Tapkime draugais!

Internetinės parduotuvės skolos – dešimtys tūkstančių eurų

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Prekes įsigyti internetu mėgstantys vilkaviškiečiai, ko gero, net neįtarė, kad populiarus grupinio apsipirkimo portalas www.kuponai.lt registruotas mūsų rajone. Neseniai bylą dėl neatsakingos šio portalo veiklos nagrinėjusiam mūsų rajono apylinkės teismui tai irgi buvo naujiena.

Nesulaukė prekių

Į mūsų rajono apylinkės teismą su civiliniu ieškiniu kreipėsi Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT). Kaip oficialiai skamba teismo dokumentuose, „dėl sutartinių įsipareigojimų nevykdymo nepagrįstai negrąžinant vartotojams sumokėtų pinigų“.

Vartotojų skundai į VVTAT pradėjo plūsti daugiau nei prieš metus. Klientai, internetu užsisakę prekių, paprasčiausiai jų nesulaukdavo. O susisiekę su internetinės parduotuvės atstovais buvo guodžiami, jog viskas susitvarkys: prekės bus atsiųstos arba grąžinti pinigai. Galop nurodytais telefonais firmos atstovai nebeatsiliepė, o į elektroninius laiškus neatsakydavo. Tiesa, nors ir registruota Vilkaviškyje, bendrovė savo būstinę buvo įsirengusi Vilniuje. Tačiau ir nuvykę į būstinę pirkėjai ne ką pešdavo, tik dar kartą išgirsdavo gražius pažadus.

Sprendžia taikiai

Ko gero, ne vienas, praradęs viltį atgauti pinigus, ypač jei tai buvo nedidelės sumos, numojo ranka ir į www.kuponai.lt sąskaitą pervestus litus bei eurus nurašė į nuostolius. Tačiau į vartotojų teises ginančią tarnybą iki praėjusių metų gegužės 27 d. raštu, telefonu ir elektroniniu paštu jau buvo kreipęsi apie 460 nukentėjusių asmenų. Vartotojų teises ginanti tarnyba iš pradžių mėgino savo metodais paveikti bendrovės vadovus.

Pirmiausia, gavusi vartotojų skundus, VVTAT nagrinėja juos ginčų sprendimo ne teisme tvarka ir kreipiasi į pardavėją, siūlydama kilusį ginčą spręsti taikiai. Jeigu pardavėjas nesutinka su šiuo siūlymu, VVTAT priima sprendimą, kuriuo reikalauja iki nurodyto termino vykdyti pagrįstą vartotojo prašymą.

Jei pardavėjas iki nurodyto termino sprendimo nevykdo, tokia bendrovė institucijos puslapyje www.vvtat.lt priskiriama prie vartotojų teisių pažeidėjų. Įmonei nevykdant tarnybos sprendimų, įvertinus reikšmingas aplinkybes, svarstoma galimybė ginti vartotojų viešąjį interesą teisme.

Priteisė su palūkanomis

Kadangi buvo išmėgintos visos minėtos „taikios“ priemonės, ne kartą susitikta su UAB „Kuponai.lt“ vadovu Kšyštofu Zachaževskiu, kuris nuolat tvirtino, kad jo bendrovė turi tik laikinų finansinių sunkumų, reikalai iš vietos taip ir nepajudėjo. Tad VVTAT kreipėsi į teismą ginti viešojo intereso.

Tiesa, dalyvauti teisme trečiaisiais asmenimis ir reikšti ieškinius sutiko ne visi iš skundus rašiusių asmenų. Kai kuriems pasirodė, jog prarastos sumos nevertos jų brangaus laiko ir nervų. Tad Vilkaviškio apylinkės teismui vartotojų teises ginanti tarnyba pateikė ieškinį, kuriame atgauti pinigus pageidauja 327 asmenys. Mažiausia prašoma išieškoti suma siekia vos kelis eurus, didžiausia – beveik 300 eurų. Susumavus bendrą ieškinio sumą, ji gan solidi – apie 15 tūkst. eurų.

Bylą išnagrinėjęs Vilkaviškio rajono apylinkės teismas tenkino ne tik pateiktus ieškinius, bet ir priteisė 5 proc. procesines palūkanas nuo sukčiavusios bendrovės nukentėjusiems asmenims. Palūkanos bus skaičiuojamos nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo dienos. Dar beveik 800 eurų bendrovė turės sumokėti bylinėjimosi išlaidų valstybei.

Puslapis vilioja pirkėjus

Tiesa, tiek vartotojų teises ginanti tarnyba, tiek nukentėję pirkėjai mažai tikisi, kad teismo sprendimas bus įvykdytas ir priteistos sumos išmokėtos. Mat dar praėjusių metų rugsėjį Kauno apygardos teismas UAB „Kuponai.lt“ iškėlė bankroto bylą. Byla iškelta ne nukentėjusių vartotojų, o bendrovės darbuotojų prašymu, kai šie neatgavo uždirbtų pinigų. Beje, bendrovė nemažas sumas skolinga ir „Sodrai“. Metų pradžioje skola siekė 5668 eurus.

Tačiau kad ir kiek bendrovė pinigų būtų skolinga, kiek žmonių apgavusi ir apvylusi, jos puslapis internete vis dar aktyvus, o nuolaidos prekėms – gan viliojančios. Pasiteiravę, kodėl įmonė, kuriai iškelta bankroto byla, vis dar veikia, sužinojome, jog, anot teisininkų, bankroto bylos iškėlimas – tik tarpinis teismo sprendimas. Dėl galutinės įmonės pabaigos sprendimas nepriimtas.

Nepasikliauti aklai

Nors prekybai internetu galioja tos pačios vartotojus ginančios taisyklės, vis dėlto VVTAT pareigūnai mėgstantiems apsipirkti internetu žmonėms pataria būti atidesniems. Mat sukčiauti elektroninėje erdvėje daug paprasčiau, nei susitikus akis į akį su pirkėju.

Kiekvienas žmogus, apsiperkantis internetu, turėtų būti budrus ir aklai nepasitikėti pardavėjų siūlomomis žemomis kainomis. Prieš pervedant pinigus reikėtų pasidomėti informacija apie paslaugas siūlančią bendrovę, jos veiklą.

Paprastai atsiliepimų apie bendrovės patikimumą galima rasti internete. Vartotojų teises ginančios tarnybos tinklalapyje www.vvtat.lt yra skelbiama informacija, ar bendrovė nėra įtraukta į vartotojų teisių pažeidėjų sąrašą. Portale www.bankrotodep.lt galima sužinoti, ar bendrovei nepaskelbtas bankrotas.

Būtina atkreipti dėmesį, ar bendrovės puslapyje paskelbti išsamūs kontaktiniai duomenys. Jų prireiks, jei norėsite susisiekti su pardavėju dėl prekės grąžinimo arba kilus kitų klausimų.

Nors daugelis internetu prekes įsigyjančių rajono gyventojų, ko gero, patenkinti elektroninių parduotuvių paslaugomis, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog praėjusiais metais bankrotas paskelbtas ne vienam iš garsių portalų. Ir toli gražu ne vienas vartotojas patyrė mažesnių ar didesnių nuostolių.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content