Eglė KVIESULAITIENĖ
Kai kurios nors iš valstybinių įstaigų automobilį pamato stovintį prie prekybos centro, vaikų darželio ar gydymo įstaigos, žmonės reaguoja įvairiai. Vieni piktinasi, kad valdininkai piktnaudžiauja tarnybiniu transportu, kitiems atrodo, jog tai smulkmena, kurios nereikia sureikšminti.
Stovėjo prie poliklinikos
Į redakciją atskubėjęs kybartietis Leonas rodė nuotrauką, kurioje užfiksuotas Kybartų poliklinikos aikštelėje stovintis automobilis su UAB „Kybartų darna“ skiriamaisiais ženklais. Vyras piktinosi, jog tarnybiniu automobiliu atvažiavęs šios bendrovės vadovas Egidijus Ausiejus poliklinikoje praleido apie 40 minučių ir po to išvažiavo.
– Kaip aš suprantu, jei tau reikia į polikliniką, tai būk malonus – pasidėk tarnybinį transportą ir atvažiuok nuosavu ar išvis pėsčias eik, – nuomonę reiškė kybartietis pensininkas. – Valstybė niekada nebus turtinga, jei taip pinigus mėtysime.
Labiausiai Leonas pasipiktinęs dėl to, jog dar vasarą kreipėsi į „Kybartų darną“, kad prie jo namų nupjautų žolę, nes iš plytinčių didžiulių neprižiūrimų plotų vėjas neša piktžolių sėklas. Tačiau bendrovės darbininkai nupjovė tik siaurą ruožą, o visam plotui sutvarkyti tvirtino neturintys lėšų.
Sulaukia skambučių
Redakcija sulaukia ir daugiau rajono žmonių skambučių dėl tarnybinių automobilių. Vieni piktinasi, jog policijos pareigūnai su žymėtais automobiliais vyksta pietų į namus ar kavines, kiti prie prekybos centrų mato seniūnijų tarnybinį transportą, dar kitiems užkliūva vakarais per miestą riedantys vandens tiekėjų ar komunalines paslaugas teikiančių bendrovių automobiliai.
Kas reglamentuoja valdiškų automobilių naudojimą, pasiteiravome rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus Vito Gavėno. Jis sakė, kad kaip tik penktadienį rajono Tarybos posėdyje buvo priimtas sprendimas dėl tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo biudžetinėse įstaigose tvarkos.
Nors tarnybinių automobilių naudojimo taisyklės praktiškai nepasikeitė, naujasis sprendimas papildytas punktais apie netarnybinių automobilių naudojimą tarnybos reikmėms, mat pritrūkus valdiškų automobilių dažnai tenka naudoti nuosavus. Tad numatyta tvarka, kaip valstybės tarnautojui kompensuoti už degalus ir mašinos dėvėjimąsi.
Tik biudžetininkams
Biudžetinių įstaigų transporto naudojimą reglamentuoja teisės aktai. Jie įpareigoja įstaigos vadovą užtikrinti, kad būtų racionaliai naudojamos tarnybiniams lengviesiems automobiliams išlaikyti skirtos lėšos ir kad šie būtų naudojami tik tarnybos reikmėms.
Kiek lėšų reikia automobilių degalams, apskaičiuojama pagal nustatytus ridos limitus, faktines degalų naudojimo bazines normas ir degalų rūšis. Tarnybiniai lengvieji automobiliai po darbo, poilsio, švenčių dienomis, darbuotojų atostogų, ligos ar komandiruočių laikotarpiu laikomi įstaigos vadovo įsakymu nustatytoje vietoje. Tarnybiniai lengvieji automobiliai privalo būti pažymėti įstaigos pavadinimu bei logotipu ar Vilkaviškio rajono savivaldybės herbu.
Tačiau kol kas jokiais rajono Tarybos teisės aktais nereglamentuota, kaip tarnybinius automobilius turi naudoti viešosios įstaigos ir Savivaldybei priklausančios uždarosios akcinės bendrovės. Šios bendrovės, kurių veiklą kontroliuoja Savivaldybė, yra pelno siekiančios, tad pačios pinigų užsidirbančios organizacijos. Iki šiol jose transporto naudojimo tvarką nustatydavo įstaigos vadovas.
Tačiau rajono Savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Valdimaras Bakutis sakė, jog patvirtinus naująsias transporto naudojimo taisykles biudžetinėms įstaigoms bus imtasi ir viešųjų įstaigų bei bendrovių.
Važiuoja pietų
Pats UAB „Kybartų darna“ direktorius labai nustebo dėl redakcijai pareikštų kybartiečio Leono priekaištų. Mat „Kybartų darna“ aptarnauja kone visas miestelio ir seniūnijos įstaigas, tad tarnybinį transportą galima matyti bet kur. Komunalines paslaugas Kybartuose teikianti bendrovė prižiūri poliklinikos vandentiekį, elektros tinklus, tad E. Ausiejus tvirtino ten besilankąs nuolat.
– Važiuojantį tarnybiniu automobiliu mane kybartiečiai gali matyti net vėlų vakarą, kai vykstu iš daugiabučių gyventojų susirinkimų, – kalbėjo E. Ausiejus. – Dabar, kai vyksta šių namų renovacija, su gyventojais tenka spręsti aibes klausimų.
Vilkaviškio policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys sakė, kad žmonėms dažnai užkliūva ir prie pareigūnų namų per pietų pertrauką stovintys policijos automobiliai. Tačiau pareigūnų darbe tai reglamentuota įstatymo: nors į maršrutą išvykę policininkai ir turi pertrauką pietums, gavę iškvietimą jie turi viską mesti ir skubėti į įvykio vietą. Tad būtų absurdiška, jeigu jie dar lėktų į komisariatą pasiimti automobilio.
– Žinoma, jei pareigūnai sugalvotų tarnybiniu transportu važiuoti pietauti, pavyzdžiui, į Kauną, to netoleruotume, – juokavo E. Gruzdys.
Automobiliai stebimi
Gyventojų skundų ne kartą sulaukė ir aplinkosaugininkai, kad jų tarnybiniai automobiliai nuolat stovi privačių namų kiemuose. Tačiau Vilkaviškyje ši įstaiga neturi savo garažų, tad laiko mašinas saugioje teritorijoje.
– Mūsų tarnybiniuose automobiliuose sumontuota navigacinė įranga ir ministerija bet kuriuo paros metu gali kontroliuoti, kur yra mašinos, tad ir skundų atveju turime kaip apsiginti, – aiškino Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento Vilkaviškio rajono agentūros vedėjas Vitas Bakas.
Kalbinti kitų Savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovai stebėjosi, jog gyventojai kartais nepagalvoja, kad pakeliui papietauti ar net į polikliniką išsirašyti vaistų užsukęs valdininkas greičiau jau sutaupo degalų, o ne jų išnaudoja papildomai. Juk nuvairuoti mašiną į įstaigos teritoriją, pasiimti nuosavą transportą, o po to vėl sugrįžti tarnybinio kainuoja ne tik daugiau laiko, bet ir degalų. Tad žmonės turėtų įvertinti visas aplinkybes ir neperlenkti lazdos skaičiuodami valstybės pinigus.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.