Tapkime draugais!

Degtinės butelis „uždirba“ 20 eurų

Paskelbė:

Paskelbta:


Prekybos įmonių susivienijimas Legalaus verslo aljansas parengė rašinį, kaip tolimųjų reisų vairuotojai uždarbiauja papildomai, veždami į užsienį parduoti cigarečių ir alkoholinių gėrimų. Legalaus verslo plėtrą skatinanti, prieš nelegalią prekybą akcizinėmis prekėmis kovojanti organizacija pakalbino vairuotoją Vincą, kuris kitų asmens duomenų viešinti spaudoje dėl suprantamų priežasčių nenorėjo.


Vyksta į užsienį


Senu kelių vilku save vadinantis Vincas sunkvežimio vairą Skandinavijos keliais sukioja jau trečią dešimtmetį. Vairuotojas sako, kad nuolatinis skubėjimas laiku pristatyti krovinius ir atsakomybė už atliekamą darbą seniai iš jo galvos išgujo bet kokią kelionių romantiką. Į Vokietiją, Italiją, Norvegiją ilgoms savaitėms išsiruošiantis lietuvis – patyręs tolimųjų reisų „vilkas“, ne kartą mokėjęs baudas už greičio viršijimą, aiškinęsis pasienyje kylančius konfliktus.

Kiekviena kelionė į užsienį jam prilygsta išgyvenimui dykumoje. Kiekvienąkart ruošdamasis išvykti 56 metų vyras per daugelį metų įprato apgalvoti visas būtinas smulkmenas – pradedant naminiu maistu ir baigiant prekėmis, skirtomis „sklandesniam“ keliui.


Skandinavai „nebrokija“


Nuo mažens tėvų mokytas, kad tik atkakliu darbu gali gyvenime ko nors pasiekti, Vincas daug dirbo, kartais per dieną nuvažiuodavo iki 800 km. Tačiau sugriežtinus Europos keliuose galiojančias taisykles (be pertraukos vairuotojas gali važiuoti keturias valandas, o paskui privalo 45 minutes ilsėtis) nusprendė „prisidurti“ perpardavinėdamas Lietuvoje pirktą alkoholį ir cigaretes užsienyje gyvenantiems tautiečiams bei vietos gyventojams.

Nors Skandinavijoje „fūristų“ atvežtu alkoholiu vaišinami ir vietiniai, kur kas dažniau apie pigesnius gėrimus bei cigaretes teiraujasi tautiečiai emigrantai. Kaip pastebi Vincas, šis klausimas nuskamba vos ne per kiekvieną jo reisą. Vairuotojo tai visai nestebina, nes alkoholio ir rūkalų su savimi vežasi dauguma vilkikų vairuotojų.

Tai patvirtina ir šiemet atliktos apklausos duomenys: alkoholinių gėrimų keliaudami į Didžiąją Britaniją, Airiją, Švediją, Norvegiją ir Suomiją su savimi vežėsi 100 proc. apklaustų respondentų. Apklausoje dalyvavo 103 tolimųjų reisų vairuotojai, jie buvo apklausiami telefonu.


Perpus pigiau


Vincas teigia, kad jo alkoholio ir rūkalų „kroviniai“ užsienyje itin laukiami. Ir kaip nebus, kai, pavyzdžiui, Norvegijos parduotuvėje blokas cigarečių parduodamas už 100 eurų, o iš „fūristo“ gali tikėtis gauti bent perpus pigiau. Šiuo metu Lietuvoje blokas cigarečių kainuoja 25–35 eurus.

Norvegijoje butelis stipriojo alkoholio kainuoja 36 eurus, o iš vilkiko vairuotojo gali jį įpirkti už 30 eurų. Tad žinant, jog Lietuvoje šis pirkinys įsigytas už 10 eurų, nesunku suvokti, kad tolimųjų reisų vairuotojams tai puiki proga prisidurti prie krintančios algos.

Tolimųjų reisų vairuotojai žino, jog vienam asmeniui vykstant į ES šalį savo reikmėms leidžiama įvežti ribotą kiekį alkoholio (priklausomai nuo šalies – 1–10 litrų stipriųjų gėrimų) ir rūkalų (ne daugiau nei 300 vnt. cigarečių). Tačiau daugelis tolimųjų reisų vairuotojų to nepaiso.

Kalbėti apie automobilyje įrengtas slėptuves, kuriose keliauja alkoholis ir cigaretės, vairuotojai nelinkę, vis dėlto leidžia suprasti, kad drąsieji prisidurti prie algos visuomet gali.

Žinoma, priklauso nuo to, į kurią valstybę tenka dažniau važiuoti, nes šalis šaliai nelygi. Štai Airijoje cigarečių ir alkoholio versliuko iš „fūros“ taip lengvai „neprasuksi“, nes ten iš Lietuvos atvažiuojantys vilkikai griežtai tikrinami.


Dėl mažos algos


Pasidomėjus, kiek įprastai užtrunka vilkiko vairuotojo kelionė, Vincas sako Italiją iš Lietuvos pasiekiantis per 9 paras, įveikdamas 4400 km. Tačiau už tai jam mokamas pagrindinis bazinis atlyginimas. Už nuvažiuotą kilometrą dažniausiai mokama apie 11 centų, tad „grynas“ atlyginimas siekia maždaug 460 eurų. Su viršvalandžiais už naktinį darbą ir dienpinigiais išeina vos 500 eurų.

Taigi, kai atlyginimai tokie, turėti kelionėje buteliuką ar vieną kitą bloką, kurį pardavęs, pašnekovo teigimu, gali prisidurti, visada verta.

Ekonomistų skaičiavimais, į šalis, kuriose alkoholiniams gėrimams taikomi itin aukšti akcizai (Jungtinė Karalystė, Norvegija, Airija, Danija, Švedija, Nyderlandai), emigravę lietuviai per metus iš Lietuvos su savimi ar per atvykstančius draugus, krovinius išveža vidutiniškai 5,16 mln. litrų grynojo alkoholio. Tai sudaro maždaug 2,08 litro grynojo alkoholio kiekvienam vyresniam nei 15 metų šalies gyventojui. O kas suskaičiuos, kiek jo dar atkeliauja iš Lietuvos nelegaliai ir tolimųjų reisų vairuotojų parduodama „iš po skverno“?

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content