Prieš Kalėdas žmones mulkinusiam telefoniniam sukčiui teismas pridėjo nelaisvės metų. Teisėsaugininkai neabejoja, kad ir prieš šių metų šventes pinigų prasimanyti bandantys kaliniai vėl nusitaikys į patiklius gyventojus.
Praskaidrina nuobodulį
Kybartų pataisos namuose ilgas nelaisvės dienas leidusio Žydrūno P. nuobodų gyvenimą kuriam laikui buvo praskaidrinę išvažiavimai į Vilkaviškio rajono apylinkės teismo posėdžius. Tačiau dešimt kartų teistam vyrui jau ir tai tapę gerokai pabodusia kasdienybe.
Vis dėlto ilgametę kalinio patirtį turintis vyriškis pripažino, kad apgaudinėjant žmones telefonu apima savotiškas azartas. Juk taip įdomu „skelti“ nebūtas istorijas ir klausytis, kaip patikliai žodis po žodžio žmonės atskleidžia asmeninę informaciją, o galop padiktuoja elektroninės bankininkystės prisijungimo kodus, kurių tik ir laukia pinigų ištroškę nuteistieji.
Ilgą ir painią nusikaltimų grandinę narpliojusiems kriminalistams teko pripažinti, jog nusikaltimai buvo gan gerai organizuoti, o pinigų išgryninimo keliai gerokai supainioti. Kita vertus, tiems, kurių giminės ar pažįstami yra patekę už grotų, vertėtų būti itin budriems ir saugoti savo asmens duomenis, nes nuteistieji už grotų uoliai dalijasi galinčia praversti informacija.
Išdavė pažįstamas
Jau nuo 2012 metų vasaros Kybartų pataisos namuose laiką leidžiantis Žydrūnas P. į nusikaltimą įtraukė ir nepilnametį Kazlų Rūdos gyventoją Liną S. Tiesa, pastarojo „nekaltu avinėliu“ taip pat nepavadinsi: iki tol nepilnametis buvo teistas tris kartus už vagystes, svetimo turto sunaikinimą, viešosios tvarkos pažeidimus. Taigi, vaikinas buvo parankus bendrininkas.
Kai prieš Kalėdas Žydrūnas P. sugalvojo prasimanyti pinigų, su kameros draugu išsišnekėjo apie pastarojo pažįstamą K. S., kurią būtų galima apgauti. Draugas pasakė moters vardą, pavardę, telefono numerį, apytikslius gimimo metus ir adresą. To ir užteko „pirmai pažinčiai“ užmegzti.
Taigi K. S. paskambinęs Žydrūnas P. kaip įprastai prisistatė Finansinių nusikaltimų prevencijos skyriaus budinčiu pareigūnu Tomu Paulausku. Jis įtikinamai nurodė K. S. duomenis ir pasiteiravo, ar kalba būtent su ja. Moteriai tai padarė įspūdį. Nors duomenys buvo ne visiškai tikslūs, ji patvirtino esanti ta, kurios ieškoma.
Tuomet patyręs sukčius tęsė gerai išmoktą istoriją apie sulaikytą nusikaltėlį ir apie tai, jog buvo pasinaudota K. S. sąskaita nusikaltėlių pinigams plauti. Tariamas tyrėjas kvietė moterį kuo skubiau atvykti į Vilnių, kad būtų atskleistas sunkus nusikaltimas, ir lyg tarp kitko užsiminė, jog vykti į sostinę nereikėtų, jei pareigūnai patys galėtų prisijungti prie moters sąskaitos.
Pinigų kelias
Kai moteris sutiko padiktuoti elektroninės bankininkystės prisijungimo kodus bei savo asmens kodą, sukčius, palaikydamas pokalbį, linksmai juokavo, neva jo gimtadienis sutampantis su K. S. Moteriai toks bendravimo tonas pasirodė šiltas ir žmogiškas, tad noras padėti pareigūnams atskleisti nusikaltimą tapo dar tvirtesnis.
Pasiteiravusi, kam reikia visų lentelės kodų, jeigu prisijungti galima ir su vienu, K. S. išgirdo, kad per palydovą patikrinti banko operacijas galima tik žinant visus prisijungimo kodus. Gavęs tai, ko nori, sukčius pažadėjo kitą dieną paskambinti ir pranešti, kaip pavyko policijos operacija.
Tačiau kitos dienos neprireikė. Tos pačios dienos pavakare K. S. atsitokėjo, jog galėjo būti apgauta, ir paskambino į banką. Moteris sužinojo, kad jos sąskaitoje buvo vykdomos operacijos. Pasiėmusi išrašus K. S. pamatė, jog į jos sąskaitą įplaukė 3000 litų iš skirtingų kredito bendrovių. Po to šie pinigai buvo pervesti į dvi svetimas sąskaitas.
Kaip vėliau paaiškėjo, pinigai tą pačią dieną buvo išgryninti bankomatuose, esančiuose Kazlų Rūdoje ir Alytuje. Beje, pinigų kelionė tuo dar nesibaigė. Jie buvo nuvežti į Marijampolę, kur perduoti nurodytam asmeniui. Taigi šiame nusikaltime dalyvavo mažiausiai dešimt asmenų.
Laiku susiprato
Beje, K. S. buvo ne vienintelė, kuriai Žydrūnas P. pridarė nemalonių kalėdinių siurprizų. Šis vyras, telefonu palaikęs ryšius su laisvėje gyvenančiais asmenimis, prašydavo surasti žmonių, kurie sutiktų leisti pasinaudoti savo sąskaitomis. Už šią paslaugą kalinys žadėjo atsilyginti.
Tarp tokių, kurie ieškojo patiklių sąskaitų turėtojų, buvo ir marijampolietė L. M. Žydrūnas P. jai netgi žadėjo už paslaugas nupirkti mašiną, o ši, atsidėkodama už dosnumą, davė savo motinos telefono numerį ir patarė prisistatyti užsienyje gyvenančiu pusbroliu Mindaugu.
Žydrūnas P., nieko nelaukęs, paskambino L. M. motinai O. U. ir pynė ilgą istoriją apie sėkmingą karjerą Anglijoje bei „ant medžių augančius“ pinigus. Giminaičiu apsimetęs sukčius sakė, kad norėtų pinigų pervesti O. U. dukrai, tačiau reikia turėti sąskaitą banke su galimybe prisijungti per elektroninę bankininkystę.
Patikėjusi giminaičio gerumu, O. U. nulėkė į banką ir atsidariusi sąskaitą padiktavo visus jos prisijungimo kodus. Kaip ir kitais atvejais, tuoj pat O. U. sąskaitą pasiekė tūkstančiai litų – jos vardu paimtų kreditų iš greitųjų paskolų bendrovių.
Tada O. U. paskambinęs tariamas giminaitis liepė paimti pinigus bankomate ir perduoti atvyksiančiam draugui. Tačiau tai moteriai sukėlė įtarimų ir ji kreipėsi į banką. Paaiškėjus, kad į jos sąskaitą įplaukė pinigai iš greitųjų kreditų bendrovių, O. U. iškart užblokavo sąskaitą ir kreipėsi į policiją.
Sėdės ilgiau
Nuo sukčių nukentėjo ir keli savo sąskaitas bei prisijungimo kodus tik pinigų pervedimui patikėję asmenys. Jų vardu taip pat buvo paimti greitieji kreditai. Nepilnametis Linas S. bendrininkavo su Žydrūnu P. grynindamas pinigus per sąskaitą, kurios prisijungimo kodus pavogė iš nieko neįtariančio studento brolio. Tik tuomet, kai sukčiai susigundė šio vardu paimti greitąjį kreditą, afera buvo atskleista.
Žydrūnas P. teisme buvo kaltinamas net dėl šešių sukčiavimo epizodų. Jam skirta 3 metų laisvės atėmimo bausmė. Nepilnamečiam Linui S. už bendrininkavimą skirta 2 metų laisvės atėmimo bausmė, ją atidedant dvejiems metams. Per tą laiką vaikinas turės nenusikalsti ir vykdyti teismo skirtus įpareigojimus.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.