Eglė MIČIULIENĖ
Visos Marijampolės apskrities savivaldybių individualių namų valdų gyventojai baigiami aprūpinti ne tik mišrių komunalinių atliekų konteineriais, mėlynaisiais plastiko bei popieriaus pakuotėms skirtais konteineriais, bet ir žaliaisiais konteineriais stiklui.
Kviečia kreiptis, kad atvežtų
– Antrinių žaliavų konteineriai gyventojams išdalyti dėl to, kad būtų sudarytos kuo palankesnės galimybės rūšiuoti atliekas namuose. Vilkaviškio rajono savivaldybė pagal dotaciją iš Aplinkos ministerijos šiais metais nupirko 5, 5 tūkst. stiklui skirtų konteinerių ir papildomai – 1749 mėlynuosius (7503 tokie konteineriai jau buvo išdalyti ankstesniais metais), o gamintojų ir importuotojų organizacijos – dar tokį pat kiekį atliekoms rūšiuoti skirtų talpyklų. Šiuo metu konteineriai baigiami dalyti visoms individualioms valdoms, – aiškino rajono Savivaldybės vyr. specialistas ekologas Darius Bunikis.
Vis dėlto dalis konteinerių dar tebestovi UAB „Ecoservice“ kieme. Taigi gyventojai, kurie iki šiol negavę plastikui ir popieriui (mėlynųjų) ar stiklui (žaliųjų) rūšiuoti skirtų konteinerių, kviečiami kreiptis į bendrovę tel. (8 342) 20 304.
Dalija nemokamai
Kai kurie žmonės atsisako imti antrinėms žaliavoms rūšiuoti skirtą konteinerį, nors šie dalijami nemokamai. Tiesa, tokių asmenų – vos vienas kitas. Tačiau, anot D. Bunikio, ims jį ar neims, rūšiuoti atliekas gyventojai vis tiek privalo.
– Reikia pagaliau suprasti: kuo daugiau atliekų pateks į mišriųjų atliekų konteinerį, tuo daugiau mokėsime. Juk už pakuočių išvežimą gyventojai nemoka – už tai sumoka gamintojai ir importuotojai. O kiekviena tona neišrūšiuotų atliekų didina mokestį, – tvirtino ekologas.
D. Bunikis priminė, kad į stiklo pakuočių konteinerius galima mesti nereikalingus stiklainius, butelius, kurių nepriima taromatai (ant taros užklijuotų etikečių nuplauti nebūtina), taip pat nedideles stiklo duženas (stambias būtina vežti į stambiųjų atliekų surinkimo aikšteles). Į stiklo konteinerius negalima mesti veidrodžių, porceliano, krištolo, keramikos duženų, dezinfekcinių priemonių butelių, visų elektros lempučių, televizorių ekranų, langų stiklo paketų, automobilių stiklų. Šios atliekos priimamos didžiųjų atliekų aikštelėse.
Keitėsi grafikai
Nuo šio rugpjūčio Vilkaviškio rajone pasikeitė atliekų surinkimo grafikai. Naujuosius galima rasti svetainėje www.maatc.lt, taip pat rugpjūčio 23 d. „Reklamos gido“ laikraštyje.
Pagal šiuos grafikus plastiko ir popieriaus atliekos surenkamos kas mėnesį, stiklo – kas tris.
– Pasikeitus grafikui kilo keletas nesusipratimų, sulaukėme vieno kito skambučio. Grafikai buvo išspausdinti ir padalyti visose valdose – prispausti po konteinerių dangčiais. Tačiau gal vienam tas lapelis pasimetė, kitam per lietų sušlapo, o galbūt ne viskas žmonėms atrodė aiškiai pateikta. Kitais metais skelbdami naujus grafikus pasistengsime viską sudėlioti kuo suprantamiau, – kalbėjo UAB „Ecoservice“ Kazlų Rūdos-Vilkaviškio padalinio vadovas Robertas Narijauskas. – Tiesa, tiems, kurie gavo visus atliekoms rūšiuoti skirtus naujus konteinerius, problemų kilo mažiau – daugiau painiojosi tie, kurie talpyklas jau turėjo, bet keitėsi jų atliekų išvežimo dienos. Tačiau kai tik galėjome, stengėmės pervažiuoti papildomai ir surinkti ne laiku išstumtus konteinerius. Vis dėlto dabar jau viskas stojasi į savo vėžes.
Kartu vežti kol kas negali
Gyventojai yra išreiškę pageidavimą, kad visi konteineriai būtų renkami tą pačią dieną.
– Deja, kol kas to įgyvendinti tikrai negalime. Stiklas surenkamas kas tris mėnesius, plastiko ir popieriaus atliekos – kas mėnesį. Tiesa, yra nedidelė dalis gyventojų, kuriems sutampa antrinių žaliavų išvežimo grafikai, o visai retais atvejais – kartu tomis pačiomis dienomis išvežamos net ir buitinės atliekos.
Vis dėlto R. Narijauskas teigė, jog „Ecoserviso“ bendrovė kai kuriuose regionuose perka trijų sekcijų mašinas ir gali būti, kad ateityje (jei po viešojo konkurso ši bendrovė ir toliau liks dirbti bei vežti šiukšles mūsų rajone) buitinės atliekos ir antrinės žaliavos bus renkamos tuo pačiu metu.
Klijuoja lipdukus
Nors jau ne kartą apie tai rašyta spaudoje, vis tiek kai kurie gyventojai į konteinerius primeta įvairių augalinių atliekų ar kitų draudžiamų dalykų.
„Ecoserviso“ atstovas tvirtino, jog vežėjai neištuština rūšiavimui skirtų konteinerių, kuriuose pridėta augalinių ar kitokių atliekų. Ant tokio konteinerio bendrovės darbuotojai užklijuoja lipduką, nurodantį, dėl kokios priežasties atliekos nebuvo išpiltos.
Vis dėlto tokių neišvežamų konteinerių lieka labai nedaug – maždaug 1–2 procentai.
R. Narijauskas tvirtino, kad vieną kitą kartą atliekų neišvežus gyventojai jas susitvarko ir ima rūšiuoti.
Tačiau, UAB „Ecoservice“ darbuotojų teigimu, Lietuvoje jau yra savivaldybių, kuriose neišrūšiuotos atliekos ne tik nesurenkamos, bet užfiksavus tokius faktus savininkams gale mėnesio atsiunčiamos ir didesnės sąskaitos.- See more at: http://www.santaka.info/?sid=36931#sthash.qBGjxxwk.dpuf
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.