Nuo kitų metų sausio 1 d. pienas ir jo gaminiai bus ženklinami, nurodant jų kilmės šalį. Teisės aktas turi būti suderintas su Europos Komisija.
Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas atlikto reprezentatyvią šalies gyventojų apklausa. Tyrimo rezultatai atspindi visos Lietuvos gyventojų nuomones ir pasiskirstymą pagal lytį, amžių, išsimokslinimą ir pajamas vienam šeimos nariui per mėnesį. Atsakant į klausimą, ar vartotojams svarbu, ar nesvarbu, kad pienas ir jo produktai būtų paženklinti, nurodant informaciją apie žalio pieno, iš kurio šie produktai pagaminti kilmės šalį, didžioji dalis repondentų, t.y. 67 proc., atsakė, kad jiems labai svarbu. Atsakant į klausimą, kokią konkrečiai informaciją apie pieno produktų kilmės šalį vartotojams svarbiau, vienodai svarbu ar nesvarbu žinoti, daugiausia respondentų, t.y. 43 proc., nurodė, kad jiems perkant pieną ir jo produktus vienodai svarbu žinoti kilmės šalis: ir šalį, kur žalias pienas, iš kurio gaminami pienas ir jo produktai, yra primelžiamas, ir šalį, kur žalias pienas yra perdirbamas į pieno produktus. 16 proc. respondentų pažymėjo, kad jiems svarbiau žinoti kilmės šalį, kur žalias pienas, iš kurio gaminami pieno produktai, yra gaunamas, 13 proc. respondentų – svarbiau žinoti kilmės šalį, kur žalias pienas yra perdirbamas į pieno produktus.
Visų respondentų buvo paprašyta nurodyti, ką jiems reikštų, jeigu pieno produktas būtų paženklintas užrašu „Pagaminta Lietuvoje iš 100 proc. lietuviško pieno“, . Daugelis respondentų, t.y. 61 proc., nurodė, kad toks užrašas jiems reikštų garantiją, kad pieno produktas pagamintas, perdirbtas ir paruoštas Lietuvoje, 17 proc. respondentų pasirinko, kad šis užrašas jiems reikštų pieno produktų tradicinių ypatybių garantiją, 12 proc. respondentų – pieno produkto specifinio skonio garantiją.
Nurodant kilmės šalį, bus ženklinami šie pieno produktai: pienas, kefyras (be priedų); rūgpienis (be priedų); grietinėlė; grietinė; varškė (be priedų); varškės sūris. Pienas ir jo gaminiai, patiekti rinkai arba paženklinti iki 2015 m. gruodžio 31 d., galės būti parduodami tik iki jų tinkamumo vartoti termino pabaigos.
Gaminių etiketėje turės būti pateikiama nuoroda, laikantis tam tikrų kriterijų. Etiketėje nurodoma valstybė narė arba trečioji šalis, kurioje pienas, naudojamas kaip sudedamoji dalis, primelžtas: „pieno kilmės šalis – (valstybės narės arba trečiosios šalies pavadinimas)“ arba „pieno kilmės šalis – (valstybės narės arba trečiosios šalies pavadinimo trumpinys)“.
Jeigu pienas primelžtas ne vienoje iš valstybių narių arba trečiųjų šalių, pateikiama nuoroda „pieno kilmės šalis – (išvardijami valstybių narių ir trečiųjų šalių pavadinimai)“ arba „pieno kilmės šalis – (valstybių narių ir trečiųjų šalių pavadinimų trumpiniai)“, arba „pieno kilmės šalis – ES“, arba „pieno kilmės šalis – ES ir ne ES“, arba „pieno kilmės šalis – ne ES“.
Žemės ūkio ministerijos info
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.