Tapkime draugais!

Gerosios tradicijos – iš kartos į kartą

Paskelbė:

Paskelbta:


Prieš pat šv. Velykas į Gižų Kazimiero Baršausko mokyklą-daugiafunkcį centrą užsuko pati Velykų bobutė. Jos pasakojimų ir pamokymų klausėsi įstaigos darželinukai bei pradinių klasių mokiniai, jų tėvai ir seneliai.

Įpročiai formuojasi
šeimoje


Ši VšĮ „Kretingos maistas“ iniciatyva surengta šventė „Mažosios Velykėlės su močiute“ abejingų nepaliko nė vieno – visi noriai puošė margučius, mokėsi vieni iš kitų, šiltai bendravo. Ypač atrakcija dažyti kiaušinius džiaugėsi patys mažiausi vaikučiai.

Kaip pasakojo VšĮ „Kretingos maistas“ regiono vadovė Reda Uleckienė, būtent toks ir buvo pagrindinis tikslas. „Mažąsias Velykėles su močiute“ VšĮ „Kretingos maistas“ šiemet surengė ne vienos Lietuvos savivaldybės ugdymo įstaigose – šventėje dalyvavo per pusę tūkstančio vaikų.

Pasak „Kretingos maisto“ atstovų, jiems, kaip įvairiose švietimo įstaigose maitinimą organizuojančiai įmonei, svarbu, kokius maitinimosi įpročius vaikai ugdosi. O juk būtent iš šeimos vaikas turi gauti supratimą apie sveiko maitinimosi kultūrą. Dėl šios priežasties būtina skatinti tarpusavio bendravimą, buvimą šeimoje, kalbėjimąsi.

„Maitinimą tiekiančiai mūsų įmonei labai rūpi vaikų sveikata. Gaminame skanų, subalansuotą, sveiką maistą, laikomės visų vaikų mitybą reglamentuojančių įstatymų. Patiekaluose naudojame mažiau druskos, cukraus, riebalų. Gaila, kad kai kurie mokiniai namuose nepratę prie tokio maisto, todėl per pertraukas bėga į prekybos centrus, perka bulvių traškučius, kebabus, užuot paragavę mokykloje pagaminto šviežio, sveiko maisto. Visas dėmesys turi būti telkiamas į šeimą, nes mitybos kultūra, valgymo įpročiai formuojasi dar vaikystėje, šeimoje bendraujant, kartu ruošiant maistą, pietaujant“, – teigė VšĮ „Kretingos maistas“ atstovė.

Gali pasijusti stebukladariu

Gižuose vykusiame renginyje svarbiausia ir buvo sustiprinti ryšį tarp artimųjų bei perduoti gerąsias tradicijas iš kartos į kartą. Šįkart tai pavyko kuo puikiausiai.

Supažindinusi susirinkusiuosius su Velykų tradicijomis bei papročiais, R. Uleckienė estafetę perdavė Onutei Surdokienei, kurią suvalkiečiai neretai pavadina Velykų bobute. Ir tai aplinkiniai daro ne be reikalo. Visoje šalyje turbūt nėra žmogaus, labiau nusimanančio apie Velykų tradicijas, labiau mylinčio šią šventę.

„Visuomet prieš Velykas marginu daug kiaušinių. Pirmą Velykų dieną juos dovanoju patiems artimiausiems savo žmonėms, antrą – draugams, kolegoms bei bičiuliams. Trečią dieną apsivilkusi tautinį kostiumą einu į miesto gatves ir margučius dovanoju sutiktiems praeiviams. Per daugelį metų žmonės priprato laukti Velykų bobutės“, – džiaugėsi marijampolietė O. Surdokienė.

Susirinkusius vaikučius, jų tėvelius bei senelius Velykų bobutė pamokė vašku dažyti kiaušinius, paaiškino piešiamų raštų prasmę, papasakojo apie kitas šios pavasario šventės tradicijas. Anot viešnios, marginant vašku, išlaikomas sąlytis su gamta, nes vašką gamina bitės.

„Marginant kiaušinius kiekvienas gali pasijusti stebukladariu ar menininku. Į margutį galima sudėti visą savo širdį, jame perteikti savo mintis. Tai tarsi žemės kamuolys, kuriam mes suteikiame gyvybę“, – pasakojo O. Surdokienė.

Spalvų reikšmės

Marijampolietė ragino gižiečius atkreipti dėmesį į margučio spalvą. Anot moters, dovanojant šį velykinį simbolį kitiems, kartu linkima, kad jis neštų laimę ištisus metus. Pasak Velykų bobutės, dovanodami žalios spalvos margutį, žmogui linkime sveikatos, o mylimam asmeniui stengiamės parinkti raudoną kiaušinį. Siekiant įkvėpti optimizmo, aplinkiniams reikia įteikti geltoną margutį. Šios spalvos, kaip ir rudos, Velykų simboliai tinka ir tiems, kuriems linkime derlingų metų, sėkmės moksluose ar kitose gyvenimo srityse. Juodos spalvos margučiai dovanojami siekiant įkvėpti gyvybės bei energijos, nes tai – žemės spalva.

„Labai svarbu ir tai, jog artimiausiems žmonėms dovanotume savo rankomis padarytus margučius. Lengviausia dovanoti gražų margutį, nupirktą turguje ar aplipintą kiniškais lipdukais. Bet tokiais atvejais neperduodame savo tradicijų kitiems, o dovanojame kažkieno kito sukurtą bedvasį daiktą. To būti neturėtų“, – puoselėti savo tradicijas aplinkinius ragino Velykų bobutė.

Ypač šia švente džiaugėsi Gižų Kazimiero Baršausko mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Sidutė Černauskienė. Anot jos, tokie renginiai – itin svarbūs, siekiant išlaikyti tradicijas, papročius.

„Tradicijos – mūsų tautos pagrindas. Džiaugiamės, kad į VšĮ „Kretingos maistas“ organizuotą šventę įsitraukė ne tik mokyklos nariai, bet ir Gižų bendruomenės atstovai. Bendradarbiaudami su kitais, esame tarsi viena didelė šeima“, – sakė S. Černauskienė.

Nudažę margučius susirinkusieji neskubėjo niekur skirstytis. Visi dar ilgai bendravo prie arbatos puodelio, užkandžiaudami VšĮ „Kretingos maistas“ dovanotomis vaišėmis: sausainiais, šakočiu, vaisiais.

Dalis per šventę nudažytų margučių nukeliavo į pačių jų autorių namus. Likę margučiai papuošė Gižų Šv. Antano Paduviečio bažnyčią.

Užsk. 1539

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content