Dainora DANILIAUSKIENĖ
Vilkaviškio vaikų lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorė
Vilkaviškio vaikų lopšelis-darželis „Pasaka“ savo veiklą pradėjo 1979 m. Pirma specialiojo ugdymo grupė mūsų darželyje buvo įkurta 1992 m., o šiuo metu jų yra penkios.
Per tuos metus buvo visko: iš pradžių šie ugdytiniai pas mus gyvendavo iki 18 metų, vėliau grupėse pasiliko tik ikimokyklinio amžiaus vaikai, t. y. iki septynerių metų, o išimties tvarka – iki aštuonerių.
Esame vienintelė ikimokyklinio ugdymo įstaiga, teikianti kompleksinę pagalbą vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių. Mūsų darželyje yra sukurtos visos sąlygos vaikui saugiai, visapusiškai ugdytis. Suburta didelė, kompetentinga specialistų komanda: specialieji pedagogai, logopedai, psichologas, socialinis pedagogas, kineziterapeutas, meninio ugdymo specialistai.
Specialiųjų ugdymosi poreikių vaikai yra labai skirtingi. Dažnas juos įsivaizduoja kaip nevaikštančius, visiškai neįgalius, bet taip nėra. Daugeliui vaikų tiesiog trūksta socialinių, pažintinių ar kalbinių įgūdžių, o sutrikimai nėra tokie akivaizdūs ir kiekvienam pastebimi, tačiau, laiku nesuteikus specialistų pagalbos, tai gali apsunkinti tolimesnį vaiko gyvenimą. Net ir šiandien turime pavyzdžių, kai mūsų darželio specialiąsias grupes pradeda lankyti nekalbantys keturmečiai ir net penkiamečiai.
Penkiamečiui mokytis kalbėti jau yra per vėlu. Nors tokiam vaikui suteikta specialistų pagalba suformuoja jo kalbą, bet mokykloje jam tikrai kils problemų skaitant ir rašant. Kalba – tai ne vien tartis, bet ir garsų skyrimas iš klausos (vadinamoji foneminė klausa), žodynas, sąvokų suvokimas, jų vartojimas kalboje, garsinės analizės įgūdžiai, kurie reikalingi tam, kad vaikas atskirtų iš klausos pirmą ar paskutinį žodžio garsą, dvibalsius, dvigarsius ir t. t. Visi šie dalykai bus reikalingi skaitant ir rašant. Todėl reikia keisti visuomenės požiūrį į specialiųjų ugdymosi poreikių vaikus ir, jeigu kyla bent menkiausių abejonių dėl jo raidos, nebijoti kreiptis pagalbos į specialistus ir tai padaryti kuo ankstyvesniame amžiuje.
Suteikę reikalingą pagalbą, kiekvienais metais išleidžiame į mokyklas apie 10–14 specialiųjų ugdymosi poreikių ugdytinių. Tik labai nedidelis procentas jų keliauja į Kybartų „Rasos“ specialiąją mokyklą, kiti mokosi bendrojo ugdymo mokyklose, pritaikius jiems ugdymo programas arba tiesiog pagal bendrojo ugdymo programą.
Nepaisant to, jog ugdytiniai lanko skirtingas grupes, specialiųjų ugdymosi poreikių vaikai integruojami į bendrą darželio veiklą ir kartu su bendrojo ugdymo grupių vaikais dalyvauja įvairiuose renginiuose, projektuose, kartu žaidžia, bendrauja ir mokosi vieni iš kitų.
Šiomis dienomis, kai technologijos vis sparčiau veržiasi į mūsų gyvenimą, nuo naujovių negali atsilikti ir ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Juo labiau tokia, kurioje ugdomi ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikai, kai kurie iš jų namuose neturintys ne tik kompiuterio, bet ir kitokių ugdymo(si) priemonių, žaislų.
Todėl mes esame labai dėkingi Biznio mašinų kompanijai (BMK), kuri suteikė galimybę mūsų darželio vaikams pasidžiaugti SMART stalu. Šis stalas yra priemonė, veikianti panašiai, kaip ir kompiuteris ar interaktyvioji lenta. Tai yra puikus būdas sujungti naujausias technologijas ir ugdymo procesą. Sustoję prie stalo, vaikai gali žaisti įvairius ugdomuosius žaidimus. Toks būdas didina ugdymosi motyvaciją, skatina bendradarbiavimą, nes prie SMART stalo vienu metu gali žaisti iki aštuonių vaikų, o užduotys parengtos taip, kad norint laimėti žaidimą reikia visų prie stalo stovinčių vaikų pastangų.
Dirbti, mokytis ir žaisti su šiuo stalu specialiųjų ugdymosi poreikių vaikai galėjo beveik visą mėnesį. Gaila, jog šiuo metu įstaiga negali sau leisti įsigyti tokio brangaus pirkinio, tačiau mes esame nuoširdžiai dėkingi BMK, kuri leido interaktyviuoju stalu pasinaudoti nemokamai.
Džiaugiamės, kad mūsų pastangos ieškant paramos specialiųjų ugdymosi poreikių vaikams nenueina veltui. 2007 m. prasidėjusi įstaigos draugystė su Vilkaviškio LIONS klubu tęsiasi iki šių dienų. Per visus tuos metus esame gavę įvairių dovanų: ugdymo, metodinių priemonių, žaislų, kompiuterių, spausdintuvų, minkštųjų baldų komplektų, molbertų, kanceliarinių ir kineziterapijos priemonių, baldų, patalynės.
Padedant LIONS, buvo įrengti psichologo ir logopedo kabinetai (su baldais ir priemonėmis), darželio muzikos salę puošia klubo dovanotas dekoratyvinis namelis. „Liūtai“ teikia ir individualią pagalbą negalios ištiktiems vaikams: finansuoja kochlearinių implantų įsigijimą vaikams su klausos negalia ir kt.
LIONS klubo nariai nepamiršta mūsų vaikučių ir per didžiąsias metų šventes. Specialiųjų grupių vaikai kasmet sulaukia jų dovanėlių prieš Kalėdas, Velykas, Rugsėjo 1-ąją.
Mūsų visų tikslas – sudaryti kiekvienam vaikui ypatingą ugdymosi aplinką, plėtojančią jo unikalius gebėjimus ir tenkinančią specialiuosius ugdymosi poreikius, pripažįstant vaiko teisę augti saugioje, jaukioje ir jam mieloje aplinkoje.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.