Kone visi Lietuvos gyventojai žino, smulkieji elektronikos prietaisai bei baterijos metamos į specialius konteinerius, kurie išsirikiavę prekybos centruose, pašto skyriuose ir kitose dažnai lankomose vietose.
Norint atsikratyti stambiosios elektronikos, skalbyklės, šaldytuvo ar panašaus dydžio gabaritų prietaiso, iškviečiami surinkėjai, kurie atliekas nemokamai išgabena tiesiai iš namų. Tačiau ką daryti, jeigu nebereikalingas prietaisas vidutinio dydžio? Pavyzdžiui, siurblys, kolonėlės, didesnis vaikiškas žaislas ar elektrinis sporto inventorius ir pan. Vidutinio dydžio prietaisai į smulkiosioms atliekoms skirtus konteinerius netelpa, o vėžėjai jų iš namų neveža.
Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė pasakoja, kad gyventojams yra sudarytos visos sąlygos išmesti bet kokio dydžio elektronikos techniką. Pasak jos, vidutinio dydžio nebereikalingų elektronikos prietaisų, tokių kaip siurbliai, grotuvai, mikrobangų krosnelės, spausdintuvai ir pan., galima atsikratyti nugabenus juos į vadinamuosius jūrinius konteinerius. „Juos dažniausiai galima rasti prie didžiųjų prekybos centrų. Norint rasti artimiausią ir patogiausią lokaciją, gyventojams reikėtų apsilankyti epa.lt tinklalapyje ir ieškoti patogiausios vietos, kur surenkamos stambiosios elektronikos atliekos. Šiose vietose priimamos bet kokio dydžio elektronikos atliekos“ , – pasakoja I. Baltrūnaitė.
Tiesa, kai nusprendžiama atsisakyti visos komplektacijos stambiosios elektronikos (šaldytuvo, skalbyklės, gartraukio, šildytuvo), galima nemokamai užsiregistruoti išvežimui tiesiai iš namų. EPA vežėjai tokiu atveju paims ne tik stambiąją elektroniką, kartu išveš ir smulkiuosius bei vidutinio dydžio prietaisus.
Gyventojai, norintys išmesti tik smulkiuosius elektronikos prietaisus (virdulius, telefonus, žaislus, įvairius smulkius buitinius prietaisus ir kt.), gali jų atsikratyti tiesiog keliaudami į prekybos centrą, paštą ar biblioteką. „EPA visoje Lietuvoje yra įkūrusi per 4 tūkst. surinkimo taškų: prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose, seniūnijose ir kt.“, – teigia I. Baltrūnaitė. Į smulkiosios elektronikos konteinerius, anot EPA atstovės, gyventojai dažniausiai išmeta virdulius, kompiuterinę įrangą ir pan.
Pasak EPA atstovės, surenkamų elektronikos atliekų skaičius auga. Jis rodo didėjančią gyventojų socialinę atsakomybę – suvokiama, kad rūšiuojant elektronikos atliekas, prisidedama prie švaresnės bei saugesnės aplinkos. 2017 m. EPA surinko 1268 t elektronikos atliekų – tai beveik 33 proc. daugiau nei 2016 m.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.