Tarp pirmųjų
Sausio pabaigoje Aplinkos ministerijos surengtame metiniame šalies savivaldybių merų susitikime daugiabučių renovacijai Lietuvoje aptarti buvo pastebėtas Vilkaviškio rajono savivaldybės atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimas daugiabučių namų renovacijos procese. Nors alternatyvios energijos šaltinių nauda neabejotina, o jų naudojimas nuolat skatinamas, tačiau tik dabar susiruošta spręsti teisingų šildymo kainų skaičiavimo klausimus.
Lietuviai šiek tiek baiminasi naujovių, tačiau inovacijos palengva atranda kelią ir daugiabučių renovacijos srityje. Remiantis Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) duomenimis, Lietuvos gyventojai, nusprendę renovuoti savo namus, vis dažniau renkasi alternatyvios energijos šaltinius. Vieni iš lyderių šioje srityje – Vilkaviškio rajono gyventojai, kurie vis dažniau susidomi netradicinių technologijų taikymu renovuojant daugiabučius namus.
Mūsų rajone Statybos užbaigimo komisija yra patvirtinusi 10 daugiabučių namų statybos darbų pabaigą. Net keturiuose iš jų yra įdiegti alternatyvūs energijos šaltiniai karštam vandeniui ruošti (Vienybės g. 27, S. Nėries g. 33C, Vilniaus g. 8 Vilkaviškyje, S. Dariaus ir S. Girėno g. 2B Kybartuose). Dar trijuose namuose (Kęstučio g. 9, Kęstučio g. 11, Lauko g. 42 Vilkaviškyje) alternatyvūs energijos šaltiniai karštam vandeniui ruošti yra įrengiami šiuo metu. Tai išties įspūdingi skaičiai, nes net didžiuosiuose Lietuvos miestuose ir rajonuose tokių daugiabučių, kuriuose būtų naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai, yra vos vienas kitas.
Yra ir problemų
Šiuose namuose yra įrengti alternatyvūs energijos šaltiniai – šilumos siurbliai „oras-vanduo“ karštam vandeniui ruošti. Pirmiausia – tai nuo centralizuotai tiekiamos šilumos tiekėjo nepriklausomas šiluminės energijos šaltinis. Antra – tai mažesnės sąnaudos karštam vandeniui paruošti.
Esant ne žemesnei nei –15 laipsnių oro temperatūrai, toks šiluminis siurblys gali visiškai aprūpinti namą reikiamu karšto vandens kiekiu ir užtikrinti tinkamą karšto vandens temperatūros palaikymą (cirkuliaciją).
Jau dabar minėtųjų namų gyventojai gali pajusti skirtumą ir palyginti akivaizdžiai mažesnes kainas už šildymą, tačiau ne viskas taip gražu, kaip iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti. Gyventojai susiduria ir su nenumatytais nesklandumais.
– Pagrindinė problema yra ta, jog valstybės mastu nėra parengta ir patvirtinta tinkama sąskaitų už šiluminę energiją paskirstymo ir pateikimo metodika. Dabartinė metodika šiek tiek klaidina gyventojus. Tiek Savivaldybės administracija, tiek šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas, tiek mes dedame labai daug pastangų ir darbo, kad Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija kuo operatyviau parengtų ir patvirtintų aiškią ir suprantamą sąskaitų už šiluminę energiją paskirstymo bei pateikimo metodiką, kuri neklaidintų gyventojų, – susidariusią situaciją komentavo daugiabučius namus administruojančios UAB „Vilkuva“ vadovas Arūnas Mičiulis.
Nors daugelis renovuotų namų gyventojų neabejoja renovacijos nauda ir, palyginę sąskaitas su pernykštėmis, mato akivaizdų kainos sumažėjimą, tačiau išties nustemba matydami gautose sąskaitose už šildymą pateikiamus skaičius. Iš šilumos tiekėjo UAB „Litesko“ gavęs sąskaitą gyventojas mato, jog patalpų šildymas jam kainavo kone trigubai mažiau nei karšto vandens paruošimas ar karšto vandens temperatūros palaikymas (cirkuliacija). Suprantama, vartotojui kyla klausimas, kodėl taip yra, jeigu name sumontuotas šilumos siurblys, kuris ir pagamina visą karštą vandenį. Pasak A. Mičiulio, gyventojai norėtų tai matyti ir jiems pateikiamose sąskaitose.
Netinka senoji metodika
– Taip yra todėl, kad mes negalime kitaip skaičiuoti, nei reglamentuoja šiuo metu galiojanti Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatyta Šilumos paskirstymo metodika. Pagal ją, didžiausia dalis tenka karšto vandens paruošimui ir cirkuliacijai dengti. Todėl gyventojams pateikiamos sąskaitos neatspindi realiai vykdomų procesų, nors finansiškai jie visiškai nenukenčia, – Savivaldybės mero Algirdo Neiberkos sušauktame susitikime situaciją aiškino UAB „Litesko“ Vilkaviškio filialo direktorius Juozas Bartaškevičius.
Savo ruožtu Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija jau pakoregavo ir pateikė viešajai konsultacijai parengtų devynių šilumos paskirstymo metodų pakeitimo projektus. Anot A. Mičiulio, šie pakeitimai, greičiausiai, įsigalios tik kitą šildymo sezoną, tačiau problemą reikia spręsti jau dabar. Todėl buvo nuspręsta vykti į Vilnių ir, susitikus su Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos atstovais, tiesiogiai jiems išsakyti pasiūlymus dėl pakeitimų šiluminės energijos paskirstymo ir pateikimo metodikose.
Nuvykus į sostinę paaiškėjo, jog vilkaviškiečiai pirmieji informavo Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją apie atsiradusius neatitikimus pateikiant sąskaitas už šildymą. Pasak Savivaldybės mero pavaduotojo Kazio Kiaulakio, komisijos atstovams tai buvo naujiena. Jie pagal Vilkaviškio rajono atstovų suteiktą informaciją savo ruožtu žadėjo stiprinti pajėgas ir daryti atitinkamus pakeitimus pradėtose rengti metodikose.
Tarsis su gyventojais
Po vizito Vilniuje dar kartą inicijavus susitikimą su UAB „Litesko“ Vilkaviškio filialo vadovu J. Bartaškevičiumi, pirmojo susitikimo dalyviai išdėstė pasiūlymus, kaip likusį šių metų šildymo sezono laiką tiekti gyventojams karštą vandenį.
„Vienas iš būdų – mėnesio pradžioje mechaniškai atsijungti nuo karšto vandens tiekėjo su oficialiu pranešimu, kad nuo tam tikro laikotarpio namas naudos tik šiluminio siurblio pagaminamą karštą vandenį. Tokiu būdu karštas vanduo iš tiekėjo oficialiai nebūtų tiekiamas ir pateikiamose sąskaitose prie šių eilučių būtų nuliai“, – siūlė UAB „Vilkaviškio šilumos tinklai“ vadovas Edgaras Balšaitis.
Atsižvelgdami į susidariusią situaciją, gyventojų patiriamus nepatogumus ir Vilkaviškio rajono vadovų prašymą, UAB „Litesko“ Vilkaviškio filialo atstovai geranoriškai sutiko su tokiu siūlymu ir jam neprieštaravo.
Pasak daugiabučius administruojančių įmonių vadovų A. Mičiulio ir Egidijaus Ausiejaus, apie pasiūlymus daugiabučių, kuriuose įrengti šiluminiai siurbliai, gyventojai artimiausiu metu bus informuojami atskiruose susirinkimuose ir jie patys nuspręs, koks būdas jiems priimtiniausias. Siekiama sprendimą priimti iki kovo 1 d., kad likusius du šildymo sezono mėnesius karštas vanduo gyventojams būtų tiekiamas naujuoju būdu.
Ieva RINKEVIČIŪTĖ
Savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.