Per Lietuvą jau nuvilnijo renginiai, skirti garsiam kraštiečiui poetui Kaziui Bradūnui pagerbti. Mūsų savivaldybės mokiniai taip pat bandė suvokti poeto kūrybą, jauseną, kultūrinės veiklos reikšmingumą. Mokslo metų pradžioje vyresniųjų klasių mokiniams buvo paskelbtas kūrybinių darbų konkursas „Gimtinės taku“, skirtas K. Bradūno 100-osioms gimimo metinėms.
Nuo pat idėjos pasiūlymo Savivaldybės mero kabinete iki baigiamojo konkurso renginio Paežerių dvaro ledainėje poeto K. Bradūno dukra Elena Bradūnaitė-Aglinskienė domėjosi, kaip klostosi pasirengimo ir organizavimo reikalai, pasiūlė konkurso pavadinimą. Paraginusi išplėsti konkurso tematiką, paskatino mokinius pamąstyti ir kurti ne tik apie patį poetą K. Bradūną, bet ir apskritai apie tai, kas poetui buvo brangu: gimtinę, šeimos ryšius, kultūrą ir kitas vertybes. Puikiai jausdama ir suprasdama šiuolaikinį jaunimą, kartu su konkurso organizatoriais nuostatuose įteisino ir įvairias šiuolaikines skaitmeninio formato kūrybos formas. Konkurso gijas poeto dukra Elena siekė paskleisti ir rudenį pati viešėdama mokyklose. Daugelį kūrusiųjų dalyvauti paskatino būtent šilti poeto dukters prisiminimai, įtaigus pasakojimas apie savo šeimą, pamąstymai apie lietuvių tautos savitumą.
Konkursui darbus atsiuntė šešių Vilkaviškio rajono savivaldybės mokyklų mokiniai. Buvo pateikta 19 kūrybinių ieškojimų. Išsikristalizavo tokios konkursui pateiktų mokinių darbų kryptys: poezija, poezija su iliustracijomis, rašiniai, esė, fotografijos, padavimai, vietovardžių paaiškinimai, mokomasis kompiuterinis žaidimas.
Mokinių kurtose eilėse labiausiai jaudina ne tik poeto K. Bradūno biografijos, kūrybos kontekstai, bet ir kūrybiniai formos, jausenos, raiškos netikėtumai. Prizinės vietos skirtos Gabijai Kadaškevičiūtei ir Evelinai Mackevičiūtei (pastarosios eiles lydėjo draugės Mildos Abraitytės grafika) iš Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos, Emilijai Klimašauskaitei iš Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos už eilėraščių rinkinėlį „Tolimas kelias namo“ ir Virbalio pagrindinės mokyklos mokinei Kamilei Kadaškevičiūtei už eilių rinkinėlį „Eilėraščiai Kaziui Bradūnui atminti“.
Labai tvarkingai, subtiliai konkursui buvo pateikti poeto tėviškės panoramos vaizdai Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos moksleivio Tomo Česnavičiaus fotografijose. Jas lydi puikiai pritaikytas muzikinis fonas. Fotografijos žvilgsnį nukreipia iš aukštumų žemyn ir leidžia pajusti mažo gimtinės sklypelio didumą (istoriją, paslaptį, praradimą, netektį, sugrįžimą).
Dviejų Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos merginų – Rugilės Meseckaitės ir Miletos Tamašauskaitės – filologiniame darbe-pateiktyse „Gimtinės vietovardžiai Kazio Bradūno poezijoje“ kiekvienas Vilkaviškio krašto žmogus gali pasitikrinti, ką žino apie tokias vietoves, kaip Versnupiai, Suopkalnis ir kt.
Vaikinai iš Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos – Lukas Svobonas ir Gediminas Stankevičius – konkursui pateikė pačių sukurtą kompiuterinį žaidimą „Labirintas“ pagal K. Bradūno eilėraštį. Išeiti iš labirinto žaidėjas gali tik išmokęs analizuoti eilėraštį.
Prasmingai savo kurtus eilėraščius pateikė Alvito pagrindinės mokyklos mokinė Brigita Grigaliauskaitė.
Daug medžiagos apie poetą į savo parengtas skaitmenines pateiktis „Per gyvenimą su žodžio skambėjimu“ sudėjo Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokinės Kamilė Rakauskaitė ir Ieva Andriulionytė.
Įdomios mokinių, rašiusių esė, įžvalgos. Daugelyje jų girdime tarsi aidu atsikartojančias poeto ir jo dukters Elenos pasakojimo mintis apie gimtinę, emigraciją, kūrybą. Net keturios merginos – Marta Marčiulionytė, Gintarė Iešmantaitė, Meda Usevičiūtė, Indrė Grigalevičiūtė – iš Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos bandė atverti poeto, kūrybos, modernumo ir tradicijos, savęs pažinimo bei kitus aspektus.
Kūrybinių darbų konkurso „Gimtinės taku“ iniciatorė ir vertinimo komisijos garbės narė E. Bradūnaitė-Aglinskienė kartu su kitais komisijos nariais ne kartą vartė ir skaitė pateiktus darbus, žiūrėjo ir analizavo skaitmenines pateiktis. Visų dalyvių darbuose buvo rasta įdomių įžvalgų, savitumo. Ypač preciziškai ir geranoriškai mokinių kūryboje stiprybes bei pastangas akcentavo E. Bradūnaitė. Jos įžvalgos ir linkėjimai jauniesiems kūrėjams vėliau sugulė į korteles, kurias su meile savo ranka užrašė pati poeto dukra. Atskleidžiant pasirengimo apdovanojimams priešistoriją, reikėtų paminėti, jog konkurso iniciatorė ir rėmėja nupirko K. Bradūno jubiliejui išleistų vokų su poeto atvaizdu. Ji siekia, kad jaunimas suprastų ir išmoktų vertinti visus kultūros ženklus, kad įteiktos premijos nebūtų tik materialioji paskata.
Skatindama mokinius kurti, domėtis krašto ir kultūros istorija, padėkas ir atminimo dovanėles dalyviams įteikė ir Vilkaviškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus, Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius. Jubiliejinį konkursą mokiniams primins ir E. Bradūnaitės-Aglinskienės bei Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Almos Finagėjevienės pasirašytos padėkos, konsultavusiems mokytojams – poeto dukters dovanota K. Bradūno eilėraščių rinktinė „Liepė man būti“. Mokyklų, kurių mokiniai dalyvavo konkurse, bibliotekoms E. Bradūnaitė-Aglinskienė padovanojo dr. V. Paplauskienės sudarytą vertingą leidinį „Kazys Bradūnas. Archyvai“.
Rita VAŠČĖGIENĖ
Savivaldybės administracijos
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus
vyriausioji specialistė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.