Eglė MIČIULIENĖ
Vasario pradžioje buvo skaičiuojami Lietuvoje gyvenantys vilkai ir lūšys. Tik apytiksliais duomenimis remdamiesi miškininkai sako, jog mūsų rajone vilkų gali būti nuo 10 iki 15.
Nesimatė pėdų
Vilkų ir lūšių skaičiavimas visoje šalyje vyko dvi dienas, vasario 3-iąją ir 6-ąją. Miškininkai skaičiavimus atliko pagal Aplinkos ministerijos nustatytą metodiką, eidami tam tikrais maršrutais bei fotografuodami rastus pėdsakus.
Deja, oro sąlygos žvėrims skaičiuoti nustatytomis dienomis nebuvo palankios. Kaip sakė Marijampolės miškų urėdijos Miško želdinimo ir apsaugos inžinierius Ramūnas Mažėtis, sniego buvo mažai, jo danga daug kur sukietėjusi, pradėjusi ledėti, tad vietomis joje neįsispaudė net žmogaus pėda. Todėl šviežius žvėries pėdsakus buvo sunku aptikti, o senus – atskirti. Tad neverta tikėtis, jog skaičiavimo rezultatai atspindi realią padėtį. Juolab kad tas pats vilkas per parą gali nubėgti apie pusšimtį kilometrų ir atsidurti visai kitos girininkijos miškuose.
Vis dėlto skaičiavimai įvyko. Jų metu Vilkaviškio girininkijoje vilkų apskritai nebuvo rasta, o Pajevonio girininkijoje aptikti aštuonių vilkų pėdsakai.
Lūšių rajone nerado
Iš viso Marijampolės apskrityje aptikti 32 vilkų pėdsakai. Daugiausiai vilkų – 23 – užfiksuota Kalvarijos savivaldybėje.
Tačiau, pasak R. Mažėčio, vilkų apskrityje yra tikrai daugiau. Pavyzdžiui, Vilkaviškio girininkijoje jų pėdsakų skaičiavimo dienomis nerasta, bet pernai vilkų pastebėta Kupreliškių miške, netoli Gižų. Be to, buvo papjauta čia gyvenantiems ūkininkams priklausančių avių, o vienas vilkas Gižų seniūnijoje, Adamarinos kaime, rastas numuštas automobilio.
Kaip jau minėta, kartu su vilkais dvi vasario dienas buvo skaičiuojamos ir lūšys.
– Trijų lūšių pėdsakų rasta tik Marijampolės savivaldybės miškuose. Vilkaviškio rajone jų visai nerasta, nors tikrai žinome, kad lūšių šiame rajone yra, tik užfiksuoti jų pėdas trukdė nepalankus oras, – kalbėjo R. Mažėtis.
Visus skaičiavimų metu surinktus duomenis miškininkai perdavė Generalinei miškų urėdijai. Čia surinkti duomenys bus perduoti apdoroti Valstybinei miškų tarnybai, o ši paskelbs oficialius rezultatus.
„Ne toks vilkas baisus, kaip jį piešia“
Pajevonio girininkijos girininkas Rymantas Vaičaitis taip pat sakė, jog vilkų mūsų rajone yra daugiau, nei skaičiavimų metu buvo rasta pėdsakų. Jo nuomone, šių plėšrūnų girininkijos teritorijoje yra bent trys šeimynos, t. y. 10–15 individų.
Lūšį, nors jų pėdsakų nebuvo aptikta, girininkas teigė pats matęs Grybingirio miške. Tiek lūšį, tiek vilką užfiksavo ir miške palikta fotokamera.
R. Vaičaitis pripažino, kad per visą jo darbo laiką – 32 metus – vilkų kiekis girininkijoje yra didžiausias. Tačiau girininkas įsitikinęs, jog šių žvėrių kol kas yra tiek, kiek reikia.
– Medžiotojai pyksta, jog vilkai išgaudo kitus žvėris, betgi patys išmedžioja daug daugiau. Kai kurie iš jų į medžioklę važinėja vos ne kaip į darbą – ir jiems, žinoma, pikta, kai vilkai nuo šėryklų nubaido žvėris. Kita vertus, yra tų žvėrių – ir stirnų, ir elnių, ir šernų. Šiandien iš girininkijos važiavau pro Beržyno mišką, mačiau bent dešimt besiganančių stirnų. Mes miškuose eglutes tepame repelentais, kitaip stirnos jas nugraužia! O ūkininkai nuo vilkų savo gyvulius turėtų patys labiau pasaugoti. Juk žemdirbiai iš Europos Sąjungos gauna didžiulę paramą pagal įvairias programas, pilasi pigesnius degalus ir pan., o kai ta pati ES gina vilkus – jau nepatenkinti. Galiu pasakyti apie vieną eigulį. Jis gyvena Pajevonio seniūnijoje, Liubiškių kaime, iš trijų pusių apsuptas miško, ir laiko gyvulių, bet juos saugo įvairiais būdais. Ir per 35 metus tam žmogui vilkas papjovė tik vieną ožį. Vadinasi, didelės problemos nėra, ir ne toks vilkas baisus, kokį jį piešia, – įsitikinęs Pajevonio girininkas.
Vis dėlto, R. Vaičaičio nuomone, esant ekstremaliai situacijai, kai kur nors kaime įsisuka vilkas, kuris nuolat puldinėja gyvulius, nebijo žmogaus ir lenda prie pat namų, tokiu atveju galėtų būti išduodamas specialus leidimas žvėrį sumedžioti.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.