Eglė KVIESULAITIENĖ
Smulkiuosius verslininkus ir dalį kūrėjų palietę nauji socialinio draudimo mokesčiai vienus išgąsdino, kitus nudžiugino. Labiausiai nerimauja tie, kurių verslas dar tik įsivažiuoja.
Padidino autoriams
Nuo sausio 1 d. įsigalioję nauji „Sodros“ mokesčiai daugiausiai palietė tris gyventojų grupes – verslo liudijimų turėtojus, vykdančiuosius individualią veiklą ir dirbančiuosius pagal autorinę sutartį. Pastarųjų mūsų rajone – vos vienas kitas, nes dauguma kūrėjų, už darbą gaunančių honorarą, dirba ne pavieniui, o konkrečiose įstaigose pagal darbo sutartį. Jų įstatymo pasikeitimai neliečia, mat ir iki šiol įmokų tarifas nuo honoraro buvo toks pats kaip ir dirbantiems pagal darbo sutartis. Tačiau tiems kūrėjams, kurie darbo sutarties neturi, socialinio draudimo įmokos bus skaičiuojamos ne nuo pusės uždirbtos sumos, kaip iki šiol, o nuo visos.
Daugiausia pasikeitimų laukia tų, kurie dirba pagal verslo liudijimą ar vykdo individualią veiklą. O tokių mūsų rajone tikrai nemažai. Tai dauguma turgaus prekeivių, grožio paslaugų specialistų, automobilių remontininkų, statybininkų, mažų parduotuvių savininkų ir kt.
Mokesčių našta
Ypač sunerimę pagal verslo liudijimą dirbantys rajono gyventojai. Mat jie nuo šių metų pradedami drausti valstybiniu socialiniu draudimu viso dydžio pensijai (iki šių metų buvo draudžiami tik pagrindinei pensijos daliai). Socialinio draudimo įmokų tarifas anksčiau buvo skaičiuojamas nuo bazinės pensijos dydžio, dabar – nuo minimalios mėnesinės algos. Pagal šiuo metu galiojančią minimalią algą (380 Eur), socialinio draudimo įmokos dydis sieks 99, 94 Eur. Anksčiau šios įmokos suma buvo kone perpus mažesnė.
Pagal verslo liudijimą Vilkaviškyje dirbančios kirpėjos Jūratė Stanaitienė ir Renata Paškauskienė sakė, kad didėjantys mokesčiai tikrai nepadeda smulkiajam verslui, o atvirkščiai – jį žlugdo. Juk kirpėjams reikia ne tik pirkti verslo liudijimą, mokėti privalomojo sveikatos draudimo ir pensijos draudimo mokesčius, bet ir išlaikyti patalpas, mokėti komunalinius mokesčius, pirkti darbo priemones.
– Vien mokesčiai „Sodrai“, ligonių kasoms ir verslo liudijimas kas mėnesį atsieis apie pusantro šimto eurų, o kur dar elektra, vanduo, šiukšlių išvežimo mokestis, darbo priemonės, – dėstė R. Paškauskienė. – Iš pradžių buvo kalbėta, kad pakėlus mokesčius gausime ir nedarbingumo išmokas, jei susirgsime. Tačiau dabar paaiškėjo, kad mums jos nepriklauso. Be to, net susirgęs ir negalėdamas dirbti privalai mokėti mokesčius, nors jokių pajamų tuo metu negauni.
Pensija neguodžia
Kirpėjos juokavo, kad senatvėje jas mažai paguos, kad vietoj keliasdešimt eurų pensijos pagal naująjį įstatymą gaus per 100 eurų. Juk iš tokios sumos žmogus vis tiek negali išgyventi, tad bet kokiu atveju reikės dirbti net ir sulaukus pensinio amžiaus.
– Mes dirbame daug metų ir turime nuolatinių klientų, bet ką daryti toms kirpėjoms, kurios tik pradeda savo verslą? Juk gali būti dienų, kai nesulauks nei vieno kliento ir neuždirbs nei euro, o mokesčius tai mokėti vis tiek reikia, – svarstė J. Stanaitienė.
Vieną naujausių grožio salonų „Bonjour“ Vilkaviškyje įkūrusi verslininkė Jurgita Medelienė pritarė, kad jaunoms kirpėjoms išsilaikyti rinkoje tikrai sunku. Jos salone dirbančios kirpėjos Kristina Račiukaitienė ir Jurgita Grigaliauskienė taip pat sakė, kad toks mokesčių kėlimas gali tik paskatinti emigraciją.
Jaunos verslininkės pripažino, kad trūko informacijos apie permainas, todėl sausį sužinojus, kiek nuo šiol teks mokėti, ištiko šokas.
Priklausys išmokos
Tačiau padidinti „Sodros“ mokesčiai visai neišgąsdino individualias įmones turinčių verslininkų. Gėlių ir dovanų parduotuvę savo namuose įkūrusi Virginija Starinskienė sakė kol kas nesigilinusi, kiek pakils mokesčiai. Anot jos, problemos dėl mokesčių prasideda tada, jei samdai darbuotojus. Pačiam individualios įmonės savininkui mokesčiai tokie kaip ir kitiems.
Individualią veiklą vykdantis verslininkas iki šiol turėjo mokėti privalomąjį sveikatos ir socialinį pensijų draudimus, kas siekė 37, 5 proc. pajamų.
Mokėdamas šiuos mokesčius individualios veiklos pažymėjimą turintis verslininkas galėjo tikėtis pensijos, motinystės (tėvystės) išmokų bei gauti nemokamas medicinos paslaugas, bet ligos atveju išmokos negaudavo.
Dabar gi mokesčiai padidėjo vos vienu procentu, tačiau susirgęs individualios įmonės savininkas galės gauti ligos išmoką, siekiančią 80 proc. draudžiamų pajamų.
Daugiau lygybės
Individualią įmonę turinti ir drabužiais prekiaujanti Algina Blauzdžiūnienė sakė, kad ją padidintas mokestis tik nudžiugino.
– Seniai reikėjo padaryti tvarką. Buvo neteisinga, kad sveikatos draudimą ir mokesčius „Sodrai“ mokantis individualios įmonės savininkas neturėjo teisės net susirgti. Negana to, kad susirgus stodavo jo verslas ir negaudavo pajamų, dar ir ligos išmokos gauti neturėjo teisės, – stebėjosi A. Blauzdžiūnienė. – Nelaikau, kad mokesčiai mums padidėjo – tiesiog pritaikyti tokie įstatymai, kokie visiems.
„Sodros“ Komunikacijų skyriaus vyriausiasis specialistas Rytas Stalnionis paaiškino, kad jokios „nelygybės“ tarp verslo liudijimus turinčių ir individualią veiklą vykdančių verslininkų nėra.
Tiesiog pastarieji moka „Sodrai“ įmokas nuo savo pajamų kaip ir kiekvienas pagal darbo sutartį dirbantis asmuo. Todėl ir gauna išmokas.
Pagal verslo liudijimą dirbantieji savo pajamų nedeklaruoja, o moka tik sveikatos draudimą ligonių kasoms ir pensijų socialinį draudimą „Sodrai“, skaičiuojamą nuo minimalios bazinės pensijos sumos. Tad Ligonių kasos jiems garantuoja nemokamas medicinos paslaugas, o „Sodra“ – minimalią pensiją senatvėje.
– Tie, kurie turi daugiau socialinių garantijų, privalo už jas ir sumokėti, – sakė R. Stalnionis. – Pokyčiai įstatyme buvo labai reikalingi, nes žmonės negalėjo suprasti, kodėl mokėdami visas įmokas gauna ne visas išmokas. Taigi socialinės garantijos paprasčiausiai suvienodintos.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.