Tapkime draugais!

„Santakos“ turnyre – ir šalies krepšinio rinktinės gydytojas

Paskelbė:

Paskelbta:


Andrius GRYGELAITIS

Šiuo metu vykstančios Vilkaviškio rajono krepšinio pirmenybės „Santakos“ laikraščio taurėms laimėti – jau šešiasdešimtosios.

Per visą gyvavimo istoriją turnyre žaidė ne viena išskirtinė asmenybė. Vienas iš jų – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius, Kauno klinikų ortopedas-traumatologas ir Lietuvos krepšinio rinktinės gydytojas Rimtautas Gudas. Jis Vilkaviškio salių parketą išmėgino maždaug prieš dvidešimt metų.

Rūpinosi kaip tėvas

„Tai buvo vienas iš linksmesnių mano gyvenimo tarpsnių“, – dalyvavimą „Santakos“ laikraščio taurės turnyre šiandien prisimena R. Gudas.

Maždaug prieš dvidešimtmetį jis buvo gydytojas rezidentas ir metus rezidentūros kursą atliko Vilkaviškio ligoninėje. Šalyje žinomas medikas prisiminė, kad čia jį ypač šiltai sutiko ir tėviškai priėmė tuometinis Vilkaviškio ligoninės vyriausiasis gydytojas Romualdas Sveikata. Jis rūpinosi ne tik gydytojų profesiniu, bet ir kultūriniu bei sportiniu gyvenimu, sudarė puikias sąlygas dirbti ir tobulėti visose srityse.

„Labai vertinu šį žmogų, kuris užimdamas tokias sunkias ir atsakingas pareigas visada išliko kuklus, paprastas ir šiltas. Dar ir dabar pabendraujame, pasikalbame su Romualdu visais klausimais. Būtent per jį susiradau naujų draugų, kurie žinojo, jog esu žaidęs profesionalų krepšinį. Matyt, todėl ir pakvietė prisijungti prie komandos“, – svarstė pašnekovas.


Po sunkių budėjimų

Vilkaviškyje R. Gudas rungtyniavo ne vienus metus. Net ir vėliau, jau grįžęs į Kauną, jis atvažinėdavo į mūsų miestą ir padėdavo savo komandos draugams siekti pergalių krepšinio aikštelėje. O jų buvo tikrai ne viena.

Labiausiai dabartiniam Lietuvos krepšinio rinktinės gydytojui įsiminė triumfas keturiasdešimtajame „Santakos“ turnyre, kai žaisdamas su „Litgeno“ komanda tapo čempionu ir buvo išrinktas naudingiausiu varžybų žaidėju.

„Tai buvo labai įtemptos rungtynės, kiekvienas atidavėme daug jėgų, bet mūsų komanda buvo labai draugiška, labai gerai jautėme vienas kitą, pasitikėjome vieni kitais, todėl ir rungtynės susiklostė sėkmingai“, – su šypsena veide pasakojo pašnekovas.

Jis prisipažino ir šiandien namuose saugantis visus Vilkaviškyje iškovotus trofėjus. Apskritai, laikas, praleistas mūsų krašte, medikui sukelia vien malonius prisiminimus. Labiausiai R. Gudui čia įsiminė nuostabūs žmonės, jų rodoma šiluma ir dėmesys tiek ligoninėje, tiek už jos ribų. Žinoma, daugiausiai emocijų būdavo per „Santakos“ taurės rungtynes.

„Pilnutėlė sporto salė, daugybė emocijų, įtemptos iki pabaigos rungtynės ir, žinoma, pergalės, kurios suteikė daug gerų emocijų. Nors ne kartą teko žaisti po sunkių budėjimų ligoninėje, emocijų pliūpsnis nuovargį greitai nuplaudavo“, – šypsojosi profesorius.


Susitinka vis rečiau

R. Gudas Vilkaviškyje krepšinį žaidė ne vien „Litgeno“ komandoje. Jis kartu su mūsų miesto ligoninės gydytojų ekipa taip pat dalyvavo Lietuvos medikų krepšinio turnyre, kuriame irgi pasiekė įspūdingų laimėjimų.

Vis dėlto laikui bėgant R. Gudo ryšys su mūsų kraštu pamažu ėmė blėsti. Kai medikas grįžo į Kauną, darbų gausa atimdavo visas jėgas ir laiką. Likimo ironija, tačiau dabar garsus gydytojas su buvusiais komandos draugais dažniausiai susitinka tik tada, kai atsitinka nelaimė.

„Įvykus rimtai traumai, stengiuosi jiems padėti, ne vieną jau esu išoperavęs ar šiaip gydęs, padėjęs kitais sveikatos klausimais. Tikiuosi, kad jiems viskas sekasi gerai ir visi jie yra sveiki – to ir linkiu. Visada jiems būsiu dėkingas už kartu praleistą laiką, draugišką šilumą, supratimą, kol gyvenau Vilkaviškyje. Tai neįkainojama. Apskritai, visada jaučiau nostalgiją šiam miestui ir draugams. Vilkaviškyje turėjau idealias sąlygas sportuoti ir dirbti gydytoju rezidentu“, – prisipažino pašnekovas.


Krepšinis užgrūdino

Nepaisant to, kad jau seniai nerungtyniauja Vilkaviškyje, R. Gudas krepšinio neapleidžia. Jis kasmet su „Rovinijos“ komanda dalyvauja Kauno miesto krepšinio mėgėjų lygoje, kurioje nuolat kovoja dėl aukščiausių apdovanojimų. Gydytojas tvirtina, jog sportas jam yra būtinas siekiant išlaikyti sielos ir kūno harmoniją.

„Tai kaip maistas kūnui. Kiekvienas žmogus turi rasti savo mėgstamą sporto šaką ir būtinai skirti tam laiko. Krepšinis man atvėrė visas duris į tai, ką aš darau dabar. Sportuodamas užsigrūdinau kaip asmenybė. Patyriau ne tik pergalių, bet ir daug skaudžių pralaimėjimų, tačiau niekada nenusiminiau ir labai sunkiai dirbau. Visada nuosekliai siekiau savo tikslų, niekada nepasidaviau. Nors buvo labai sunku, man sportas padėjo tai ištverti“, – sakė žinomas medikas.


Reikia pažinti savo kūną

R. Gudas – vienas geriausių šalyje ortopedų-traumatologų. Jam nuolat tenka teikti pagalbą traumas patyrusiems pacientams, konsultuoti, o reikalui esant profesorius netgi pats operuoja. Prieš keletą metų jis pirmą kartą Lietuvoje be pjūvio į blauzdikaulio sąnario kremzlę įterpė specialią išmaniąją membraną. Stiprų kojos skausmą jautęs pacientas jau kitą dieną grįžo namo ir vaikščiojo be ramentų.

Pasak gydytojo, sąnarių kremzlių nusidėvėjimas yra labai dažna problema. Ji jau aktuali ne tik pagyvenusiems, bet ir jauniems žmonėms.

Sportuodamas traumų yra patyręs ir pats R. Gudas, tačiau žinojimas, kaip jas tinkamai gydyti, vis dar leidžia jam sportuoti ir toliau, nors dauguma jo bendraamžių dėl traumų jau negali to daryti.

„Norint išvengti traumų, reikia labai daug prevencijos ir profilaktikos, būtina pažinti ir žinoti savo kūną, jo anatomiją bei biomechaniką. Tam skirtas ištisas mokslas, o šioje srityje mes labai stipriai dirbame prieš penkerius metus įkurtame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sporto institute. Turime nuostabią specialistų komandą, su kuria kuriame sportinių traumų prevencijos programas ir jas bandome pritaikyti praktikoje. Dėl prevencinių programų pavyksta gerokai sumažinti traumų skaičių sporte. Tuo klausimu reguliariai padedame sportuojantiems žmonėms, nuolatos domimės pasaulinėmis naujovėmis ir tuoj pat jas taikome savo pacientams“, – pasakojo pašnekovas.


Darbas rinktinėje

Be kitų savo pareigų, jau beveik dešimtmetį R. Gudas rūpinasi ir geriausių Lietuvos krepšininkų sveikata. Jis – nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės gydytojas. Anot pašnekovo, šis darbas – itin atsakingas.

„Turime nuolat domėtis ir taikyti pačius moderniausius gydymo metodus, negalime klysti. Dažnai labai sunku balansuoti tarp žaidėjo sveikatos ir trenerių reikalavimų, keliamų krepšininkams. Praktiškai nuo 2007 metų visas savo vasaras paaukojau Lietuvos krepšinio rinktinei. Kadangi pasirengimo stovyklos Europos, pasaulio čempionatams ir olimpiadoms prasideda anksti, reikia nuolat testuoti žaidėjų sveikatos būklę, užsiimti traumų ir ligų prevencija tam, kad galėtume joms užkirsti kelią. Dažnai reikia multidisciplininių sprendimų, o tai yra nelengva“, – kalbėjo gydytojas.

Jis prisipažino, jog per rungtynes dažnai nemato net rezultato, nes žiūri į žaidėjų judėjimą, jautriai reaguoja į jų kritimus ir kitas traumas, suka galvą, ką daryti, kad tuoj pat sportininkas grįžtų į aikštelę.

„Ne vieną kartą rungtynių metu, kai buvo prakirsta galva ar antakis, teko rūbinėje siūti žaizdą, kad reikalingas komandai žaidėjas tuoj pat galėtų grįžti į aikštelę. Adrenalino tokiais atvejais būna labai daug“, – prisipažino pašnekovas.

R. Gudas tvirtino, jog sukaupta jo patirtis yra didelis privalumas dirbant sporto mediku krepšinio komandoje. Tiesa, stovyklose su Lietuvos rinktinės nariais krepšinio pažaisti netenka.

„Laiko pasiruošimui yra nedaug, o be to – bijome traumų. Fiziniai krūviai sportininkams būna tokie dideli, kad papildomo krūvio jiems duoti negalima. Mums laiko irgi nelieka: kiekvienai treniruotei paruošiame įvairių maisto papildų, maistinių gėrimų, darome procedūras, todėl jei tik lieka laisva valandėlė, griūname miegoti“, – pasakojo rinktinės gydytojas.

Garsus medikas mūsų laikraščio skaitytojams linkėjo turėti tikrų draugų, siekti savo tikslų net ir tada, kai kelias link jų būna itin sunkus.

„Santakos“ laikraščio taurės jubiliejinio krepšinio turnyro dalyviams R. Gudas priminė, kad svarbiausios pergalės yra ne prieš kitus, o prieš save.

„Valdykite save įtemptų rungtynių metu – ir jūs būtinai sugebėsite atsiskleisti. Jauskite ne vien save, bet ir visus komandos draugus, siekite ne asmeninio rezultato, o komandinės sėkmės, „pergyvenkite“ už savo draugą labiau nei už save, atiduokite visas jėgas tai momentinei kovai ir nenusiminkite, jei tądien nelaimėjote, ir kitą dieną pradėkite iš naujo pakelta galva!“ – sportininkus ragino R. Gudas.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content