Tapkime draugais!

Nuotrauka internete sukėlė diskusijų audrą

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Į socialinius tinklus įkėlęs nuotrauką, kurioje užfiksuotas priešpriešinėje eismo juostoje stovintis pareigūnų automobilis, jaunas vilkaviškietis sukėlė tikrą diskusijų audrą. Žmonės piktinosi, kad rajono policininkai nesilaiko Kelių eismo taisyklių ir per dažnai naudoja garsines sirenas.

Užvirė diskusija

Rugsėjo 17 d. vieno vilkaviškiečio „Facebook“ paskyroje buvo įkelta nuotrauka su komentaru: „Jeigu tu esi pareigūnas Vilkaviškyje, jeigu tau davė tarnybinį automobilį, jeigu tu turi draugų, tai tau taisyklės negalioja – gali sustot su jais pasisveikint ir pabendraut taip. Nei avarinio, nei švyturėlio įjungti nereikia, matomai, ne toks svarbus pokalbis. Nesvarbu, kad atvažiuoja automobilis, jis apvažiuos, netrukdydamas jūsų pokalbio, nes nemandagu trukdyti, nes gal ir neturi teisės trukdyti.“

Ši nuotrauka su komentaru sulaukė didelio susidomėjimo, ja pasidalijo kone pusė tūkstančio internautų, simboliais išreikšdami vienokias ar kitokias emocijas. Užvirė diskusija, į kurią įsitraukė ir situaciją stebėję asmenys, ir net policijos pareigūnai.

Pro šalį tuo metu važiavęs vairuotojas tvirtino matęs, jog policija privažiavo ir stabtelėjo prie taksistų, kai šie pamojo, matyt, rastu valstybiniu automobilio numeriu. Tačiau socialiniuose tinkluose nuomonę išsakantys komentatoriai nemanė, kad tai pakankama priežastis sustoti trukdant kitiems eismo dalyviams. Kiti internautai teigė, jog vien iš nuotraukos, darytos pravažiuojant, negalima spręsti, ar mašina iš tiesų trukdė eismui.

Trukdo sirenos

Žodžiu, vieni vilkaviškiečiai reiškė savo nuomonę svarstydami, ar policijai negalioja Kelių eismo taisyklės, kiti įtikinėjo, kad policija turi tam teisę, o treti, kaip dažniausiai tokiais atvejais, tiesiog rado progą išlieti susikaupusias neigiamas emocijas.

Tačiau kartu buvo iškelta ir daugiau vilkaviškiečiams rūpimų su policijos darbu susijusių klausimų, kodėl policijos automobiliai, važinėdami Vilkaviškio mieste, taip dažnai jungia šviesos ir garsinius signalus. Neva Vilkaviškyje jos kaukiančios lyg kokiame gangsterių mieste.

Užmiestyje gyvenantiems žmonėms užkliuvo, kodėl, pavyzdžiui, kelyje Vilkaviškis–Bartninkai net skubėdami policininkai sirenų nejungia. Galbūt tai taip pat kelia grėsmę.

Skuba kuo greičiau

Kadangi iš diskusijos išaiškėjo, jog visuomenei rūpi su rajono policijos darbu susiję klausimai, pakomentuoti situaciją ir atsakyti paprašėme policijos komisariato viršininko Edvardo Gruzdžio.

– Policijos pareiga – kuo greičiau sureaguoti į kiekvieną iškvietimą, – aiškino rajono policijos vadovas. – Visi įvykiai skirstomi į tris lygius. Į A kategorijos įvykius policija turi sureaguoti per 12 minučių. Tai reiškia, kad nepriklausomai nuo to, kokiu atstumu yra vietovė, kurioje įvyko nelaimė, policija turi stengtis atvykti per tokį laiką. A kategorijos įvykiams priskiriami tokie, kuriuose žmogui gresia pavojus, kur ką tik įvykęs nusikaltimas ir dar yra galimybė persekioti nusikaltėlį, taip pat visi eismo įvykiai, kuriuose žūsta ar sužalojami žmonės. B tipo įvykiams priskiriamas smurtas artimoje aplinkoje, nesaugus vairavimas ir kt. įvykiai, į kuriuos būtina nuvykti per 20 minučių. Į C kategorijos įvykius policija turi sureaguoti per valandą. Tiesa, pagalbą kviečiančiam žmogui visai nesvarbu, kuriai kategorijai priskiriama jo nelaimė. Jis pareigūnų laukia kuo greičiau, tad mes visada stengiamės nuvykti kuo skubiau.

Pareigūnas aiškino, jog į visus įvykius policija turi teisę vykti įjungusi šviesos ir garso signalus. Garso signalai jungiami tuomet, kai yra intensyvus eismas, ypač dieną, miesto centre. Anot E. Gruzdžio, dalis vairuotojų iš viso nežiūri į galinio vaizdo veidrodėlius, todėl nepastebi atskubančio policijos automobilio ir nesitraukia iš kelio arba nestoja stabdomi. Būtent dėl tos priežasties jungiami garso ir šviesos signalai.

Kontroliuoja sistema

Į įvykį skubantys pareigūnai visuomet garsinę ir šviesos signalizaciją jungia prie sankryžų, kad atkreiptų vairuotojų dėmesį ir šie praleistų net per raudoną šviesoforo signalą lekiantį policijos automobilį.

– Ko gero, naktimis vilkaviškiečiai policijos sirenų negirdi, nes tamsiuoju paros metu eismas nebūna intensyvus, pareigūnai gali netrukdomi vykti į iškvietimą, be to, pakanka įsijungti švyturėlius ir policijos automobilis tampa pastebimas, – aiškino E. Gruzdys. – Tik pats policijos pareigūnas gali pasirinkti, kada jam reikalingas garsinis ir šviesos signalizavimas.

Komisariato vadovas įsitikinęs, jog tik visų sričių žinovais save laikantys ir į esmę nesigilinantys asmenys gali manyti, kad policininkai sirenas įjunginiai, pavyzdžiui, skubėdami pietų. Mat visi garsinės ir šviesos signalizacijos įjungimai yra fiksuojami, visas maršrutas kontroliuojamas ir matomas pajėgų valdymo sistemoje.

Galioja išimtys

Pažvelgęs į internautų komentarais apipiltą nuotrauką policijos vadovas sakė negalįs tiksliai pasakyti, ar toje situacijoje policininkai elgėsi teisingai, sustoję priešpriešinėje eismo juostoje. Tačiau tie, kurie tvirtina, kad Kelių eismo taisykles vienodai turi traktuoti tiek eiliniai vairuotojai, tiek tarnybą einantys pareigūnai, neteisūs.

– Jūs tik įsivaizduokite, jei žmogui gresia pavojus, o į pagalbą skubantys pareigūnai rieda 50 km/h ar kitu tame kelyje leidžiamu greičiu… Policijos automobiliai kartais lekia ir 160 km/h, ir dar didesniu greičiu, nes su švyturėliais važiuojančiai policijai esant būtinajam reikalingumui numatoma išimtis, – aiškino E. Gruzdys. – Pareigas vykdantys policininkai turi teisę nepaisyti kelio ženklų ar ženklinimo, važiuoti ar stovėti ten, kur Kelių eismo taisyklės draudžia. Automobilis – pareigūno darbo įrankis, kuriame yra visos darbui būtinos priemonės, todėl jis visada turi būti šalia.

Policijos vadovas patvirtino, jog tokios pačios išimtys taikomos ir kitam specialiajam transportui: greitosios medicinos pagalbos, ugniagesių automobiliams ir kt.

Tiesa, komisariato viršininkas pripažino, kad pareigūnai visuomet privalo rodyti pavyzdį visuomenei, tad sustojęs neleistinoje vietoje nusipirkti traškučių policininkas tikrai elgtųsi nederamai. E. Gruzdys sakė pasidomėsiąs ir internete aptarinėjamu atveju, ar pareigūnai toje situacijoje neviršijo leistinų įgaliojimų.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content