Tapkime draugais!

Akvariumas žavi svaiginančia ramybe, savitu gyvenimu ir aistromis

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Tie, kurie niekada namuose neturėjo akvariumo, jį įsivaizduoja kaip gražią, tačiau daug triūso reikalaujančią interjero detalę. Tačiau vilkaviškiečiai žuvytes įgyja dėl kelių priežasčių ir netgi seka akvariumistikos madas.

Trys priežastys

Daug metų akvariumistika besidominti individualios įmonės savininkė Eglė Janulevičiūtė-Baniulė apie žuvytes galėtų pasakoti valandų valandas. Pasirodo, žuvys turi savo charakterius, kai kurios pešasi net su savo partneriais, o bendraudamos su akvariumo „kaimynais“ vadovaujasi vienu principu: kas telpa į burną, tas – maistas.

Eglė pasakojo, kad žmonės paprastai akvariumus perka dėl trijų priežasčių. Vieni juos įgyja relaksacijai ir valandų valandas žiūri į zujančias spalvotas žuveles. Kiti žuvytes laiko geriausia išeitimi, kai vaikas užsigeidžia laikyti gyvūnėlį. Treti akvariumą perka papuošti interjerą.

Vis dėlto reikia pripažinti, kad ši puošmena reikalauja nemažai priežiūros, tad įsigijus nepakaks vien dulkes nušluostyti – reikės maitinti, valyti ir liūdėti, kai žuvytės nugaiš.

Užima teritoriją

Anot Eglės, bene populiariausia žuvelė, kuri niekada neišeina iš „mados“ – gaidelis. Jis nereiklus, gali gyventi nedideliame akvariume ir keičia spalvą, priklausomai nuo nuotaikos. Todėl gaideliai nedideliame apvaliame akvariume – gan populiari dovana, einant į vaikų gimtadienius.

Anksčiau buvusios madingos auksinės žuvelės šiuo metu nelabai populiarios. Mat jos auga gan didelės, daug ėda ir teršia, dėl to joms reikia daugiau priežiūros ir didesnio akvariumo. Tačiau didelį akvariumą įsigiję žmonės paprastai nori laikyti daugiau žuvyčių, o auksinės žuvelės sunkiai sugyvena su aktyvesnėmis rūšimis. Didelės, plevėsuojančios auksinių žuvelių uodegos traukia kitų žuvų dėmesį kaip maistas. Šiuo metu, pasak Eglės, populiarūs tapo įvairūs ciklidai. Jie spalvingi, ištvermingi, atkakliai gina savo teritoriją.

Nors žmonės dažniau perka mažus akvariumus, E. Janulevičiūtė-Baniulė rekomenduotų iškart įsigyti didesnį. Mat jį lengviau prižiūrėti, nes ilgiau neužsiteršia, rečiau reikia keisti vandenį, lengviau suderinti žuvytes. Nors žmonėms dažnai norisi akvariume laikyti kuo daugiau žuvų, rekomenduojama 1 cm ilgio žuvytei skirti litrą vandens. Kuo žuvys didesnės, tuo joms daugiau erdvės reikia.

– Renkantis akvariumą ir žuvytes reikia turėti omeny, kad jos augs. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad žuvys užima tam tikrą teritoriją. Pavyzdžiui, šaminės plaukioja padugniui, kai kurios mėgsta suktis paviršiuje. Viduriniame sluoksnyje gyvena visos gyvavedės – gupijos, kardonešiai, pecilijos, – aiškino E. Janulevičiūtė-Baniulė. – Didesniame akvariume žuvims lengviau pasidalyti teritoriją.

Gaidys – vienišius

Jei namuose mažai vietos ir norite nedidelio akvariumo, geriau jį apgyvendinti mažomis žuvytėmis – neonais, danijomis, gupijomis. Tačiau jei norite įsigyti skaliarų ar ciklidų, reikia bent 100 litrų talpos akvariumo.

Derinant žuvytes reikėtų atkreipti dėmesį į jų charakterius. Taikių žuvyčių negalima laikyti kartu su plėšresnėmis, nes šios skriaus lėtąsias. Pavyzdžiui, populiariajam gaideliui rasti kompaniją labai sunku. Mat jis pats yra karingas, o jo ilgi pelekai ir plevėsuojanti uodega traukia kitų plėšrių žuvų dėmesį.

Gaidelį reikia atskirti net nuo jo poros – vištelės. Mat gaideliui pora reikalinga tik tam, kad paleistų ikrus į paties iš oro burbuliukų sukurptą ir seilėmis sulipdytą lizdą. Tada gaidelis pats prižiūri ikrus, kol išsirita mažyliai, ir aršiai gina lizdą nuo kitų žuvų, netgi vištelės.

Įsigyjant akvariumą svarbu ne tik tinkamai parinkti jo gyventojus, bet ir augalus, gruntą, dekoracijas. Pavyzdžiui, ciklidams reikėtų parinkti stambesnį gruntą, nes jie mėgsta burnoje nešiotis akmenėlius, perdėlioti juos akvariume pagal savo „skonį“. Dugninės žuvys mėgsta smulkesnį gruntą, nes joms patinka kuistis.

Puošia laivais

Renkantis augalus reikėtų atkreipti dėmesį į jų augimo ir dauginimosi greitį, akvariumo apšvietimą. Nors natūralūs augalai yra naudingi akvariumui – iš vandens valo nitratus, gamina deguonį, jie taip pat reikalauja priežiūros. Todėl gan populiarūs yra dirbtiniai augalai.

Labai mėgstamos ir akvariumų dekoracijos. Anksčiau buvo madingi „nuskendę“ laivai, batai, pilys ar net traukiniai. Šiuo metu populiaresnės natūralios puošmenos – šakos, akmenys.

E. Janulevičiūtė-Baniulė sakė, kad jai yra tekę girdėti įvairių mitų apie akvariumus ir žuvytes. Pavyzdžiui, kad žuvis reikia šerti tik kas trys dienos ar net kartą per savaitę. Tačiau žuvims, kaip ir visiems gyviems padarams, nesveika nei badauti, nei persisotinti. Todėl jas reikia šerti saikingai, bet kasdien. Vienos žuvys minta tik augaliniu maistu, kitoms reikia ir baltyminio pašaro. Tai priklauso nuo žuvyčių rūšies.

Patiria stresą

Akvariumo vandenį reikėtų keisti dalimis – nupilti trečdalį seno vandens, geriausia nusiurbto iš dugno, ir pripilti šviežio. Puikiausiai tinka vanduo iš čiaupo, tik jis turi būti reikiamos temperatūros. Vandens švarą galima patikrinti specialiomis testavimo juostelėmis, kurios parodo susikaupusį amoniako, nitratų kiekį. Keičiant visą vandenį iškart, dingsta ne tik blogosios, bet ir gerosios akvariumo bakterijos, kurių prisiveisia per ilgesnį laiką. Be to, dėl staiga pakitusios vandens sandaros žuvys patiria stresą.

Taip pat įsigijus naujų žuvyčių nereikia skubėti jas įleisti į savo akvariumą. Geriausia neišėmus iš maišelio įleisti jas į akvariumą, kad suvienodėtų vandens temperatūra. Taip pat į maišelį įpilti akvariumo vandens, kad žuvytės priprastų prie jo sudėties.

Kartais akvariumas „suserga“ dumbliais arba žuvytes išberia į manų kruopas panašiais taškeliais. Tuomet tiek gyvūnus, tiek visą akvariumą tenka „gydyti“ specialiais vaistais.

Nors akvariumas reikalauja nemažai priežiūros, daugeliui jis teikia didžiulį malonumą ir tampa tikru hobiu.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content