Neeilinei Ministrų tarybai pirmadienį teko dirbti labai sudėtingomis sąlygomis, nes Briuselyje vyko ūkininkų protestai, kuriuose dalyvavo ir Lietuvos žemdirbiai. Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis atkakliai siekė paramos pienininkystės sektoriui, pateikė konkrečius skaičius, svarius argumentus, tačiau kol kas nėra pateikta detali informacija, kiek lėšų kiekvienai šaliai narei bus skirta.
Susirgus komisarui Philui Hoganui, Europos Komisijos (EK) poziciją ministrų tarybai pristatė EK viceprezidentas, ekonomikos ir pinigų reikalų komisaras Jyrkis Katainenas (Jyrki Katainen). EK pasiūlė 500 mln. Eur vertės priemonių paketą situacijai rinkose stabilizuoti visoms ES šalims. Numatoma, kad šie pinigai padės pagerinti ūkių likvidumo lygį, stabilizuos rinką ir subalansuos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinę. Bus skirta papildoma tikslinė parama pieno gamintojams visose 28 valstybėse narėse.
Jau nuo spalio 16 d. Europos Komisija leis mokėti 70 proc. tiesioginių išmokų avansus (įskaitant išmokas jauniesiems ūkininkams, susietąją paramą) ir 85 proc. avansus plotinėms priemonėms pagal valstybių narių kaimo plėtros programas. Taip pat pasiūlytos naujos lieso pieno miltelių, sūrių ir kiaulienos privataus saugojimo priemonės, siūloma padidinti finansavimo biudžetą 2016 m. pardavimo skatinimo priemonėms.
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė padėkojo Komisijai už pateiktą priemonių paketą trumpalaikiam, vidutiniam ir ilgalaikiam laikotarpiui. Ministrė pažymėjo, jog pozityviai vertina gebėjimą skirti lėšų visam paramos paketui. „Džiaugiuosi, kad didžioji dalis šių lėšų bus skirta visoms ES šalims narėms kaip tiesioginė parama, o lėšos valstybėms bus skirstomos atsižvelgiant ne tik į gamybos apimtis, bet ir į susidariusią situaciją kiekvienoje šalyje narėje per tuos metus po Rusijos embargo“, – pabrėžė ministrė. V. Baltraitienė dar kartą priminė, jog Lietuvos pienininkystės sektorius atsidūrė labai nepalankioje padėtyje, ir situacija kiekvieną mėnesį blogėja – vidutinė pieno supirkimo kaina nukrito iki 19–20 euro centų.
Lietuva pakartotinai teiks Komisijai visą reikalingą informaciją, kad būtų objektyviai nustatyta paramos lėšų suma kiekviena valstybei narei. V. Baltraitienė pažymėjo, jog Lietuva pagal savo galimybes imasi visų įmanomų priemonių, kad pieno sektorius būtų išgelbėtas, ypač tie ūkiai, kurie daug investavo į ūkių modernizavimą ir plėtrą. „Lietuva viena nepajėgi išgelbėti šių ūkių, ypač šiuo laikotarpiu, – sakė ministrė. – Tikiuosi, kad Komisija įvertins sunkią Lietuvos pieno sektoriaus būklę ir skirs pakankamą tiesioginės paramos sumą“.
ŽŪM info
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.