Eglė MIČIULIENĖ
Neseniai priešais Vilkaviškio kelių tarnybos langus „išdygo“ įdomus eksponatas. Senovinis greideris savo ryškiomis spalvomis ir šiais laikais neįprastomis formomis traukia Vilkaviškio–Kudirkos Naumiesčio keliu pravažiuojančių žmonių žvilgsnius.
Matė pavyzdžių
Dabar kasdien atvažiuodami į darbą kelininkai gali pasidžiaugti dviem dalykas. Pirmiausiai – tuo, kad jų teritorija atsinaujino, papuošta retu kelių priežiūrai skirtu objektu – senoviniu greideriu. O žiūrint į jį Kelių tarnybos darbuotojų širdis turėtų džiuginti ir kita mintis: kad dėl sparčios pažangos tokia technika važinėtis jau nebereikia.
VĮ „Kelių priežiūra“ Vilkaviškio kelių tarnybos viršininkas Vytautas Vasiliauskas neslėpė, kad įmonės teritoriją nuo gatvės pusės senovine kelininkų darbo priemone papuošti nutarta pasižiūrėjus į panašius pavyzdžius.
„Ne mes vieninteliai tokie, ir daugiau įmonių taip pasipuošę. Pavyzdžiui, melioratoriai plūgą pasidėję, kiti – kitokią senovinę priemonę iš savo srities. Buvome kelininkų konferencijoje Taline, ten irgi matėme muziejinių greiderių. Bet mūsiškis sutvarkytas gražiau!..“ – nusijuokė V. Vasiliauskas.
Prieš įgyvendindami idėją kelininkai buvo apgalvoję ir kitus variantus. Pavyzdžiui, svarstyta apie turimą senuką traktorių DT. Vis dėlto nuspręsta, kad greideris – geriausiai kelininkų darbą reprezentuojantis instrumentas: be jo nei žvyrkelį išlyginsi, nei asfaltą paklosi.
Ne taip lengva gauti
Sugalvoję pasistatyti senovinį greiderį kelininkai jau bene prieš trejus metus ėmė dairytis, kur tokį eksponatą gauti.
Vieną panašų agregatą vyrai aptiko Stirniškių kaime, bet už savininkų užsiprašytus pinigus galėjai nusipirkti ir neblogą veikiantį greiderį. Rado ir dar keletą, bet arba nepavyko susitarti su jų šeimininkais, arba sena technika jau buvo smarkiai perdirbta.
Tačiau pernai nusišypsojo sėkmė.
„Mūsų meistras Zigmas Svobūnas šitą greiderį, kažkokio ūkininko atitemptą kaip metalo laužą, pernai rugpjūtį užmatė UAB „Onorė“ teritorijoje. Bendrovės vadovai pažiūrėjo labai geranoriškai ir tą agregatą mums atidavė pusvelčiui, galima sakyti, išmainėme į metalo laužą“, – dėstė kelininkų vadovas.
Dirbtuvėse pastatytą senąjį greiderį vyrai laisvesniu metu vis tvarkė, gražino. Darbo teko įdėti nemažai. Mašinos rėmas vietomis jau buvo iškorijęs, išrūdijęs, reikėjo suieškoti trūkstamas detales, suvirinti, nudažyti.
„Nepamenu, kuriam tiksliai kilo pati idėja, bet prie jos įgyvendinimo daugiausiai prisidėjo vyr. mechanikas Albinas Žakelis ir vyr. meistras Zigmas Svobūnas. Prie „dizaino“ ranką pridėjo kelių vyr. inžinierius Valentinas Kurtinaitis, darbavosi suvirintojas Alfredas Zalagaitis, tekintojas Leonardas Žilinskas, smėliavo ir gruntavo darbininkas Kęstutis Abromavičius, dažė mūsų sargas Valentinas Nausėda… Žodžiu, kad turėtume tokį rezultatą, dirbo ne vienas žmogus“, – pasakojo V. Vasiliauskas.
Septintas dešimtmetis
Prie Kelių tarnybos stovinčiam greideriui – jau daugiau nei šešios dešimtys metų, jis praėjusio amžiaus viduryje pagamintas Ukrainoje.
Greideris būdavo kabinamas prie vikšrinio traktoriaus DT-74 (beje, kaip tik toks restauruotas senovinis traktorius tapo panašiu „reprezentaciniu“ objektu Biržų rajono Medeikių žemės ūkio bendrovės teritorijoje). Šiais greideriais būdavo ne tik lyginami keliai, bet ir valomas sniegas.
Tokia technika kelininkai nustojo naudotis dar prieš 1980-uosius, kai persėdo į daug patogesnius savaeigius greiderius. Tiesa, vienas kitas ūkininkas dar turi panašų agregatą ir naudoja jį keliukams palyginti, tačiau tai – labai reti atvejai.
Vilkaviškio kelių tarnyboje, anot įmonės vadovo, yra jau 45 metus dirbančių žmonių, bet su tokia technika nė vienas iš jų jau nėra dirbęs.
Greideris veikia
Šis senas eksponatas ne tik įdomus, bet ir vertingas tuo, kad visos jo dalys – autentiškos, atstatyti tik trūkstami elementai, bet jokių šiuolaikinių detalių nepridėta.
Restauruoto greiderio ratai sukasi, peilis sukinėjasi, žodžiu, mašina yra visiškai veikianti. Kelininkai juokėsi, kad kuriam naujam greideriui sugedus, šį senuką drąsiai galėtų išleisti tvarkyti kelius. Tiesa, nostalgiškas požiūris į senovinę techniką greitai išgaruotų, jei su ja dirbti reikėtų iš tiesų. Visą dieną stovėti prie greiderio vairo lauke, apgultam peilio keliamų dulkių debesų, būtų tikrai nedidelis džiaugsmas.
Vis dėlto šiuolaikiniai patogūs greideriai, anot specialistų, tiek metų, kiek atlaikė senoji technika, tikrai neatlaikys.
Šiandien Vilkaviškio kelių tarnyba turi tris šiuolaikiškus greiderius. Ketvirtas paskolintas Šakių kelininkams, nes vilkaviškiečių kolegoms bedirbant kelyje užsidegė naujutėlis, vos metus laiko šakiečių turėtas greideris. Štai tau ir nauja technika…
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.