Alvito mokykloje-daugiafunkciame centre pastaruoju metu ypač aktyviai vykdomos edukacinės programos, organizuojamos meninės stovyklos, skirtos puoselėti ir turtinti pradinių klasių mokinių jautrumą ir pažinimo procesus, padėti jiems žengti į meno pasaulį.
Metų pradžioje pradinių klasių mokiniams vyko Kultūros paso lėšomis organizuotos edukacinės programos „Popieriaus burtai“ ir „Grafika ant ratų“. Į pagalbą mums atskubėjo edukacinių programų sumanytoja ir vadovė, mokytoja ekspertė Virginija Armanavičienė, kuri atskleidė visas popieriaus ir raižinių paslaptis.
„Popieriaus burtai“ – kryptinga kultūrinė veikla, tenkinanti asmens kultūros ir švietimo poreikius, ugdanti kūrybingą asmenybę, stiprinanti kultūros pažinimo ir patyrimo įpročius, lavinanti jo meninius gebėjimus ir kompetencijas. Popieriaus paslaptys, rankų miklumas ir mokytojos patarimai bei pamokymai atvėrė etnokultūros paslapčių skrynią. Popieriaus magija pažadino smalsumą keliauti į primirštas tautos etnografijos paslaptis ir tapti mažaisiais burtininkais. Pavasario pasakose pražydo pirmosios pavasario gėlės, parskridę paukščiai, saulutės spindulėliai, upeliai, tautinio ornamento detalės ir išsiskleidė gražiosios užuolaidėlės.
Edukacinėje programoje „Grafika ant ratų“ mūsų mokyklos bei Paežerių skyriaus pradinių klasių mokinukai turėjo puikią galimybę tapti dailininkais ir save drąsiai bei kūrybiškai išbandyti, atlikdami lino raižinius. Darbelių spausdinimui skirtas presas buvo pagrindinis prietaisas, kuriuo naudodamiesi vaikai turėjo galimybę išmėginti raižinių techniką. Ši veikla neįtikėtinai paprasta, pakankamai greita ir saugi, pasiduodanti neįgudusiam naudotojui, sykiu užburianti netikėto rezultato žavesiu ir eksperimentavimo dvasia, mokanti kantrybės ir susikaupimo.
Bene didžiausiu šių metų iššūkiu tapo VšĮ Meno ir edukacijos centro vykdoma trijų dienų meninės raiškos programa „Atostogos su menu“. Šios veiklos buvo skirtos mokyklinio amžiaus vaikams, per pavasario atostogas pasiryžusiems pasinerti į fantazijos ir atradimų erdvę. Smagu, kad didžiąją dalį kūrėjų sudarė mokyklos pradinukai.
Stovykloje mokiniai išmėgino įvairias meno raiškas, bendravo ir kūrė drauge su dviem darbo patirties su vaikais turinčiomis vadovėmis: menotyrininke, Vilniaus grafikos meno centro direktore Jurga Minčinauskiene ir dailės mokytoja eksperte V. Armanavičiene.
Trijų dienų stovykloje vyko grafikos, iliustracijos, keramikos ir objektų kūrimo užsiėmimai. Buvo pasirinkti ugdymo metodai, žadinantys vaikų smalsumą ir norą pažinti, skatinantys mokinius įvairių dalykų žinias kūrybiškai sieti į visumą. Kiekvieno užsiėmimo pabaigoje buvo skiriama laiko vaiko refleksijai, sudaromos sąlygos jam išsakyti savo lūkesčius ir poreikius, vyko kūrybinių darbų pristatymas. Užsiėmimuose buvo sukurta saugi, sveika pažinimo, ugdymosi ir poilsio aplinka, sudarytos sąlygos ugdytis bendrąsias kompetencijas, tenkinti pažinimo, lavinimosi bei prigimtinius saviraiškos poreikius.
Mokyklos erdves papuošė įgyvendinti vaikų kūrybiniai sumanymai. Džiaugėmės vieni kitų darbais, dalijomės nauja patirtimi su visa mokyklos bendruomene. Supratome ir galime drąsiai teigti, jog pagrindinis šių edukacinių programų bei meninės stovyklos sėkmės kriterijus – mokytojas jaučiasi suteikęs, ką galėjo geriausio, o vaikas – atradęs save kūryboje.
Taip pat šiais metais jau sulaukėme svečių ir iš Lietuvos muzikų sąjungos. 1–5 klasių mokiniai galėjo dalyvauti edukacinėje programoje „Muzikos paslaptys“. Žaismingos edukacijos vedėjos ir dainininkės sudarė galimybę pasiklausyti džiazo, kartu padžiazuoti ir tai išreikšti savo judesiais. Išmokome klausytis, išgirsti, kartu padainuoti ir atsipalaiduoti.
Birželio mėnesį pradinukų laukia dar viena edukacinė programa „Piešimas ant stiklo – vėjo varpelių gamyba“. Žadame gaminti vėjo varpelius, keliomis technikomis juos spalvinti ir puošti ornamentais. Girdėjome, jog piešimas ant stiklo – viena iš paslaptingų technikų, kai kas kartą negali numatyti, kaip atrodys tavo piešinys. Todėl mažieji kūrėjai labai nekantrauja patys tai išbandyti.
Menas laikomas tam tikra kalba ir komunikacijos priemone, kurią suprasti bei vartoti reikia meninės bei estetinės kompetencijos. Meninei veiklai ypač reikšminga veiklos pastovumas, kryptingumas, sistemingumas ir, žinoma, kokybė. Mūsų mokykloje to ir siekiama, organizuojant ir vykdant minėtas edukacines veiklas. Šiais užsiėmimais norime padėti vaikams atsiskleisti, pajusti bendravimo ir asmeninės kūrybos džiaugsmą – laisvai išreikšti savo įspūdžius jausmais, mintimis, garsais, judesiais, kalba. Tai – vienas iš efektyviausių doros ugdymo veiksnių. Jis žadina vaikų estetinius išgyvenimus, lavina jų meninį suvokimą, atsiranda pirmieji estetiniai vertinimai. Vaikai patys ima kurti grožį. Kurdami, improvizuodami jie išmoksta nebijoti klysti, rizikuoti, juokauti. Palaipsniui jie suvokia, kad mąstyti ar ką nors atlikti kitaip yra vertybė.
Ingrida SABECKIENĖ
Alvito mokyklos-daugiafunkcio centro pradinių klasių mokytoja metodininkė, Kultūros paso koordinatorė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.