Seną automobilį pardavusiam, bet jo neišregistravusiam vilkaviškiečiui tenka aiškintis dėl prišiukšlinto gražaus miško kampelio.
Prie pat miško tako
Gruodžio mėnesį po apsnigtą Podvarko mišką vaikščiojusi vilkaviškiečių Kolpakovų šeima išvydo nemalonų vaizdą: prie pat tako gulėjo krūva automobilio detalių.
Atidžiau jas apžiūrėję žmonės aptiko dokumentą – automobilio techninės apžiūros taloną. Paėmę jį kaip įkaltį Kolpakovai grįžo namo ir Aplinkos ministerijos tinklalapyje užpildė formą, skirtą pranešti apie pastebėtus aplinkosaugos pažeidimus.
– Pagalvojome, kad turint tokį dokumentą nekils problemų rasti kaltininkus, bet kaip aplinkosaugininkams toliau sekėsi – nežinome, mūsų niekas neinformavo. Nejau niekam širdies neskauda, kad tokiame gražiame šile prišiukšlinta? Be to, kilo įtarimas, jog gal ten netoliese kas nors ardo senus automobilius, nes jų detalių matėme ir kitoje miško vietoje. Tiesa, buvo matyti, kad šios išmestos jau seniau. Kiek žinau, automobilių detales priduodant atliekų tvarkytojams į stambiųjų gabaritų atliekų aikštelę reikia sumokėti, todėl ardytojai detales ir mėto kur pakliūva, – kalbėjo redakcijai šiukšlyno nuotraukas atsiuntusi V. Kolpakovienė.
Buvo, bet pardavė
Gavę pranešimą apie išmestas atliekas ir nufotografuotą techninės apžiūros taloną, rajono aplinkosaugininkai išsiaiškino, jog pagal dokumentus išardytas automobilis priklausė Vilkaviškio gyventojui G. A., o mašinos atliekos išmestos privataus asmens valdomame miško sklype.
– Kadangi atliekos išmestos miške, visą surinktą informaciją perdavėme Miškų ūkio priežiūros skyriaus pareigūnams, nes ne mes, o jie vykdo kontrolę miško žemėje, – sakė Kalvarijos aplinkos apsaugos inspekcijos vyr. specialistas Vitas Bakas.
Aplinkosaugininkas kartu su Miškų ūkio priežiūros skyriaus Marijampolės teritorinio poskyrio vyr. specialistu Liudviku Puskunigiu nuvyko į minėto vilkaviškiečio namus.
G. A. namuose nerado, bet jo namiškiai patvirtino, jog toks automobilis tikrai buvęs, tik vyras jį jau pardavęs.
Ieško kaltininko
Vėliau pats G. A. aiškino, kad jis savo automobilį be jokios pirkimo–pardavimo sutarties pardavė vilkaviškiečiui V. P.
Jaunas vyras pasakojo, jog draugui automobilį pardavė savo išvykimo į užsienį išvakarėse, tad nespėjo sutvarkyti dokumentų. Mašiną išregistruoti jis planavo grįžęs į Lietuvą. Tačiau dar būdamas užsienyje sužinojo, kad transporto priemonė jau ardoma ir pardavinėjama dalimis. O grįžus išardyto automobilio išregistruoti jau buvo neįmanoma, nes būtų reikėję pristatyti utilizavimo dokumentus, kurių, savaime suprantama, nebuvo.
– Vieną dieną į duris pasibeldė gamtosaugininkai ir pasakė, kad mano mašiną rado išardytą miške. Paskambinau tam draugui, o jis pareiškė – tavo bėdos, tu ir tvarkykis, – pasakojo vilkaviškietis.
Kadangi šiuo metu įtariamas pažeidėjas pats yra išvykęs į užsienį, aplinkybes pareigūnai aiškinasi. Taip pat sprendžiami reikalai dėl atliekų išvežimo iš miško.
– Pagal įstatymus jas turėtų išvežti pats savininkas. Bet vyksta tyrimas, kaltininkas nustatinėjamas ir ieškomas, – sakė L. Puskunigis.
Vis dėlto šiuo atveju galima tikėtis, kad nusižengėlis bus nustatytas ir teisybė triumfuos – mat G. A. sako turintis įrodymų, kas ardė jo automobilį.
Praneša pilietiški žmonės
Pareigūnai pasakojo, kad tokių šiukšlinimo atvejų pasitaiko nuolatos ir, deja, toli gražu ne visada pavyksta nustatyti kaltininkus.
– Apie atliekas, paliktas laukuose, pakrūmėse, nenaudojamuose pastatuose, pranešimų sulaukiame nemažai. Maždaug pusę atvejų išaiškinti pavyksta. Kažkas palieka kokius nors įkalčius, kartais žmonės pamato šiukšlių atvežusį automobilį, įsidėmi jo markę, numerius ir praneša mums, – pasakojo V. Bakas.
L. Puskunigis teigė, jog miškuose šiukšlynų pastaruoju metu taip pat padaugėję. Anot jo, anksčiau automobilių detalių, padangų, kitų atliekų teršėjai priveždavo prie pamiškėse, poilsiavietėse stovėjusių buitinių atliekų konteinerių. Dabar šių konteinerių daug kur nebeliko, bet šiukšlės iš pamiškių nedingo, tik dabar jos išmėtomos įvairiose vietose.
Tvarko ir žemės savininkai
Jei aplinkosaugininkams, miškų priežiūros specialistams pavyksta nustatyti teršėją, jis turi susimokėti baudą ir, savaime suprantama, išvežti atliekas. Tačiau pažeidėjo nenustačius, viską tenka susitvarkyti žemės (miško) savininkams, ar tai būtų privatus asmuo, ar įmonė, ar Savivaldybė.
Rudenį prie Vilkaviškio pašonėje esančio Uosijos miškelio taip pat buvo išverstas kalnas šiukšlių. Buvo panašu, kad kažkas susitvarkė savo sodybą ir iš jos surinktus senus rakandus, įvairias atliekas išvertė ten, kur buvo patogiau. O patogiau pasirodė Uosijos pamiškėje.
Šiukšlintojo nustatyti nepavyko, tad jas pašalinti privalėjo miško žemės savininkai. Kadangi šis miškas priklauso jį įsigijusiai bendrovei, jos atstovams ir teko pasirūpinti, kad šiukšlynas būtų iškuoptas ir viskas išvežta atliekų tvarkytojams.
Ši bendrovė yra supirkusi ir daugiau miško žemės, tad jau ne pirmą kartą susiduria su aplinkos teršėjais ir tvarko svetimas atliekas. Deja, anot jos atstovų, mūsų rajone paliktas šiukšlynas buvo didžiausias iš tų, kuriuos iki šiol teko tvarkyti.
Baudos – nemenkos
Už aplinkos taršą atliekomis taikomos baudos, o jų dydis priklauso nuo atliekų pavojingumo ir kiekio. Aplinkos užteršimas 100 kubinių decimetrų ir didesniu pavojingų atliekų kiekiu užtraukia baudą nuo 300 iki 560 eurų; užteršimas 1 kubinio metro ir didesniu nepavojingų atliekų kiekiu užtraukia baudą nuo 550 iki 1500 eurų. Jei bus užteršta pavojingomis atliekomis, bauda išauga dar labiau.
Tačiau pažeidėjas gali būti nubaustas ne tik už aplinkos teršimą, bet ir už transporto priemonės neteisėtą ardymą. Už šį pažeidimą numatoma nuo 60 iki 140 eurų bauda.
O tiems, kas parduoda savo senas transporto priemones, norisi priminti, kad tikrai negalima numoti ranka į mašinos išregistravimą. Vėliau jiems, kaip faktiniams automobilio savininkams, gali tekti ne tik tvarkyti kažkieno paliktus šiukšlynus, bet ir atsakyti už kitokius nusikaltimus, padarytus su jau parduotu transportu, kurio dokumentai aiškiai rodo, kad savininkas vis dar esate jūs.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.