Eglė MIČIULIENĖ
„Kodėl nėra didžiųjų konteinerių, į kuriuos anksčiau veždavome žolę ir lapus? Ar jie pastatyti kitose vietose, ar atliekų tvarkytojams atrodo, kad pavasaris dar neatėjo?“ – klausė į redakciją paskambinęs Vilkaviškio gyventojas.
Neįtraukė į sutartį
Pasitaisius orams privačias valdas, sklypus soduose turintys vilkaviškiečiai buvo įpratę šakas, lapus, žolę ir kitas augalines atliekas vežti į konteinerius, stovėjusius trijose Vilkaviškio vietose.
Tačiau rudenį surinkti konteineriai šį pavasarį senosiose vietose pastatyti nebuvo. Jų ir nebebus, nes pasikeitus atliekų tvarkymo operatoriui šios paslaugos tiesiog neliko.
Tiesa, vadinamojo operatoriaus pasikeitimo mūsų rajono gyventojai nepajuto. Nors nuo 2010 metų iki šiol viso Marijampolės regiono atliekų surinkimo ir vežimo operatorius buvo UAB „Marijampolės švara“, tačiau Vilkaviškio rajone ir Kazlų Rūdoje atliekas tvarkė subrangovai – UAB „Ecoservice“ (Šakių rajone dirbo subrangovai UAB „Ekonovus“).
Pasibaigus Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) ir operatoriaus UAB „Marijampolės švara“ sutarties laikui buvo paskelbtas viešasis konkursas. Jį laimėjo UAB „Ecoservice“, taigi, ji nuo gegužės 13 d. tokias paslaugas teiks visoje apskrityje, t. y. ne tik Vilkaviškio ir Kazlų Rūdos, bet ir Marijampolės, Šakių bei Kalvarijos savivaldybėse.
Tačiau skelbiant konkursą naujajam atliekų tvarkymo operatoriui Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras į sąlygas neįtraukė žaliųjų atliekų išvežimo paslaugos. Todėl didžiųjų konteinerių, į kuriuos mesdavo augalines atliekas, pasigenda ne tik Vilkaviškio, bet ir visos Marijampolės apskrities gyventojai.
Kraudavo bet kaip
Priminsime, jog dar 2013 metais Vilkaviškyje, prie J. Basanavičiaus ir P. Cvirkos gatvių sankryžos, pastačius pirmąjį didįjį žaliosioms atliekoms skirtą konteinerį MAATC atstovai spaudoje aiškino, kad tai – tik eksperimentas siekiant išsiaiškinti, ar gyventojai moka atskirti žaliąsias atliekas, kiek jų galima surinkti ir ar tokių konteinerių reikia.
Tačiau bent dviejose vietose pastatyti konteineriai nepasiteisino jau vien dėl to, jog aplinka būdavo smarkiai teršiama. Dėl to gyventojai ne kartą buvo perspėti, kad tokių konteinerių gali nebelikti. Ypač kentėjo jau minėtoje vietoje, aplink J. Basanavičiaus ir P. Cvirkos gatvių sankryžą, gyvenantys žmonės. Čia buvo nuolatinis šiukšlynas, aplink konteinerius būdavo ne tik pridrabstyta šakų, bet ir privežama senų baldų, statybinių atliekų bei kito šlamšto. Visa tai tekdavo išrūšiuoti nuvežus į žaliųjų atliekų aikštelę, kurioje jokios rūšiavimo linijos nėra.
Tvarkos nebuvo ir prie karių kapinių Birutės gatvėje, kur stovėjo paskutinis pastatytas konteineris. Gal tik A. Baranausko gatvėje, labiau matomoje vietoje prie Vilkaviškio vaikų lopšelio-darželio „Pasaka“, prie žaliosioms atliekoms skirto konteinerio labiau laikytasi tvarkos.
Ne visai teisinga
„Anksčiau operatoriui buvo mokama pagal išvežtų atliekų kiekį. Mokestis buvo skaičiuojamas nuo visų rajono gyventojų, bet mūsų rajone žaliosioms atliekoms skirti konteineriai buvo tik trys, ir visi – Vilkaviškio mieste. Tai buvo ne visai teisinga, nes už žaliąsias vilkaviškiečių atliekas turėjo mokėti ir Kybartų, Virbalio bei kitų seniūnijų gyventojai, kuriems tokie konteineriai niekada nebuvo pastatyti“, – kalbėjo Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistas ekologas Darius Bunikis.
Už lapų, žolių ir šakų nuvežimą iki žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės mūsų rajone, Pavembrių kaime, buvo mokama pagal tą patį įkainį, kaip ir už mišrių komunalinių atliekų išvežimą į regioninį sąvartyną prie Marijampolės. Tai – irgi neteisinga, nes atstumas iki Pavembrių – gerokai mažesnis.
Dėl visų minėtų priežasčių buvo prieita prie išvados, jog norint rinkti žaliąsias atliekas reikia skelbti atskirą konkursą, o tokius konteinerius turintiems žmonėms skaičiuoti papildomą mokestį. Tokiu atveju atsirastų ir galimybė kontroliuoti privačiose valdose stovinčius konteinerius, kad į juos nebūtų primesta netinkamų atliekų.
Aikštelėje priima nemokamai
Kaip teigė Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Bagušinskas, pagal apskrities savivaldybių patvirtintas atliekų tvarkymo taisykles, sodų, parkų ir želdynų tvarkymo žaliosios atliekos (šakos, lapai, žolė, daržo atliekos) privalo būti išrūšiuojamos ir atskiriamos iš bendro komunalinių atliekų srauto jų susidarymo vietoje.
Lapus, nupjautą žolę gyventojai gali krauti į išdalytas kompostavimo dėžes, galima vietą kompostui įsirengti ir pačiam. Tie žmonės, kurie neturi galimybės kompostuoti individualiose valdose arba į turimas dėžes visko nesutalpina, žaliąsias atliekas gali nemokamai pristatyti į jau minėtą žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę Pavembrių kaime. Aikštelė dirba visomis savaitės dienomis, išskyrus sekmadienį ir pirmadienį.
Vis dėlto MAATC informavo, jog nuo gegužės 15 d. bus galimybė ir sutartiniais pagrindais UAB „Ecoservice“ užsakyti žaliųjų atliekų išvežimo paslaugą (papildomai tektų mokėti tik už šių atliekų išvežimo paslaugą, pačios atliekos žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse iš gyventojų priimamos nemokamai). Bendrovė aprūpintų individualias valdas 240 l talpos konteineriais ir žaliąsias atliekas išvežtų pagal suderintą grafiką. Jei atsirastų norinčiųjų naudotis tokia paslauga, jie turi kreiptis telefonu 8 698 07 709.
Derėtų nepamiršti, kad privačiose teritorijose susidariusias žaliąsias atliekas pernešti į bendro naudojimo teritorijas arba jas krauti į bendrojo naudojimo konteinerius ar šalia jų yra draudžiama – už tai yra numatytos baudos.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.