Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), kuriai priklauso ir mūsų rajonas, pradėjo susitikimus su Vyriausybės nariais. Savivaldybių merai ragina šalies valdžią imtis esminių pokyčių mažinant vis didėjančią socialinę ir ekonominę atskirtį tarp Lietuvos regionų.
Pirmieji LSA inicijuoti susitikimai su Ministrų kabineto nariais surengti praėjusią savaitę. Susitikimai bus tęsiami šią bei kitą savaites. Dėl prioritetinių darbų stiprinant šalies regionų politiką susitikti ir pasitarti planuojama su dešimties ministerijų vadovais, o vasario 9 d. numatytas merų susitikimas ir su premjeru Sauliumi Skverneliu.
„Savivaldybių nuomone, valstybei reikalinga aiški ir vieninga nacionalinė regionų plėtros strategija, kurioje būtų apibrėžtas regionų išskirtinumas bei įvardyta, kokiomis konkrečiomis priemonėmis jie bus stiprinami,“ – teigė LSA prezidentas, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. Pasak jo, teikia vilčių tai, kad naujosios Vyriausybės programoje pirmą kartą deklaruojamos panašios nuostatos dėl regionų stiprinimo.
Susitikime su vidaus reikalų ministru Eimučiu Misiūnu akcentuota, kad regioninės politikos formavimas susijęs su beveik visų ministerijų veikla, todėl ketinama skatinti horizontalų požiūrį į regioninę politiką ir susijusių institucijų bendradarbiavimą.
Šiame susitikime kalbėta ir apie tiesioginius seniūnų rinkimus, tačiau suabejota, ar Lietuvai reikalinga 544 naujos savivaldybės. Mat seniūnai taptų politikais, o jiems reikėtų tarybų, administracijų ir nemažai papildomų lėšų.
LSA direktorė Roma Žakaitienė akcentavo būtinybę peržiūrėti seniūnų konkurso reikalavimus, kurie neretai yra per griežti ir užkerta kelią seniūnais tapti tiems žmonėms, kuriuos bendruomenės gerai pažįsta ir pasitiki.
Savivaldybių merams nerimą kelia ir toliau auganti socialinė bei ekonominė regionų atskirtis. Pasak jų, viltį praradę jauni žmonės vis dažniau renkasi emigraciją arba iš rajonų išvyksta dirbti į didmiesčius. Todėl Savivaldybių asociacija siūlo Vyriausybei paskyrimais po universiteto spręsti specialistų trūkumą regionuose. Manoma, kad žmonės, kurie baigė mokslus už valstybės lėšas, galėtų būti siunčiami trejiems metams atidirbti ten, kur tuo metu jų labiausiai reikia, žinoma, neuždraudžiant absolventams grąžinti valstybei pinigus už mokslą ir keliauti, kur nori. Kai kas sako, kad toks pasiūlymas kvepia sovietmečiu, tačiau tokią praktiką, anot asociacijos atstovų, taiko ir kai kurios Vakarų šalys.
„Specialistų poreikis šiandien jaučiamas ir mūsų rajone, – sakė Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka. – Trūksta ne tik gydytojų, bet ir kitų sričių darbuotojų. Konkursus į kai kurias pareigas skelbiame net po keletą kartų, nes į juos tiesiog niekas neateina arba ateina žmonės be kompetencijos. Seniai keliame ne tik šį, bet ir valstybės tarnautojų darbo užmokesčio, jų skatinimo klausimą. Juk nepaslaptis – įstaigų vadovų, specialistų atsakomybė didelė, o atlyginimai – tik šiaip sau“.
Susitikimuose su ministrais regionų vadovai taip pat ragina Vyriausybę savivaldybėms suteikti daugiau finansinio savarankiškumo ir mažinti jų priklausomybę nuo valstybės biudžeto. Taip pat aptarta teisės disponuoti valstybės žeme problema. Merų teigimu, savivaldybėms pritraukti daugiau investuotojų į regionus neretai trukdo per dideli reikalavimai bei neturėjimas galimybių paspartinti įvairius biurokratinius
procesus.
„Santakos“ inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.