Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ
Praeitą penktadienį Vilkaviškį užplūdo turistinių kelionių organizatoriai ir gidai iš visos šalies.
Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras jiems suorganizavo informacinį turą po mūsų kraštą, kad jie, sužinoję apie čia užslėptas įdomybes atvežtų jas parodyti ir savo turistams.
– Kelionių verslo atstovų autobusą pasitikome rajono ribos ir lydėjome juos tiesiai į Gižus kur mūsų laukė kaimo bendruomenės paruošta programa, – pasakojo TVIC vadovas Vitas Girdauskas. – Svečiams labai patiko šis kaimas su šimtmečius skaičiuojančia Gižų liepa, Prapuolenių dvaru, akmenine Šv. Antano Paduviečio bažnyčia ir kitomis įdomybėmis. Svarbiausia, kad visus sužavėjo vietinė gidė Onutė Maksvytienė, kurios pasakojimai žmones įtraukia. Tai visada yra didelis privalumas bet kokioje ekskursijoje. Aišku, atvykusieji buvo supažindinti su Gižų kaimo bendruomenės edukacine programa „Gižai – liepų kaimas“. Ypač visiems patiko vietinių liepžiedžių arbata ir medus. Susirinkusieji įsigijo nemažai šių gėrybių.
Vilkaviškyje svečius pasitiko gidė Elena Savickienė, kuri pristatė Vilkaviškį, kaip vieną senesnių Sūduvos miestų, istorijos metraščiuose minimą nuo XVI a. pradžios. Svečiai apžiūrėjo buvusią kunigų seminariją (dabar – siuvimo fabrikas „Žemkalnija”), 1991 m. atstatytą Nepriklausomybės paminklą, 1918 m. Vilkaviškyje įkurtą katalikiškos „Žiburio” draugijos gimnaziją, kurioje mokėsi S. Nėris, K. Bradūnas, J. Tysliava P. Karuža, P. Orintaitė, A.Vaičiulaitis ir daugelis kitų garsių šalies žmonių. Neaplenktas ir nekokios „prekinės“ būklės Vilkaviškio dvaras ir neabejotinai prisiminta istorija apie 1812 m. prie jo apsistojusį Prancūzijos imperatorių Napoleoną bei faktą, kad čia jis paskelbė karą Rusijai. Aplankyta Vilkaviškio katedra, J. Basanavičiaus aikštė, su 1996 m. čia pastatytu J. Basanavičiaus paminklu (skulptorius – A. Žukauskas). Daugelis stebėjosi, kad šis paminklas mūsų tautos patriarchui daug gražesnis už esantį sostinėje. Vėliau patraukta į Vilniaus gatvę kur gidė pasakojo nedaugelio mieste išlikusių raudonų plytų namų istorijas. Aplankius dar kelis objektus pakeliui, lankytojų laukė senoji aliejaus spaudykla. Jos savininkė Rasa Gudaitienė pasakojo, kad šis pastatas – vienas iš senesnių dar išlikusių Vilkaviškio pastatų, kurį 1932 m. pastatė vokiečių verslininkas. Po II pasaulinio karo, 1947 m., čia iš miesto centro buvo perkelta aliejinė, tarybiniais laikais priklausiusi buitinio gyventojų aptarnavimo kombinatui. Į buvusį malūną perkelti ir senoviniai vokiški įrenginiai, kuriems kitąmet sukaks 100 metų.
Susižavėję aliejininkės pasakojimu ir prisipirkę aliejaus svečiai buvo nuvežti į Gritos ir Kęstučio Vitkauskų alpakų ūkį Augalų kaime. Šeima alpakas auginti pradėjo maždaug prieš penkis metus ir iki šių dienų ūkį išplėtė bent kelis kartus. Dabar jie yra vieni iš didžiausių šių egzotinių gyvūnų augintojų Lietuvoje. Svečiai ne tik džiaugėsi mielais gyvūnais, bet ir buvo supažindinti su jų vilnos nauda ir gaminiais iš jos.
Grįždami į Vilkaviškį turo dalyviai buvo pavedžioti prieš karą čia gyvenusių žydų pėdsakais, supažindinti su garsiais, iš mūsų krašto kilusiais šios tautos atstovais.
Po pietų keliauninkų laukė ekskursija po ledų fabriką. Sužavėti vietinių skanėstų svečiai išsiklausinėjo kur jų galima nusipirkti visoje Lietuvoje ir pageidavo, kad čia būtų organizuojamos produktų degustacijos į kurias jie mielai atvežtų savo turistus.
Prisikirtus ledų atėjo laikas susipažinti su mūsų krašto perlu – Paežerių dvaru. Apžiūrėję šį objektą, turizmo profesionalai buvo nuvežti į Kybartus, kur po miestą ir požemius juos lydėjo savanoris gidas Vitas Katkevičius. Grįžtant ilgokai užtrukta Virbalyje, kur prie Senųjų amatų centro siūlomų edukacinių užsiėmimų nusidriekė eilės. Po sotaus kugelio ir „Trejankos“ degustacijos tokia pat eilė susidarė ir prie bendruomenės žmonių sukurtų rankdarbių.
Virbalyje užtrukta iki vėlumos, tad apie S. Nėries ir K. Bradūno tėviškes papasakota pakeliui važiuojat autobuse.
Kelionių organizatoriai sakė radę nemažai objektų į kuriuos norėtų atvežti savo turistus ir net kai kur jau susitarė dėl patogaus laiko.
Pasak V. Girdausko, po gero mėnesio turizmo agentūrų atstovai vėl pakviesti į Vilkaviškį apžiūrėti kitus objektus. Planuojama trijų dienų kelionė su nakvynėmis, kartu pakeliaujant ir Lenkijos krašte.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.