Eglė KVIESULAITIENĖ
Į redakciją kreipėsi formaliu pareigūnų elgesiu pasipiktinusi Rimgaudo gatvėje gyvenanti vilkaviškietė. Tačiau pareigūnai įsitikinę, kad jų pasirinkti drausminimo metodai – teisingi.
Liko pažadais
Tie, kurie gyvena Rimgaudo gatvėje ar bent kada ja eina pėsčiomis, nuolat keiksnoja nelygų, purviną pėsčiųjų taką. Gyventojai jau ne kartą rinko parašus ir kreipėsi į rajono bei seniūnijos vadovus, kad dar sovietinius laikus menanti danga būtų pakeista nauja. Tačiau visuomet sulaukdavo miglotų pažadų, jog šaligatvis bus sutvarkytas atsiradus lėšų.
Galutinai pėstiesiems skirtas takas pabjuro po paskutinės talkos, kai prie Rimgaudo gatvės esančiame žaliame plote buvo sodinami medeliai. Nors šis miesto kampelis pagražėjo, žemę lyginusi technika galutinai sulaužė jau ir taip palaikį šaligatvį. Tad visai nenuostabu, kad nutirpus sniegui ir pažliugus žmonės mieliau renkasi eiti gatve nei šaligatviu.
– Neseniai slidžiu, duobėtu šaligatviu į mokyklą ėjęs sūnus griuvo ir skaudžiai susimušė, – pasakojo Rimgaudo gatvės gyventoja Jūratė Gečienė. – Todėl pati jam pasiūliau, kad geriau jau atsargiai eitų gatve, kelkraščiu, o ne nesaugiu šaligatviu. Taip bent liks sveikas ir į mokyklą nueis švariais batais.
Tarsi nusikaltėliai
Tačiau toks mamos patarimas sūnui netrukus skaudžiai atsirūgo. Kartu su draugu ėjusį iš mokyklos jį, jau žengiantį į savų namų kiemą, pavijo policijos pareigūnai. Patruliai išaiškino paaugliams, kad eiti gatve draudžia eismo taisyklės, ir surašė administracinio teisės pažeidimo protokolus.
– Manau, jog ne tokiais būdais policija turėtų spręsti problemas, – svarstė J. Gečienė. – Galėjo įspėti vaikus, išaiškinti, kad negerai elgiasi, o ne iškart rašyti protokolą tarsi didžiausiems pažeidėjams. Vaikai jautėsi tikrai nekaip, stovinčius prie policijos automobilio juos varstė praeivių ir kaimynų akys. Nežinantieji situacijos manė, jog paaugliai rimtai prisivirė košės.
Netinkami metodai
Moteris sakė problemą kelianti visai ne dėl dviejų eurų baudos – tai menkniekis, nes jei vaikas susižalotų eidamas duobėtu šaligatviu, išlaidų patirtų kur kas daugiau. Vilkaviškietei apmaudu, kad pareigūnai visai neįsigilino į situaciją, kodėl vaikai ėjo šalikele. Juk jie nepiktavališkai pažeidė taisykles, nesielgė tarsi chuliganai.
Anot vilkaviškietės, toks formalus pareigūnų elgesys žemina policijos prestižą vaikų akyse. Padarę nedidelį pažeidimą, jie dabar jaučiasi tarsi baisūs nusikaltėliai, turintys „dėmę“ savo biografijoje. Iš paauglystės baigiantys išaugti vaikinai supranta, jog, pažeidus eismo taisykles dar kartą, jiems tektų atsakyti daug griežčiau, nes jau buvo bausti.
J. Gečienė sakė esanti pilietiška ir pati negalinti ramiai žiūrėti į pažeidinėjamus įstatymus, tačiau šiuo atveju įsitikinusi, kad pareigūnai turėjo elgtis kitaip. Jos manymu, vaikus reikėtų prie įstatymų pratinti ne tokiais metodais.
Sudrausmina geriau
Su situacija supažindintas rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys įsitikinęs, kad jo pavaldiniai elgėsi teisingai, nes eiti gatve bet kokiu atveju nesaugiau nei duobėtu šaligatviu.
– Pats auginu paauglę dukterį ir tikrai nesipiktinčiau, jeigu pareigūnai, besirūpinantys eismo saugumu, ją nubaustų, – svarstė E . Gruzdys.
Pasak komisariato viršininko, paprastas pagrūmojimas tikrai nėra toks efektyvus kaip oficialiai surašytas protokolas, kuris sudrausmina ir priverčia susimąstyti.
– Mes dažnai girdime priekaištų, jog policijos pareigūnai be reikalo „kabinėjasi“ tai prie pėsčiųjų, tai prie dviratininkų, baudžia už „smulkmenas“: ne vietoje pereitą kelią, nesegimus saugos diržus, nedėvimus atšvaitus ir pan. Tačiau kai įvyksta skaudi nelaimė ir sužalojamas ar žūsta žmogus, visuomenės reakcija tampa atvirkštinė. Tuomet priekaištaujama: ką veikė policija, kad nematė, kaip pažeidinėjamos taisyklės, neužkirto kelio tragedijai. Aš manau, jog geriau vertinti griežčiau pažeidimus ir sulaukti nepasitenkinimo, nei graužtis dėl skaudžių įvykių ir matyti artimųjų ašaras, – sakė rajono policijos komisariato vadovas.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.