Tapkime draugais!

Koja nutapytas Vainetos pasaulis

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė MIČIULIENĖ

Septyniolikmetė Vaineta – miela, draugiška ir gabi mergina, labai mėgstanti piešti ir tapyti paveikslus. Tačiau šiam darbui ji turi įdėti nepalyginamai daugiau pastangų nei bet kuris kitas dailininkas.

Viską daro su koja

Nuo praėjusios savaitės Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centre eksponuojama marijampolietės Vainetos Verbanovaitės paveikslų paroda. Šie darbai unikalūs: nuo gimimo neįgali mergina juos nutapė kaire koja. Cerebrinį paralyžių sukėlusi gimdymo trauma nulėmė tai, kad Vaineta visiškai nevaldo rankų.

Į parodos pristatymą jaunąją dailininkę atlydėjo nuo mažens ją auginanti močiutė Roma Verbanova. Ji pasakojo, jog mergaitė, suėmusi kojelės pirštais pieštuką ar flomasterį, spalvinti knygeles ir piešti pradėjo dar neturėdama penkerių metukų.

Vėliau su mergaite pradėjo dirbti ir mokytojos. Į parodos pristatymą kartu atvykusi pedagogė Angelė Prišmantienė su V. Verbanovaite bendrauja nuo trečios klasės.

– Vaineta – neįgalus, tačiau nepaprastas žmogutis. Ji taip pat jaučia, taip pat myli, džiaugiasi ar liūdi, kaip ir mes visi. Skirtumas tik tas, kad Vaineta viską daro viena koja: su ja gali paspausti telefono mygtukus, naudotis kompiuteriu, naršyti po „Facebook“ tinklą ir į jį rašyti žinutes savo draugams. Ta pačia kaire kojele Vaineta išlaiko ir pieštuką ar teptuką, – pasakojo mokytoja.

Naudoja monotipiją

Kurdama paveikslus jaunoji dailininkė remiasi savo patirtimi, išgyvenimais, jausmais. Labiausiai mergaitei patinka piešti gamtą: įvarius augalus, jūrą. Spalvomis norėdama išreikšti savo nuotaiką, Vaineta giliai susimąsto, susikaupia. Tapydama mergina labai mėgsta klausytis švelnios, romantiškos muzikos.

Anksčiau tik pieštuku piešusiai V. Verbanovaitei trečioje klasėje mokytoja A. Prišmantienė pasiūlė tapyti aliejiniais dažais – taip būtų lengviau. Kad teptuką laikanti kojelė mažiau pavargtų, pedagogė prigalvoja įvairių technikų.

Prieš porą metų mokytoja Angelė sugalvojo mergaitės darbą palengvinti panaudojant monotipiją (tai technologija, kuria yra padaromas tik vienas, unikalus ir originalus, atspaudas). Darbas, padedant pedagogei, vyksta taip: ant stiklo prispaudus įvairių dažų, Vaineta juos sumaišo teptuku. Tuomet stiklas dedamas ant drobės ir stumiamas norima kryptimi. Sukurtą monotipiją mergaitė labai kruopščiai koreguoja teptuku tol, kol drobėje nelieka nė trupučio baltos vietos.

Paroda po parodos

Vilkaviškyje surengta jau 12-oji V. Verbanovaitės darbų paroda. Vienus paveikslus keičia kiti, nemažai jų jau išdovanota ar išparduota.

Daug jaunosios dailininkės parodų surengta Marijampolėje: Petro Kriaučiūno bibliotekos „Draugystės“ filiale, Jono Totoraičio progimnazijoje, kultūros centre. Vainetos paveikslai per neįgalių žmonių bendrijos „Viltis“ organizuotą renginį buvo eksponuojami Seimo III rūmuose, Žalgirio arenoje Kaune. Mergina su savo kūriniais dalyvavo tarptautiniame bibliotekų projekte ir pristatė parodą „Pasaulis mano akimis“ Černiachovsko bibliotekoje (bendravimas vyko virtualioje erdvėje).

Prieš ketverius metus Vaineta Lietuvos neįgaliesiems atstovavo Anglijoje, Londone, vykusiame įspūdingame labdaros vakare. Tuomet dar trylikametės mergaitės darbas buvo parduotas ten surengtame aukcione.

Marijampolietė yra bendravusi su Prezidente Dalia Grybauskaite, ši įsigijo ir V. Verbanovaitės darbą.

Ypač gražiai Vainetos močiutė atsiliepia apie anūkės draugystę su rašytoju, režisieriumi Vytautu V. Landsbergiu. Su šio žmogaus pagalba V. Verbanovaitės paveikslai iškeliavę ir į Los Andželą (JAV, Kalifornija). Šiuo metu V. V. Landsbergis kuria apie Vainetą filmą, jis turėtų pasirodyti jau kitų metų pradžioje.

Stipri asmenybė

Suprantama, kad įprasti veiksmai, kuriuos mes atliekame be jokių pastangų, iš Vainetos pareikalauja daug valios bei jėgų. Tačiau ši mergina stebina savo ištverme, užsispyrimu, atkaklumu ir aplink esantiems neleidžia dejuoti.

Tiek Vainetą auginantys seneliai Verbanovai, tiek jos mokytojai žino, jog mergina nepripažįsta žodžio „negaliu“ ar „nemoku“. Net ir į parodą Vilkaviškyje septyniolikmetė atvyko sirgdama, naktį jai buvo pakilusi aukšta temperatūra. Tačiau močiutei nepavyko anūkės įkalbėti nevažiuoti į parodos pristatymą – Vaineta griežtai atsisakė pasilikti namuose.

Idėjų, norų kupina ir labai kūrybinga asmenybė visus stebina savo atkaklumu: ji ne tik tapo, dirba kompiuteriu, bet ir pati savarankiškai išmoko rusų kalbos.

– Visas šeimas, kuriose yra neįgalių vaikų, noriu paskatinti patikėti jų jėgomis. Dažnai girdžiu, kaip tėvai, auginantys vaiką, sako: mes niekur nenorime išeiti, niekam pasirodyti. Nesąmonė! Mes su Vaineta važiuojame visur – net ir į Prezidentūrą ar į užsienį. Ir niekada nesigėdijame, kad turime negalią. Neįgalaus žmogaus širdis – tokia pati, o kartais – dar ir didesnė nei sveikojo. Nors mūsų mergaitei labai sunku kalbėti, ji noriai ir labai nuoširdžiai bendrauja su žmonėmis, o mieliausiai susirašinėja internetu – ir jūs visi galite parašyti Vainetai į jos „Facebook“ puslapį, – kvietė močiutė.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content