Nustebtumėte pamatę, kaip atrodo šiuolaikinių karių gyvenimo sąlygos karinių pratybų metu.
Visus vokiečių kariuomenės pageidavimus pratybose išpildo sumanūs lietuviai, kuriems, pasak pačių vokiečių, tiesiog nėra neįmanomų užduočių. Tiesa, tai, kas įprasta vokiečių kariams, Lietuvos kariuomenei tebėra prabanga.
Pabradė, generolo Silvestro Žukausko poligonas. Atvykę čia, į vieną svarbiausių Lietuvos kariuomenės poligonų Švenčionių rajone, turime išskirtinę galimybę pasižvalgyti po būsimą vokiečių karių stovyklavietę tarptautinių prieštankinių vienetų pratybų „Medžiotojas“ metu. Šios pratybos buvo jau antros šiais metais, kai Vokietijos kariuomenė savo karių stovyklavietės įrengimą patikėjo Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės įmonei „RAE LT“. Ši buvusių kariškių įkurta įmonė, vadovaujama atsargos karininko, vilkaviškiečio Roberto Jurgelaičio, jau ne pirmą kartą sulaukė Vokietijos kariuomenės kvietimo dalyvauti konkurse, pateikė savo pasiūlymą ir jį laimėjo.
Parūpino miške ir šviesolaidinį internetą
„Paprastai viskas vyksta taip: gauni plyną lauką poligone ir turi pasirūpinti, kad jame būtų viskas, ko reikia kariui – nuo vandens, elektros iki remonto dirbtuvių ir interneto, – sako R.Jurgelaitis. – Kazlų Rūdoje į mišką buvome atvedę net šviesolaidinį internetą, bet šį kartą karių buvo mažiau, gal todėl šį kartą jo nereikėjo.“
Vokietijos kariuomenės pasitikėjimą pelniusios UAB „RAE LT“ vadovas pastebi, kad vokiečiai labai rūpinasi savo kariais ir stengiasi pratybų metu jiems užtikrinti kuo geresnes gyvenimo sąlygas.
„Kai kurių šalių kariai, atvykę į tarptautines pratybas, nakvoja miegmaišyje po pušimi tris mėnesius. Ir tai nebūtinai reiškia, kad ta šalis neturtinga – tiesiog požiūris toks. Vokiečiai ne iš tų – jie labai rūpinasi savo kariais, kaip ir danai, prancūzai, belgai. Jei kitos šalys 3×4 m ploto palapinėje paguldo dešimt, tai vokiečiai kokius keturis karius. Na, o lietuviai irgi norėtų geriau, bet mes neturime už ką“, – pastebi Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijai (LGSPA) priklausančios įmonės „RAE LT“ vadovas R.Jurgelaitis.
Tiesa, šį kartą stovyklai Pabradėje vokiečių kariuomenės išsakytus reikalavimus vadovas apibūdina kaip minimalius – juos visus lietuviai greitai ir nesunkiai įgyvendino. Nepaisant to, čia sukurtos šiuolaikinių karių gyvenimo sąlygos daugelį būtų nustebinusios.
Karių apgyvendinimui buvo pastatytos palapinės, jose – po keletą patogių lovų. Visose palapinėse įrengti oro kondicionieriai, o vėsesniu oru pasirūpinama ir šildymu. Karių higienos poreikiams užtikrinti pastatyti specialūs sanitariniai konteineriai su tualetais, dušais ir praustuvais. Visoje teritorijoje įrengti galingi prožektoriai – kad bet kokiu paros metu būtų reikiamas apšvietimas.
Pasirūpinta ir karių poilsiu: tam skirta pati didžiausia balta palapinė, kurioje įrengtos grindys, pastatyti stalai, kėdės, o kad kariai laisvu metu galėtų atsipalaiduoti, pastatytas stalo futbolo žaidimo stalas, didelis ekranas su kabeline televizija ir net aštuoniais vokiečių TV kanalais. Kariai poilsio metu čia gali žaisti net kompiuterinius žaidimus – tam taip pat naudojamas didelis ekranas. Kad kariai galėtų pasikrauti savo turimus išmaniuosius įrenginius (telefonus, planšetes), palapinėje įrengta daug elektros kištuko lizdų. Na, o dešiniajame palapinės kampe įrengtas baras, kuriame galima gauti užkandžių (maistui šildyti naudojama mikrobangų krosnelė) bei gaiviųjų gėrimų. Pasak R.Jurgelaičio, kartais karių poilsio zonose kariams patiekiama net alaus.
„Kariai pratybose praleidžia daug laiko ir jiems turi būti patogu, kad jie galėtų maksimaliai susitelkti darbui, įgūdžių tobulinimui. Be to, poilsiui kariai paprastai turi labai nedaug laiko – krūvis pratybose tikrai nėra mažas“, – pasakojo „RAE LT“ vadovas.
Generolas: Lietuvos karių sąlygos pratybose kuklesnės, bet nuolat gerinamos
Lietuvos kariams tarptautinių pratybų metu dažnai tenka gyventi kur kas kuklesnėmis sąlygomis. Kaip sako Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas generolas Vilmantas Tamošaitis, nors karių gyvenimo sąlygos pratybose nuolat gerinamos, šiandien dar ne visada pavyksta užtikrinti, kad, tarkime, vasarą visose karių palapinėse būtų kondicionieriai.
Ne tokios įmantrios ir Lietuvos karių laisvalaikio galimybės – kareivinėse internetas yra, o štai lauko sąlygomis aprūpinti karius bevieliu internetu ar kompiuteriniais žaidimais, pasak generolo V.Tamošaičio, dar būtų sudėtinga. “Mes suinteresuoti sudaryti kariams maksimaliai geras sąlygas. Kitas klausimas, kiek mes lauko sąlygomis galime tai padaryti ir per kokį laiką. Reikia suprasti, kad karinio konflikto atveju mes greičiausiai nebūtume mėnesių mėnesius apkasuose su priešininku, o visą laiką judėtume iš vienos vietos į kitą. Tad reikia įvertinti ir tai, kiek mes su visu komforto paketu galėsime judėti paskui karį. Yra minimalus komforto paketas, kuris reikalingas: karys turi būti išsimiegojęs, turėti galimybę nusiprausti, išsiskalbti savo drabužius, pailsėti”, – vardijo generolas V.Tamošaitis.
Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas sutiko, kad lyginant karių sąlygas pratybose skirtumų esama ne tik tarp šalių, bet net tarp kariuomenės padalinių valstybės viduje: „Tarkime, pilotai – oro pajėgų kariai bus labai nepatenkinti, jeigu jiems reikės gyventi palapinėse, o ne konteineriuose, kur yra kondicionieriai ir išvengiama didelių temperatūros svyravimų. Ir tai nėra nepagrįstas noras – reikia suprasti, kad pilotui viena baisiausių ligų yra sloga ir jei mes juos įmesime į tokias sąlygas, kokiomis gyvena pėstininkai, tai bus problemų”, – pridūrė generolas.
Pelnė vokiečių kariuomenės pasitikėjimą
Daugėjant Lietuvoje rengiamų tarptautinių pratybų, tokių stovyklų užsienio valstybių kariams lietuviai įrengia bent keletą per metus. Įdomu, kad pagrindiniai lietuvių konkurentai užsienio kariuomenių konkursuose – Lenkijos įmonės, kurios taip pat aktyviai dalyvauja konkursuose ir bando siūlyti savo paslaugas pratyboms Lietuvoje.
„Būna, kad laimi ir konkurentai – tai normalu. Bet džiaugiamės, kad mums pavyko užsitikrinti Vokietijos kariuomenės pasitikėjimą. Dirbant buvo ne viena kebli situacija, kai reikėjo greitai rasti sprendimą, ir mums tai pavyko padaryti. Gal todėl vokiečiai mūsų komandai davė vardą „Everything Is Possible“ – „Viskas įmanoma“, – teigė „RAE LT“ vadovas R.Jurgelaitis.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.