Gegužės mėnesį planuojama skelbti kvietimą gauti paramą neefektyvių biomasę naudojančių šildymo katilų keitimui į efektyvius biokuro katilus arba šilumos siurblius, taip pat kvietimą gauti paramą nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti.
Už saulės elektrines
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) gegužę planuoja skelbti kvietimą paramai gauti nedidelių, iki 10 kilovatų (kW) galios, saulės elektrinėms įsirengti. Šią paramą galės gauti elektrą savo poreikiams iš saulės šviesos gaminti planuojantys individualių namų savininkai.
Parama galės pasinaudoti individualių vieno ar dviejų butų gyvenamųjų arba sodo namų savininkai, įsirengę iki 10 kilovatų (kW) galios saulės elektrines, kuriomis gaminama elektros energija bus naudojama namų ūkio poreikiams. Konkrečią sumą galima apsiskaičiuoti padauginant planuojamos įsirengti saulės elektrinės galią kilovatais (kW) iš fiksuoto įkainio – 323 eurų už 1 kW galios.
Atkreipiamas dėmesys, kad sąskaitos ir apmokėjimai už įrangą negali būti išrašyti anksčiau nei 2019 m. sausio 1 d. Tačiau parama nebus teikiama, jei įrangos diegimas bus užbaigtas ir tai patvirtinantys dokumentai įforminti iki paraiškos pateikimo dienos. Tai reiškia, jog paramos negalės gauti tie saulės elektrinių savininkai, kuriems iki paraiškos pateikimo dienos bus išduoti šie dokumentai: iki 5 kW galios saulės elektrinėms – atestuoto rangovo deklaracija apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams; didesnės nei 5 kW, tačiau ne didesnės nei 10 kW galios elektrinėms – Valstybinės energetikos inspekcijos pažyma apie energetikos įrenginių techninės būklės patikrinimą.
Įsirengusiesiems saulės elektrines numatoma paskirstyti 16 mln. eurų ES paramos.
Kompensuos dalį katilų keitimo išlaidų
Sausio 17 d. Energetikos ministerija patvirtino paramos priemonės „Katilų keitimas namų ūkiuose“ projektų finansavimo sąlygų aprašą, kuriame pateikti reikalavimai ir kriterijai šiai paramai gauti.
Apraše numatoma, kad į paramą galės pretenduoti fizinis asmuo, Lietuvos Respublikoje nuosavybės teise valdantis gyvenamosios paskirties (vieno arba dviejų butų) pastatą ar sodų paskirties pastatą (sodo namą), kurio statyba yra užbaigta ir pastatas įregistruotas VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip 5 metai nuo kvietimo teikti registracijos formas dienos.
Fiziniai asmenys galės pretenduoti į paramą, jei jie senuosius katilus keis efektyviais atsinaujinančius išteklius šilumai gaminti naudojančiais įrenginiais. Tokie įrenginiai – tai 5 klasės biokuro katilai, žemė-vanduo bei vanduo-vanduo šilumos siurbliai, kurių sezoninis naudingumo koeficientas (SCOP) ne mažesnis kaip 3,5, bei oras-vanduo šilumos siurbliai, kurių SCOP ne mažesnis kaip 3,0. Biokuro katilų klasė bei sezoniniai naudingumo koeficientai nurodomi šių įrenginių techninėje dokumentacijoje.
Fiziniam asmeniui bus kompensuojama 50 proc. sumos, kuri yra apskaičiuojama padauginus įsigyto įrenginio galingumą kilovatais (kW) iš fiksuotų vieno kilovato galios įkainių, kurie priklauso nuo šildymo įrenginio tipo bei įrangos komplektacijos.
Norint gauti paramą, sąskaitos už naujus įrenginius bei įrangos perdavimo aktai turės būti išrašyti ne anksčiau nei 2019 metų sausio 1 d., tačiau patys įrenginiai negalės būti sumontuoti ir priduoti, kol nebuvo pateikta registracijos forma. Tai reiškia, kad užbaigti projektai negalės pretenduoti į paramą.
Iš viso nuo 2019 iki 2022 metų pagal priemonę „Katilų keitimas namų ūkiuose“ fiziniams asmenims bus skirta apie 14 mln. eurų ES paramos.
APVA kvietimus teikti paraiškas minėtai paramai gauti planuoja paskelbti gegužės mėnesį. Kol nėra paskelbti kvietimai, paraiškos nepriimamos.
Detalios informacijos apie reikalavimus reikėtų ieškoti internete adresu apva.lt.
Pagal pranešimus spaudai
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.