Eglė MIČIULIENĖ
Vilkaviškyje, Nepriklausomybės gatvėje, jau pusmetį vienas po kito degantys konteineriai kelia ne tik gyventojų pasipiktinimą, bet ir pavojų aplinkai. Apie problemą išgirdę Savivaldybės administracijos atstovai kol kas dar tik žada svarstyti, kokių priemonių imtis, kad padegėjas būtų pričiuptas.
Taip nėra buvę
Du pastaruosius savaitgalius iš eilės Vilkaviškyje ir vėl kažkas pramogavo padeginėdamas buitinių atliekų konteinerius Nepriklausomybės gatvėje.
Praėjusio šeštadienio naktį, apie pusę trečios, gaisrininkai užsiliepsnojusį konteinerį gesino šalia šios gatvės 60-o namo. Ugnis apgadino ir metalinę popieriui bei kartonui skirtą greta stovėjusią dėžę.
Vieną iš užpraeito savaitgalio naktų Nepriklausomybės gatvėje taip pat buvo sudegintas plastikinis komunalinių atliekų konteineris.
UAB „Ecoservice“ Kazlų Rūdos-Vilkaviškio padalinio vadovas Robertas Narijauskas teigė, kad nuostolių dėl sudegintų konteinerių įmonė patiria kiekvienais metais, tačiau tokio didelio kiekio padegtų atliekų talpyklų kaip per pastarąjį pusmetį dar nebuvo.
– Mūsų dispečerė, kuri jau daugiau kaip dešimtmetį eina savo pareigas, pripažino, jog tokie metai Vilkaviškyje – pirmi. Vien Nepriklausomybės gatvėje nuo sausio pradžios buvo sukelta 16 tokių gaisrų. Dar 12 konteinerių degė įvairiose kitose Vilkaviškio gatvėse, Kybartuose, Pilviškiuose, Kisiniškiuose, kituose rajono kaimuose bei miesteliuose, – pasakojo R. Narijauskas.
Tūkstančiai eurų
Dėl minėtų dvylikos konteinerių galima svarstyti, kad jie užsiliepsnojo nebūtinai iš blogų paskatų, o galbūt įmetus neužgesintą nuorūką, degtuką, suvertus gerai neatvėsusius pelenus ir pan. Tačiau nekyla abejonių, jog Nepriklausomybės gatvėje konteineriai yra padeginėjami tyčia.
Tokie piktybiniai padegimai prasidėjo dar praėjusių metų pabaigoje. Pavyzdžiui, per vieną lapkričio savaitgalį ugniagesiai Vilkaviškyje gesino net septynis ne per didžiausiais atstumais vienas nuo kito esančius konteinerius.
Jau esame rašę, kad vienos tokios plastikinės talpyklos kaina yra apie 160–170 eurų. Taigi nesunku suskaičiuoti, jog vien Nepriklausomybės gatvėje šiemet padaryta daugiau nei pustrečio tūkstančio eurų nuostolių. Priskaičiavus gaisro gesinti važinėjančių ugniagesių tarnybos sąnaudas, suma dar išauga.
Didžioji dauguma visų minėtų padegimų užfiksuota savaitgalio naktimis, tik pora gaisrų kilo savaitės viduryje.
Kreipėsi į policiją
Kieno tai darbas – chuliganų ar piromanija (liguistas potraukis padeginėti) sergančio žmogaus – galima tik spėlioti. Tačiau apmaudu, kad padegėjų niekas nesugauna ir nesiimama rimtesnių priemonių to padaryti. Juk netoli konteinerių stovi ir gyventojų automobiliai, ir gyvenamieji namai, tad esant stipresniam vėjui, kuris gali nunešti plėnis tolyn, kyla pavojus ir žmonių turtui. Kita vertus, kai padegėjas jaučiasi nebaudžiamas ir nesugaunamas, kada nors degtuką jis gali numesti ir ne tik į atliekoms skirtą dėžę.
UAB „Ecoservice“ atstovai porą kartų buvo policijoje, rašė pareiškimus. Tačiau vienas tyrimas jau buvo nutrauktas, dėl kito kol kas atsakymo negauta, todėl į pareigūnus dėl to, esą, daugiau kreiptasi ir nebuvo.
Vilkaviškio rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys paaiškino, jog nenustačius pažeidėjų policija tyrimą nutraukia. Tačiau komisaras teigė, kad pareigūnai situaciją žino, patruliuodami vis pervažiuoja Nepriklausomybės gatve. Maždaug prieš porą mėnesių patruliai vaikėsi įtartinus asmenis, apie kuriuos pranešė iš balkono degantį konteinerį pamatęs vilkaviškietis. Deja, vaikinai paspruko, įnėrę į tamsius daugiabučių kiemus.
Reikia kokybiškų kamerų
Ko gero, naudingiausia būtų šalia jau pusmetį padeginėjamų objektų įtaisyti filmavimo kamerą – už tokią sumą, kokią padarė padegėjai, kamerų tikrai galima įsigyti ne vieną ir ne dvi.
UAB „Ecoservice“ atstovas R. Narijauskas teigė, jog jų įmonė kokių nors priemonių imtis bei filmuoti viešoje vietoje lyg ir neturi teisės – tai galėtų inicijuoti Savivaldybė. Beje, Vilniuje prie konteinerių stovėjimo aikštelių neseniai taip ir buvo padaryta, t. y. pristatyta filmavimo kamerų. Tokių priemonių imtasi dėl įvairių priežasčių: konteinerių deginimo, laužymo, ten atgabenamų stambiųjų atliekų, kurias reikia vežti į specialiai tam skirtas aikšteles, ir panašių pažeidimų.
Policijos viršininkas E. Gruzdys neneigė, kad šioje situacijoje geros stebėjimo kameros būtų puiki išeitis.
– Vilkaviškyje yra ne viena vieta, kur tikrai nepamaišytų kokybiškos kameros, kuriomis vaizdą galima stebėti ir naktį. Tokios kameros įtaisytos daugelyje Europos miestų – deja, pas mus to nėra, nes viskas atsiremia į lėšas. Be abejo, tuo turėtų rūpintis Savivaldybė, – kalbėjo E. Gruzdys.
Pažadėjo pasirūpinti
Jei Savivaldybei statyti vaizdo kameroms trūksta lėšų, galbūt ji šiuo klausimu galėtų bendradarbiauti su verslininkais. Juk „Ecoservice“ bendrovei taip pat turėtų būti aktualu, kad pagaliau būtų sugauti jų turtą niokojantys padegėjai.
Pakalbinome Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Saulių Vabalą.
Savivaldybės administracijos atstovas taip pat pripažino, jog kameros šiuo atveju būtų gera išeitis.
– Mano nuomone, įtaisyti stebėjimo kameras tikrai reikia. Žinoma, tam tektų ne tik ieškoti pinigų. Iškyla problema, kas stebės vaizdą, – juk dabar rajono policijos komisariate prie monitorių niekas nebudi. Žodžiu, aš vienas šio klausimo išspręsti negaliu, tačiau būtinai tuo pasidomėsiu, nes būtinybė imtis priemonių jau neabejotinai pribrendo, – pažadėjo administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.