Šį kartą – Vinkšnupių dvaro istorija.
Dar vienas gražuolis raudonų plytų rūmas, turintis neogotikos ir neoklasicizmo stiliaus elementų. Vienišas stūkso paliktas sunykti ir nusinešti savo išskirtinę gyvavimo istoriją laiko užmarštin. Kadaise jame gyveno žmonės, kurie tvarkėsi savaip. Ir nežinia, kuomet geriau dvarui buvo.
Paradoksas – Vinkšnupių dvaras yra ne Vinkšnupiuose. Vinkšnupių vakarinėje dalyje stovi kitas dvaras – Piliakalnių, kuris klaidina istoriją. Jau po LDK Vytauto mirties, 1432 m. į Lietuvą buvo perkelta didelė totorių grupė (apie 3 tūkstančiai žmonių ). Tai buvo keturi raitininkų pulkai. Jų vadas Temir Tuhan-bej, kaip padėką už pagalbą lietuviams kovose, gavo Užnemunėse buvusį Vinkšnupių dvarą su apylinkėmis. Vedė lietuvę Baranauskaitę ir pasivadino Tuhan-Baranausku (Baranowski). 1626 m."Kvarta simpla"mokesčių nuo karališkų valdų pajamų knygoje paminėtas ir Vinkšnupių kaimas. O dar sugrįžtant į 1595 m. dvarininkas Jonas Višnevskis, karaliaus Zigmanto Vazos dvariškis, karaliaus privilegija gavo įvairias valdas Sūduvos krašte, tarp jų ir Vinkšnupius. Kai kuriuos kitus dvarus jis nusipirko.
Vėliau Vinkšnupiai ir jų nelaisvi gyventojai paminėti 1738 m. karališkojo Karalkrėslio dvaro inventoriaus surašyme. 1838 m., Lenkijos karalystės potvarkiu Vinkšnupiai po Tuhan-Baranausko mirties perėjo jo sūnui Salihui, dar vėliau dvaro savininkai keitėsi. Suirutės metu dvare tvarkėsi Tomas Volskis, Vilkaviškio klebonas Juozas Zenkevicius. 1884 m. dvaro teritorija užėmė 925 margus, dvarui priklausė 2 mūriniai ir 13 medinių pastatų. Prieš pirmą pasaulinį karą paskutinis imamas buvo J.Chaleckis. Vėliau dvarą valdė Volskis (vardas nezinomas), Gavrilkevičiai, o sovietams okupavus Lenkiją, būsimas generolas ir Lenkijos valstybės valdovas Voicekas Jaruzelskis su šeima kirto Lietuvos sieną (ties Kapčiamiesčiu) ir 1939 m. rugsėjo 23 d. atvyko į Vinkšnupių dvarą. 1941 m. pavasarį sovietų valdžia dvarą nacionalizavo. Lenkų emigrantų šeima tremties neišvengė, kaip neišvengė jos ir Gavrilkevičiai. Vinkšnupių dvaras garsėjo tarp Užnemunės dvarų, tačiau šiame amžiuje, kaip ir daugybė kitų istorinių, kultūrinių paminklų jis stovi apleistas.
„Vilkaviškio rajono savivaldybės turizmo plėtros galimybių studijoje“ Vinkšnupių dvaras nurodomas kaip vienas iš svarbiausiųjų penkioliktuko.
Išvydęs raudonus neoklasicizmo stiliaus rūmus negali neįžvelgti arkadinio portiko bei balkono buvusios prabangos. Žvilgsnį traukia dar išlikusių krosnių koklių grožis, mažojo balkonėlio ažūras. Deja, prarastų Vinkšnupių dvaro vertybių kur kas daugiau negu išlikusių…
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.