kaip ir kiti asmenys, kai užsiregistruoja darbo biržoje. O anglių jam atvežta dėl to, kad nepragertų kompensacijos už kietąjį kurą.
Sprogimų – ne vienas
Šią savaitę kitas skaudus atvejis, kai nutekėjusios dujos sukėlė sprogimą, įvyko netoli Vilniaus esančiuose Salininkuose. Vienam iš gyventojų keičiant balioną, sprogusios dujos beveik sugriovė gyvenamąjį namą, nukentėjo penki žmonės, tarp jų – du nepilnamečiai.
Sprogimų dėl dujų pastaruoju metu netrūksta ir mūsų rajone.
Vos prieš porą savaičių Sūdavos kaime (Klausučių sen.) sprogusios dujos suniokojo namą, sužalojo jame gyvenantį vyrą. Šis sprogimas buvo sukeltas tyčia.
Prieš tai spalio mėnesį Kybartuose, Č. Darvino gatvėje, sprogimo banga sukrėtė daugiabučio namo gyventojus. Dėl šio įvykio policijoje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Rajono gyventojai prisimena ir prieš kelerius metus, 2011-aisiais, nutikusį skaudų įvykį Šikšnių kaime, kai dujų balionas sprogo aštuonbučiame name. Per sprogimą buvo sunkiai sužalota buto gyventoja, be pastogės liko 15 suaugusiųjų ir penki nepilnamečiai.
Iškvietimų – kur kas daugiau
– Visi minėti sprogimai turėjo liūdnų pasekmių – dėl to žmonės apie juos sužinojo. Bet iškvietimų dėl dujų nuotėkio ugniagesiai kasmet sulaukia bent po keletą, tik tai nebūtinai baigiasi gaisrais ar sprogimais. Žmonės kviečiasi pagalbą pajutę dujų kvapą ir išsigandę, jog gali kilti nelaimė, – pasakojo Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Saulius Bakša.
Tais atvejais, kai sprogimas sukeliamas tyčia, belieka užjausti niekuo dėtus aplinkinius gyventojus ir palinkėti jiems kantrybės kovojant su pavojų keliančiais kaimynais.
Tačiau saugiai elgiantis įmanoma išvengti bent jau atsitiktinio dujų nuotėkio ir sprogimo.
Atsarga gėdos nedaro
S. Bakša priminė, jog dujinius prietaisus privaloma įrengti ir prijungti laikantis visų saugumo taisyklių bei reikalavimų.
Pavyzdžiui, balioninis įrenginys negali būti įrengtas gyvenamuosiuose kambariuose, taip pat – rūsiuose ir patalpose, kur grindų altitudė yra žemiau žemės lygio, patalpose, kur nėra natūralaus apšvietimo ir kt. Dujų balionas gali būti ne arčiau kaip 0,5 m nuo viryklės ir ne arčiau kaip 1 m nuo šildymo prietaisų.
Prieš keičiant dujų balioną būtina užgesinti ugnį krosnyje. Keitimo metu negalima junginėti elektros prietaisų, o orlaidė arba durys į patalpą, kurioje yra orlaidė, turi būti atidarytos.
Apie tai, kaip įrengti ir keisti dujų balionus, informacijos galima rasti tiek internete, tiek gauti specialiosiose tarnybose, tačiau būtų geriausia, jei dujų prietaisus įrengtų ir pakeistų specialistai.
Namuose pajutus dujų kvapą, būtina užsukti čiaupą, esantį prieš dujų prietaisą, ir prietaiso čiaupą, atidaryti langus, duris ir sukėlus skersvėjį vėdinti patalpas. Jokiu būdu negalima degti degtukus, rūkyti, junginėti elektros prietaisus ir jungiklius. Jeigu dujų kvapas ir toliau jaučiamas, reikia skubiai kviesti dujų avarinę tarnybą arba tiesiog kreiptis Bendruoju pagalbos centro telefonu 112.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.