Naujų rinkų paieška – tai ne tik produktų pristatymas verslo partneriams. Norint pasirašyti perspektyvias verslo sutartis, reikia išmanyti ir šalies kultūrą, papročius ir tradicijas, ypač kai kalbama apie musulmoniškas šalis.
„Musulmoniškos rinkos turi daug potencialo, tačiau mes apie jas žinome labai nedaug. Tam, kad patektume į tas rinkas, turime išmanyti ir tų šalių kultūrą, tad reikia gerai paruošti namų darbus“, – kalbėjo žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius. Žemės ūkio ministerijoje verslo atstovai galėjo daugiau išgirsti apie dviejų šalių – Jungtinių Arabų Emyratų ir Saudo Arabijos kultūrų subtilybes. Neretai žengiama pramintais ir tradiciniais takais, dirbama su laiko patikrintomis rinkomis, tačiau ateina laikas, kai reikia plėsti akiratį, kai turi įvykti lūžis ir atsirasti kitokios nei tradicinės eksporto kryptys. Nors atrodytų, kad Islamo pasaulis yra kitoks, skiriasi mentalitetas, kultūra, tradicijos, tačiau Vytauto Didžiojo universiteto Regionistikos katedros vedėjas prof. dr. Egdūnas Račius, kalbėdamas apie Saudo Arabiją ir JAE, ragino verslo atstovus nesivadovauti iš anksto susikurtomis nuostatomis. Anot jo, norėdami bendradarbiauti su Rytų šalimis, turime pasiruošti, kad susidursime su kita kultūra, tačiau taip pat negalima pamiršti ir apie tai, kad musulmoniška kultūra, o ypač verslas, pasiduoda globalizacijai. JAE – tai viena turtingiausių pasaulio valstybių Artimuosiuose Rytuose, o Lietuvos verslininkai kurį laiką ir aktyviai domisi Artimųjų Rytų rinka, kurios vartais laikomas Dubajus.
Šis susitikimas turėtų padėti Lietuvos verslui pasiruošti dalyvavimui tarptautinėje maisto produktų parodoje „Gulfood 2015“, kurį vyks vasario 8–12 d. Taip pat artimiausiu metu planuojamos verslo misijos į Jungtinius Arabų Emyratus ir į Saudo Arabiją. Parodos ir verslo misijos – tai viena iš būtinybių, kai kalbama apie produktų pristatymą naujose rinkose. Verslo poreikiai ir galimybės auga, tad jo atstovai nori būti matomi ir megzti naujus verslo ryšius.
Iš Lietuvos į JAE per 2014 m. 10 mėn. daugiausia eksportuota lietuviškos kilmės pieno produktų, kurių asortimentą, be sūrių ir varškės, papildė eksportuojamas sviestas, ir jo per šį laikotarpį buvo eksportuota 55 kartus daugiau nei per 2013 m. tą patį laikotarpį. Lietuviškų produktų eksportas, palyginti su 2013 m. tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 1, 4 karto.
2013 m. Lietuvos žemės ūkio ir maisto prekių eksportas į Saudo Arabiją sudarė 128 mln. eurų, eksporto struktūroje pagal šalis Saudo Arabija buvo 12 vietoje iš 134 šalių. Palyginti su 2012 metais, 2013-aisiais eksportas padidėjo 1, 7 karto. Daugiau kaip 99 proc. eksporto sudarė kviečiai ir miežiai. 2014 m. į šią šalį pradėtas eksportuoti ir lietuviškas sviestas.
Žemės ūkio ministerijos info
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.