2016-ieji Lietuvoje yra paskelbti Bibliotekų metais. Tokia proga, o ir pasinaudodama nekasdiene galimybe kurį laiką dirbti ir gyventi Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), užsukau į Vašingtone įsikūrusią Kongreso biblioteką (angl. Library of Congress). Tai nacionalinė JAV biblioteka, kuri yra viena reikšmingiausių pasaulyje. Buvo įdomu pasidairyti ne tik į čia sukauptus apie 138 mln. vienetų fondus (knygų, spaudinių rankraščių, fotografijų, žemėlapių ir kt.), bet ir pasigrožėti pačios bibliotekos architektūra, puošniais ornamentais, sienų išoriniu ir vidiniu interjeru, pasidomėti pastatų istorija.
Biblioteka laikoma vienu gražiausių pastatų Vašingtone ir galbūt net visose Jungtinėse Amerikos Valstijose. Anksčiau ši biblioteka buvo įsikūrusi Kapitolijuje (čia renkasi posėdžiauti Jungtinių Valstijų Kongresas), tačiau dėl didelio ir gausaus fondo buvo perkelta į kitą gretimai esantį pastatą.
Kongreso biblioteka yra įsikūrusi aštuonių pastatų paviljone, iš kurių įsimintiniausias lankytojams gali pasirodyti skirtas Tomui Džefersonui (Thomas Jefferson), buvusiam JAV prezidentui. Čia saugoma autentiška T. Džefersono asmeninės bibliotekos knygų kolekcija. Pastatas išsiskiria itališko renesanso kompozicijomis, rengiamomis muziejinėmis parodomis ir įspūdingo dydžio skaitykla bibliotekos skaitytojo bilietą turintiems lankytojams. Statinio lubos išpieštos freskomis, o vidaus sienos yra ornamentuotos ir tik gerai įsižiūrėjus supranti, kad ant jų išpiešti simboliai turi prasmę ir išsiskiria rafinuotumu.
1455 m. vasario 23 d. vokietis juvelyras, spausdinimo išradėjas Johanas Gutenbergas savo išrastomis spausdinimo staklėmis išspausdino pirmąją knygą. Tai buvo Biblija. Ši Biblija vadinama Gutenbergo biblija ir ji taip pat saugoma Kongreso bibliotekos archyvuose.
Dėl šių ypatybių ir išskirtinumo Vašingtone apsilankantys miesto svečiai į savo lankytinų vietų sąrašą paprastai įtraukia ir Kongreso biblioteką. O rudenį rengiamas Nacionalinis knygų festivalis kasmet pritraukia 100 000 lankytojų.
Kiekviena šalis, miestas ir miestelis turi savo bibliotekas – ir kiekviena gali būti išskirtinė savo istorija, fondais, skaitytojais, istorija. Amerikiečių vaikų rašytoja Maura Roan McKeegan yra pasakiusi, kad „knygos gyvena mumyse, atneša mums gyvenimą taip, kaip ir tikros draugystės. Kai kurios yra senos ir išmintingos, kai kurios – jaunos ir energingos, kai kurios liūdnos ir jaudinančios mūsų širdis, o kai kurios priverčiančios jas juoktis. Knygos yra tarsi stiklas, per kurį kiekvienas galime pasižiūrėti į gyvenimą su jų džiaugsmais ir sielvartais“. Rašykime ir skaitykime knygas, kurkime ir puoselėkime bibliotekų idėjas.
Agnė GUDAITYTĖ
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.