TV laida „Stop juosta“ – konkurso „Pragiedruliai“ 2016 m. geriausias televizijos dokumentikos projektas. Pirmosios Lietuvos respublikos progreso sprogimas – ne tik Kaune – visoje Lietuvoje. Modernizmo ženklai, iškilios asmenybės ir šių dienų miesto žmonės su savo istorijomis ir muzikinėmis emocijomis. 15 miestų – nuo Biržų iki Vilkaviškio, nuo Kretingos iki Ukmergės.
„Stop juostos“ maršrutas Nr. 38 – Vilkaviškis ir Kybartai .
Šio maršruto veikėjai – architektūros istorikė Jolita Kančienė ir VDU istorikas doc. Kastytis Antanaitis bei Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos moksleiviai Paulius Kuliešius ir Tomas Matulevičius.
Maršrutą pradėkime Marijampolėje. Keliaukime link tiltų per Šešupę.
Pasak istoriko Kastyčio Antanaičio – vienas tiltas veda link Kybartų, kitas link Vilkaviškio. Pirmieji betoniniai tiltai. Kadangi trūko tiltų statymo specialistų, buvo samdomi užsieniečiai, net anekdotas kilo, kad, prie Kumelionių tilto dirbo danai, estai, rusai ir vienas lietuvis, kuris algas mokėjo.
Kumelioniu tiltu keliaukime tiesiai į Vilkaviškį. Pirma stotele Vilkaviškio kunigų seminarija . 1932-ieji. Architektas – Vytautas Landsbergis Žemkalnis. 1944-aisiais Vilkaviškio seminarija buvo nacionalizuota, joje įkurdintas siuvimo fabrikas. Kas negirdėjo apie Vilkaviško džinsus? Siuvimo fabrikas pavadintas architekto Vytauto Lansbergio Žemkalnio garbei – Žemkalnija. Architektūros istorikė Jolita Kančienė ieško buvusioje seminarijoje koplyčios ir išlikusių autentiškų detalių.
Iš Vilkaviškio kunigų seminarijos keliaujame į miesto centrą. Čia tarpukariu veikė žydų speciali hebraiška vidurinė mokykla . Šiandien čia įsikūrusi Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija.
Vilkaviškyje tarpukariu gyveno apie 6, 5 tūkst. žydų – maždaug pusė miesto populiacijos. Vienu metu net miesto vicemeras buvo žydas. Per Vilkaviškį į Lietuvą ėjo cukraus ir silkių importas. Mieste veikė du viešbučiai, keletas spaustuvių.
Su architektūros istorike Jolita Kančiene keliaujame į Vilkaviškio geležinkelio stotį . Architektas Edmundas Frykas. 1925 – ieji. Viena originaliausių geležinkelio stočių Lietuvoje, savo laiku išsiskyrusi modernumu net Europoje.
Iš Vilkaviškio keliaujame toliau. Kybartai. Eucharistinio Išganytojo neorenesancinė bažnyčia . Architektas – Vytautas Landsbergis Žemkalnis.1928 –ieji. Bažnyčioje yra septyni modernūs altoriai. Didysis altorius su skulptūromis – sukurtas skulptoriaus Broniaus Pundziaus.
Keliaukime toliau. Kybartų – Virbalio geležinkelio stotis . Pastatas garsėjo išskirtine prabanga – buvo lyginama su Peterburgo stotimi, čia Rusijos caras laikydavo savo asmeninį traukinį, kuomet persėsdavo į kitą – ant europinių bėgių. Pro Kybartus į Vokietiją traukėsi prezidentas Antanas Smetona, nusprendus nesipriešinti sovietų sąjungos agresijai ginklu. Pasak istoriko Kastyčio Antanaičio -“Smetonai kirtus sieną, buvo atšauktas leidimas kirsti sieną ir tiems, kurie bėgo nuo sovietų iš Kauno, ne vienas spėjo dar per dieną dvi atsidurti Vokietijoje, taip išgelbėdami savo gyvybes“.
Kaip rašė to meto spauda – pačioje nepriklausomybės pradžioje Kybartai patyrė du milžiniškus smūgius – nustojo būti Rusijos vartais į Vokietiją. Be to buvo nuspręsta įkurti muitinę ne pasienyje – Kybartuose, o Kaune. Todėl čia sumažėjo ne tik pasieniečių, valdininkų, bet ir žmonių „su pinigais“. Bet atsirado poetų, visuomenės veikėjų – o žemės nuo seno garsėjo derlingumu – kur išspjautas vyšnios kauliukas užaugdavo į medį.
Laidą „Stop juosta“ žiūrėkite sekmadienį, gruodžio 3 d. 15.30, per LRT Kultūrą.
Be to, lapkričio 30 d. LRT laidoje „Laba diena, Lietuva“ – pamatysite laidos apie Vilkaviškį ir Kybartus fragmentą.
Visas šio maršruto naujienas sekite Stop juostos ir LRT facebook paskyrose.
https://www.facebook.com/stopjuosta/
https://www.facebook.com/LRT.LT/
Laidų įrašai – LRT mediatekoje.
http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013679347/stop_juosta_2017_11_19
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.