Tapkime draugais!

Pasiekti norima padeda trys „reikia“

Paskelbė:

Paskelbta:


Vilkaviškio rajono švietimo bendruomenė, 2012–2014 metais dalyvaudama projekte „Lyderių laikas 2“, sukūrė viziją: Vilkaviškio rajono savivaldybės mokykla ugdanti mokinį gyvenimo sėkmei.

Gyvenimo sėkmė? Apie šią sąvoką kiekvienas esame tikrai pamąstę ir tikiu, kad niekas nesame abejingi gyvenimo gerovei. Suprantama, jog kiekvienas svajodamas išsigryniname skirtingus sėkmės kriterijus: sėkminga karjera, sukurtas verslas, gautas teigiamas įvertinimas, galimybė keliauti, pažinti pasaulį, atrasti tai, kas neatrasta, sveikatos stiprybė… Sąrašą būtų galima tęsti iki begalybės. Tačiau labai svarbus aspektas, jog vieni gerovę suprantame kaip dėlionę, kiti – kaip galutinį rezultatą. Akivaizdu, kad gerovės kūrimo procesas daugiabriaunis. Kyla klausimas: kaip apjungti save su aplinka ir išlaikyti savąjį „aš“, savąją svajonę?

Atsakymų ieškome besimokydami. Prisiminiau lektorę, švietimo ir verslo konsultantę, nepriklausomą žurnalistę Lidiją Laurinčiukienę, kurios charizmatiškus, lektorės asmenine patirtimi apie gyvenimo kokybę pagrįstus pranešimus, paskaitas, seminarus dauguma (jeigu ne visos) švietimo bendruomenės ir daugelis kitų organizacijų yra išklausę. Dalyvavusieji prisimena, kaip autorė žaismingai pristato asmenybės energijos banką, kurį sudaro: dvasinė, protinė, fizinė, emocinė energijos. Išmokę atrasti pusiausvyrą visose minėtose srityse kiekvienas ir kuriamės gyvenimo gerovę. Autorė taip pat atskleidžia, kad būtini trys „reikia“, kad nueitume ten, kur norime. Taigi, pirmiausia reikia panorėti ir nusistatyti aiškius noro kriterijus, antra – reikia žinoti, kaip to pasiekti ir trečia – reikia daryti (piršto pajudinimo taktika).

Turime viziją, žinome, kaip galime nueiti norimo rezultato link. Kaip mums sekasi? Gegužės mėnesį Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus atstovės (specialistės R. Viktoravičienė, D. Merkevičiūtė) ir visos Švietimo pagalbos tarnybos specialistės (D. Armanavičienė, S. Pautienytė, G. Naujokienė, G. Venckienė, D. Lenčiauskienė, G. Girdauskaitė, S. Lietuvninkienė, D. Pačėsienė, A. Grinevičienė) susitelkė darbui išdiskutavo apie šiuo metu didžiausius trukdžius einant sutartos vizijos link. Išsiaiškinome, jog trūksta mokymosi modelio, nukreipto į socialinių emocinių kompetencijų tobulinimąsi, todėl baigiantis mokslo metams visus pakvietėme į trečią kartą organizuotą forumą „Žinių žmogus renkasi širdies kelią“.

Įsigilinti į aktualią tematiką padėjo lektoriai: V. Naujokaitė (buvusi Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokinė), V. Stasaitienė ir L. Matulionienė (Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos dorinio ugdymo pedagogės), D. Radkevičius (verslininkas, verslo konsultantas). Buvo įdomus L. Lenčiauskaitės ir D. Lenčiauskienės (mamos ir dukros) pokalbis apie tai, kokius jausmus vaikas patiria mokykloje. Apie pranešimų paveikumą kalbėjo žibančios dalyvių akys, išsakytas grįžtamasis ryšys.

Antroje forumo dalyje kalbėjomės apie šiame straipsnyje minėtus tris „reikia“, tik šiek tiek plačiau. Grupėse diskutavome, kodėl reikalingas socialinis emocinis ugdymas mokyklose (prasmės ir misijos klausimas), ko mes siekiame (vizija ir tikslai), kokius darbus ir kaip turėtume atlikti (vertybinių nuostatų svarba) ir kt. Foruma moderavo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja A. Finagėjevienė, Vilkaviškio pradinės mokyklos pedagogė R. Kuršentaitienė, Muzikos mokyklos pedagogė Ž. Alkevičienė, Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui J. Janulaitytė, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui R. Laukaitienė, Vilkaviškio vaikų lopšelio-darželio „Pasaka“ logopedė R. Stankevičiūtė-Skrinskienė. Specialistės šauniai padirbėjo, nes pristatymuose galėjome girdėti mintis, kurios kilo iš giliai ir vedė dar gilyn. Mums, kaip mokymosi organizacijos atstovams, tai stiprus ženklas. Gilaus mokymosi metu mes atrandame dar neatrastus dalykus: išlaisviname save iš diskomforto (nežinojimo, ką daryti) ir keičiame mus supančią aplinką.

Kiekvieno vaidmuo bet kokiame susitikime yra reikšmingas ir visi žinome, koks svarbus lyderio vaidmuo. Neatsitiktinai tądien pagrindine renginio moderatore pasirinkta Virbalio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Inga Kardauskienė. Tai žmogus, kuris atspindi vieną iš pagrindinių lyderio bruožų – profesionalumą, kai svarbu ne tik žinoti, gebėti veikti, bet ir turėti stiprų vertybinį pamatą.

Mokymosi vieta ir aplinka reikšminga mokymuisi. Esame dėkingi Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos direktoriui S. Spangevičiui ir gimnazijos bendruomenei bei „Buratino“ lopšelio-darželio direktorei D. Žilinskienei ir šios ugdymo įstaigos kolektyvui už galimybę susiburti jaukioje aplinkoje.

Visi straipsnyje paminėti aspektai (nuo problemos išgryninimo iki sprendimo galimybių paieškos) padėjo išvengti kaltųjų paieškos aplinkoje ir nukreipė kiekvieno pamąstymus į save kaip į neišsemiamą galimybių potencialą. Įvardijome kryptis, kuriomis ketiname dirbti: stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, kurti pozityvius santykius, ieškoti būdų pažinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, išryškinti galimybes, stiprinti tobulintinus aspektus, ieškoti inovatyvių mokymosi formų ir būdų, daugiau bendradarbiauti su tėvais, o tėvams reikėtų daugiau domėtis mokyklos gyvenimu, veikla turėtų būti paremta duomenimis, visas veiklas įgyvendinti nuosekliai, kryptingai ir atkakliai.

Nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. ugdymo įstaigos privalės vykdyti smurto ir patyčių prevencijos programas. Švietimo ir mokslo ministrė patvirtino Smurto prevencijos įgyvendinimo mokyklose rekomendacijas. Šios rekomendacijoms įsigyventi reikalingas vieningas požiūris ir nuoseklus darbas. Tikime, jog forumo metu praplėstas sąmoningumas (savęs tyrinėjimas) padės pasiekti geresnių rezultatų saugios aplinkos kūrime.

Asta GRINEVIČIENĖ

Švietimo pagalbos tarnybos direktorė

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content