Tapkime draugais!

Be pykčio: taikiai išspręsti pirmieji konfliktai

Paskelbė:

Paskelbta:


Ar įmanoma taikiai užbaigti ne vienerius metus trukusius konfliktus? Šiemet pirmą kartą Lietuvoje pradėtos teikti mediacijos paslaugos baudžiamosiose bylose, kur 14 mediatorių konfliktuojančioms pusėms padėjo susitarti ne tik dėl žalos atlyginimo, bet ir atkurti prarastus draugiškus santykius.

„Platus mediacijos taikymas ginčuose yra brandžios ir konstruktyvios visuomenės požymis. Probacijos tarnybos specialistai apmokyti spręsti visų baudžiamojo proceso stadijų ginčus – tiek iki baudžiamojo persekiojimo ir ikiteisminio tyrimo, tiek teisminio nagrinėjimo metu ir po nuosprendžio priėmimo. Tikimės, kad mediacijos paslaugos padės ginčus išspręsti operatyviai ir taikiai“, – sakė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Vien per vasario–balandžio mėnesius mediatoriai gavo 436 konfliktus. Daugiausiai atvejų buvo susiję su smurtiniais ir turtiniais nusikaltimais, taip pat didelė dalis – kompleksiniai atvejai, kada konfliktas kilo dėl kelių priežasčių. Taikų sprendimą pavyko rasti 149 atvejais, dėl 253 derybos tebevyksta.

„Žmogui visuomet yra naudinga dalyvauti procese, kuris jam svarbus. Teisme paskutinį žodį taria teismas, o mediacijoje yra išklausomos ir nusprendžia abi pusės. Dažnai mūsų susitikimai pasibaigia rankos paspaudimu ir tą patį žmonės padaro susitikę gatvėje, nes paprasčiausiai vienas ant kito nebepyksta“ – sako Šiaulių apygardos Probacijos tarnybos mediatorė Roberta Petkevičiūtė.

2014 m. Europos parlamento duomenimis, mediacija Europoje plačiausiai taikyta Italijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Didžiojoje Britanijoje. Per metus taikiu būdu išsprendžiama gerokai daugiau nei 10 tūkst. bylų. Mediatorių teigimu, derybų būdu pasiekus sutarimą kaltinamasis yra labiau motyvuotas atlyginti žalą ir pakartotinai nebenusikalsti, o nukentėjusysis turi galimybę gauti atsakymus apie nusikaltimo motyvus, susitarti dėl jį tenkinančio žalos atlyginimo ir patirtį nusiraminimą.

Vis dėl to mediacijos paslaugos gali būti teikiamos ne visada – bylose, kur nagrinėjami nusikaltimai žmogiškumui, karo nusikaltimai, taip pat nusikaltimai žmogaus gyvybei mediacija taikoma nebus.

Nors didžiąją dalį atvejų mediatoriai gauna iš probacijos tarnybų, šalis nukreipia policijos, prokuratūros, teismai, mokyklos, vaikų teisių apsaugos įstaigos, į mediatorius gali kreiptis ir patys gyventojai. Ši paslauga nemokama.

Mediacijos projektas yra vienas iš šešių Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamos programos „Pataisos, įskaitant bausmes be įkalinimo“ projektų. Jam įgyvendinti skirta daugiau kaip 387 tūkst. EUR parama. Iš jų 85 proc. sudaro Norvegijos finansinio mechanizmo ir 15 proc. Lietuvos bendrojo finansavimo lėšos.

Teisingumo ministerijos informacija

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content