Tapkime draugais!

Laiku aptikta liga gydoma… stebėjimu

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Šiandien, minint Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną, medikai primena vyrams, kaip svarbu rūpintis savo „antrąja širdimi“. Prostatos piktybiniai susirgimai pasaulyje tampa dažniausia vyrų mirties priežastimi.


Reklama padeda


Vilkaviškio ligoninės urologas Romualdas Sveikata tvirtina, jog rajone vėl daugėja prostatos vėžio atvejų. Peržvelgęs atliktų biopsijų žurnalą medikas konstatuoja, kad per praėjusius dvejus metus užregistruota 50 naujų prostatos karcinomos atvejų. O juk tokių diagnozių buvo galima išvengti, jeigu vyrai laiku būtų susirūpinę savo sveikata.

Gydytojas prisimena, jog situacija buvo pagerėjusi prieš kelerius metus, kai tarptautinėje urologų konferencijoje buvo priimta rezoliucija kreiptis į vyriausybių vadovus, kad būtų sutelktas dėmesys į šią klastingą ligą. Tuo metu buvo itin aktyviai reklamuojamos prevencinės programos, televizijos eteryje sukosi socialinės reklamos, skatinančios vyrus eiti pasitikrinti sveikatos. Anot R. Sveikatos, tokios agitacinės priemonės tikrai duoda rezultatų: vyrai ateina pasitikrinti profilaktiškai ir ligos aptinkamos ankstyvų stadijų, kai jų gydymas būna daug paprastesnis.


Tiria iš kraujo


Tiesa, ir šiuo metu vykdomos profilaktinės prostatos vėžio programos. Kartą per dvejus metus vyrams nuo 50 iki 75 metų atliekamas nemokamas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas. Taip pat nemokamai tiriami ir vyrai nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu.

Tiems, kuriems dar neteko darytis šio tyrimo, turėtų žinoti, kad tai paprasčiausias kraujo tyrimas, kai specialiais žymenimis (vadinamaisiais „markeriais“) nustatoma, ar vyro organizme nepadidėjusi PSA koncentracija. Tai yra medžiaga (baltymas), kurį išskiria prostatos epitelio ląstelės. Tačiau net ir radus padidėjusį PSA dar nereiškia, jog organizme vystosi piktybinis procesas. PSA sekrecija dažnai padidėja, kai yra gerybinė prostatos hiperplazija (GPH).

Dėl šios priežasties PSA nėra diagnostinis vien tik prostatos vėžio tyrimas, tačiau jis leidžia įvertinti prostatos vėžio tikimybę. Kuo didesnis PSA kiekis, tuo didesnė piktybinės ligos tikimybė.

Įvertinęs tyrimo rezultatus, gydytojas sprendžia, kokių priemonių imtis. Jei įtariama piktybinė liga, imama prostatos audinio biopsija. Tai nesudėtinga procedūra, kuri atliekama ir mūsų rajono ligoninėje. Paimtas mėginys siunčiamas patohistologams, o šie jį ištiria ir įvertina.


Gali supiktybėti


Jei PSA padidėjęs dėl uždegimo proceso ar gerybinės prostatos hiperplazijos, skiriami vaistai. Gerybine prostatos hiperplazija serga daugiau nei pusė vyresnių nei 50 metų amžiaus vyrų. Kad ir kokių šios ligos priežasčių ieškotume, prostatos išvešėjimą sukelia pakitusi lytinių hormonų (androgenų ir estrogenų) pusiausvyra vyro organizme. Taigi pagrindinis ligos rizikos veiksnys – amžius.

Hiperplazija pažeidžia prostatą ir joje išveša mazgai, o tikrasis prostatos audinys sunyksta. Išvešėjusi prostata spaudžia, deformuoja šlaplę, todėl sutrinka šlapinimasis, gali įvykti ūminis šlapimo susilaikymas. Didėdama prostata pakelia šlapimo pūslės kaklelį, į ją atsiveriančių šlapimtakių angas, todėl sunkėja šlapimo nutekėjimas ir jo vis daugiau lieka šlapimo pūslėje. Visa tai sudaro palankias sąlygas šlapimo takų infekcijai vystytis ir sukelia inkstų pažeidimą, kuris gali baigtis jų funkcijos nepakankamumu. Negydoma gerybinė prostatos liga gali supiktybėti.


Reikia gydyti


Urologas R. Sveikata sakė, kad dažniausiai vyrai pas medikus atskuba pastebėję su sutrikusiu šlapinimusi susijusius simptomus. Pirmieji išvešėjusios prostatos simptomai – padažnėjęs šlapinimasis (ypač naktį), susilpnėjusi šlapimo srovė, staigus, nenumaldomas noras šlapintis, nevisiško pasišlapinimo jausmas. Anot gydytojo, blogai daro tie, kurie tokius simptomus paprasčiausiai „nurašo“ senatvei, neva visiems taip būna ir turi būti. Tai nėra normali būsena – visas ligas reikia gydyti.

Net ir aptikus piktybinę prostatos ligą, nevertėtų pulti į paniką. Šiuolaikinė medicina turi įvairių prostatos vėžio gydymo būdų, teikiančių puikius rezultatus ir garantuojančių ilgus gyvenimo metus. Gydymas priklauso nuo ligos pobūdžio, susirgimo laipsnio, auglio aktyvumo.

Pastaruoju metu itin populiaru netaikyti intervencinio gydymo būdo, o būklę stebėti. Pacientas turi reguliariai pildyti specialų klausimyną – tarptautinę prostatos simptomų skalę. Ligos progresavimą pacientai gali sulėtinti keisdami gyvenseną, ypač fizinį aktyvumą ir mitybą. Jei situacija sudėtingesnė, dažniausiai skiriama chemoterapija ar hormonų terapija. Nors anksčiau medikai dažniau taikydavo operacinį gydymą, šiuo metu laikomasi konservatyvaus gydymo taktikos.

– „Auksinio standarto“, kuriuo būdu geriausia gydyti prostatos vėžį, nėra. Taikomi įvairiausi metodai: augliai šalinami lazeriu, elektropeiliu, šaldomi krioterapija ir kitais būdais, koguliuojamos kraujagyslės bei kt. Bet efektyviausias būdas – laiku diagnozuota liga, – sakė R. Sveikata.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content