Kiekvienais metais daugiausiai stacionarinių Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamų medicininės reabilitacijos paslaugų suteikiama vasarą. Tiek medikai, tiek Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai pacientams primena, kad reabilitacijos įstaigos skirtos ne poilsiui, o gydymui ir paslaugos jose teikiamos ištisus metus.
„Pastebime, kad kasmet gegužės – rugpjūčio mėnesiais ypač padaugėja tėvų, norinčių išsiųsti savo vaikus į sanatorijas. Todėl kai kuriose reabilitacijos įstaigose neretai susidaro eilės. Svarbu suprasti, kad reabilitacija skiriama ne tada, kai pacientui yra tiesiog patogus metas, o tada, kai gydymas yra iš tiesų reikalingas. Sanatorijos skirtos ne poilsiui – į jas tiek vaikai, tiek suaugusieji siunčiami esant rimtoms ligoms ištisus metus", – sako fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytojas Tomas Sinevičius.
Gydytojas atkreipia dėmesį, kad reabilitacijos paslaugos teikiamos ligoniams po sunkių operacijų, ligų ir traumų arba sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Tačiau daliai pacientų reabilitacija gali būti iš viso neskiriama dėl medicininių kontraindikacijų. Todėl kiekvienu konkrečiu atveju dėl reabilitacijos skyrimo sprendžia šeimos gydytojas arba stacionaro gydantis gydytojas pagal FMR gydytojo rekomendacijas.
Svarbu žinoti, kad dėl tos pačios ligos per 1 kalendorinius metus suaugusiems žmonėms gali būti skiriamas 1 reabilitacijos kursas. Vaikams tokio apribojimo nėra: jei yra indikacijų, dėl tos pačios ligos jie gali vykti į reabilitaciją ir kelis kartus per metus", – pabrėžia VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Asta Matuliauskienė.
Pasak jos, vaikus iki 8 metų į reabilitacijos įstaigas gali lydėti slaugantis asmuo. Jei vaikui daugiau nei 8 metai, kartu su juo galima vykti tik tuo atveju, jeigu vaikas yra neįgalus arba taip nusprendžia gydytojų konsultacinė komisija. Šiais atvejais PSDF biudžeto lėšomis apmokamos ne tik vaiko reabilitacijos paslaugos, bet ir jį slaugančiojo nakvynė bei maitinimas. Svarbu nepamiršti, kad tos pačios šeimos vaikus vienu metu gali lydėti tik vienas slaugantis asmuo.
„Taip pat reiktų žinoti, kad pacientą reabilitacijai siunčiantis gydytojas turi paaiškinti, kokios reabilitacijos paslaugos jam yra reikalingos ir nurodyti bent 3 gydymo įstaigas, kur jos yra teikiamos. O reabilitacijos įstaigą pacientas turi teisę pasirinkti pats. Visuomet rekomenduojame reabilitacijai rinktis tą įstaigą, kurioje laukimo eilės yra trumpiausios. Tai galima sužinoti VLK interneto svetainės skyrelyje „ Apie medicininę reabilitaciją ". Duomenys apie esamą laisvų vietų skaičių yra atnaujinami kiekvieną darbo dieną, todėl visuomet galima rasti aktualiausią informaciją", – sako A. Matuliauskienė.
VLK specialistės teigimu, gydytojui paskyrus reabilitacinį gydymą, pacientui nereikia rūpintis jokiomis pažymomis. Siuntimo dokumentus sutvarko siunčiantis gydytojas kartu su teritorine ligonių kasa (TLK). O pacientui tereikia telefonu susisiekti su pasirinkta reabilitacijos įstaiga ir suderinti atvykimo datą. Atvykus į reabilitacijos įstaigą, pacientas turės pateikti tik gydytojo išduotą išrašą iš medicininių dokumentų ir pasą arba asmens tapatybės kortelę.
Primename, kad jeigu pacientui reabilitacija yra reikalinga nedelsiant, o siunčianti gydymo įstaiga yra išnaudojusi šioms paslaugoms numatytas lėšas, pacientui vis tiek bus suteiktos reikiamos paslaugos. Tokiu atveju gydymo įstaiga turi kreiptis į teritorinę ligonių kasą dėl reabilitacijos skyrimo išimties tvarka. Jeigu pacientui vis dėlto kyla kokių nors neaiškumų, kurių gydytojas jam negali paaiškinti ar išspręsti, tokiu atveju galima kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Jei ir čia nepavyksta gauti aiškaus atsakymo, pacientas gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos TLK.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.