Tapkime draugais!

Lenkijos fotografo darbai liko jo motinos žemėje Kybartuose

Paskelbė:

Paskelbta:


Minint Kybartų miesto savivaldos šimtmetį, Kybartų Eucharistinio Išganytojo parapijos bažnyčios šventoriuje po atviru dangumi buvo eksponuojama paroda „Kaimynai, kurių pažinoti negalėjau“.


Tai Mariušo Foreckio (Mariusz Forecki) – žymaus lietuvių kilmės fotomenininko iš Lenkijos darbai. Prieš keletą metų jis buvo atvykęs į savo mamos ir giminaičių kažkada gyventą miestą ir fotografavo vietinius žmones. Tuomet svečią globojo vietinės bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius. Nuo to laiko jis su fotografu tapo neblogais bičiuliais.

Paroda veikė visą birželį. Jos atidaryme dalyvavo ir pats autorius. Buvo eksponuojami 22 darbai, atspausti ant jokio aplinkos poveikio nebijančios medžiagos. Šiuo metu fotografijos saugomos Kybartų bendruomenės patalpose, mat Mariušas jas… padovanojo bendruomenei. Tad jos pirmininkas turi rūpestį, kaip ir kur tinkamai eksponuoti žymaus fotomenininko dovaną. V. Katkevičius svarsto papuošti ja geležinkelio stoties komplekso požemius, prieš tai įrengus tinkamą apšvietimą.

Lietuvos publikai M. Foreckio darbai pažįstami jau nuo 2014 m., kai Seime fotomeno festivalis „Kaunas Photo“ pristatė parodą „Lietuva. 1991 m. Sausis“, o 2016 m. projekto „Naujieji miesto naratyvai“ metu jis su kitais Europos fotografais dokumentavo Kauno Savanorių prospektą. Šis darbas šviečiančios instaliacijos pavidalu buvo rodomas Kauno Rotušės aikštėje.

M. Foreckis žinomas kaip Lenkijos išsilaisvinimo ir laisvės laikotarpio gyvenimo būdo fotografas. Jo darbų serija apie Kybartus gimė neatsitiktinai. Mariušas yra socialinėms temoms jautrus fotomenininkas, todėl pasienio miestai tapo viena iš svarbių temų, kurias jis nagrinėja jau ne pirmą dešimtmetį.

1962 m. Poznanėje gimęs fotografas turi lietuviškų šaknų. Jo mama Prakseda Klimaitė kilusi nuo Kybartų, Stanaičių kaimo. 1944 m. Klimų šeima, kaip daugelis pasienio gyventojų, buvo išsiųsta darbams į Vokietiją, tačiau po nacių kapituliacijos gavo leidimą grįžti į Lietuvą. Vis dėlto dėl deportacijos į Sibirą ar kitų represijų rizikos Klimai apsistojo Lenkijoje, kur pradėjo kurti naują gyvenimą.

Lietuvos trauką M. Foreckis jautė visą gyvenimą. Tik tapęs fotografu ir lankydamasis įvairius pasikeitimus bei sukrėtimus patiriančioje posovietinėje erdvėje, M. Foreckis buvo vienas iš nedaugelio užsienio fotografų, dirbusių Vilniuje ir Lietuvos Respublikos Seime 1991 m. sausio 13-osios naktį.

Mūsų šalyje jis susipažino su fotomeno festivalio „Kaunas Photo“ organizatoriais. Šis renginys kasmet pristato lietuvių kilmės fotografų kūrybą, kviečia juos pagyventi ir kurti Lietuvoje. Kybartų bendruomenės pastangų dėka Mariušas motinos gimtajame mieste viešėjo keturis kartus. M. Foreckio gyvenimą ir parodą Kybartuose parėmė Lenkijos institutas Vilniuje. Fotomenininkui buvo sudarytos sąlygos matyti Kybartų gyvenimą iš arti: fotografuoti žymiojo Kybartų pučiamųjų orkestro repeticijas, kybartiečių šventes nuo vestuvių iki Helovino, pasienio ruožo muitinės darbą, pilką ir spalvingą miesto kasdienybę, vietinius žmones. Po pirmojo apsilankymo Kybartuose fotografas festivalio kuratoriui Mindaugui Kavaliauskui atsiuntė emocingą žinutę: „Pažiūrėk, šioje fotografijoje – mano žemė!“ Su Kybartais menininką susiejo dar stipresni ryšiai ir jis pažadėjo čia apsilankyti dar ne kartą.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content