Eglė KVIESULAITIENĖ
Atliekas sąžiningai rūšiuojanti vilkaviškietė susirūpinusi, kad prie daugiabučių esantys antrinių žaliavų konteineriai dažnai būna perpildyti. Moteris nerimavo ir dėl to, jog nėra aiškumo, kur kokias atliekas dėti, mat kai kurios tiktų tiek į plastiko, tiek į popieriaus konteinerį.
Rado perpildytą
Salomėjos Nėries gatvėje, netoli „Eglutės“ vaikų lopšelio-darželio, gyvenanti Kazimiera labai palaiko ekologijos idėjas, išgyvena dėl klimato kaitos ir nuogąstauja, kad atliekomis aplinką teršiantys žmonės vieną dieną pražudys ir savo planetą, ir save.
Todėl moteris sąžiningai rūšiuoja atliekas ir kaskart prie konteinerių eina su keliais maišeliais, kuriuose atskirai sukauptos skardinės, plastikinės pakuotės, stiklinė tara, komunalinės (buitinės) atliekos.
Tačiau Kazimiera skundėsi, jog nekart atnešusi maišelį su popieriumi ir kartonu neturi kur jo dėti, nes šioms atliekoms skirtas konteineris būna perpildytas. Sąžininga moteris tuomet kulniuoja prie kitų daugiabučių ir ieško, kur galėtų išmesti antrines žaliavas.
Nors lengviausia būtų maišelį su popieriumi švystelėti į komunalinių atliekų konteinerį, moteris žino, kad nerūšiuotos šiukšlės teršia aplinką. Mat vien mūsų šalyje į sąvartynus kasmet išvežama maždaug 3 mln. tonų įvairių atliekų ir beveik pusė iš jų – nerūšiuotos buitinės atliekos. O, pavyzdžiui, perdirbus 1 toną popieriaus išsaugoma 17 medžių, 26 460 litrų vandens ir energijos, kurios užtektų 6 mėnesius šildyti normalaus dydžio namą.
Vilkaviškietė „Santakos“ žurnalistų prašė ne tik iškelti jų kvartalo konteinerių problemą, bet ir priminti, kur kokias atliekas dėti. Mat dažnai kyla klausimas, kur, pavyzdžiui, reikėtų dėti tetrapakus nuo pieno ar sulčių, nes juose yra ir plastiko, ir kartono.
– Buvau išvykusi į užsienį pas sūnų. Ant jo šaldytuvo mačiau prisegtą skrajutę, kurioje aiškiai pavaizduota, kur kokią atlieką dėti, – pasakojo Kazimiera. – Gal ir mūsų atliekų surinkėjai galėtų išleisti atmintines, kaip rūšiuoti šiukšles. Toks daiktas praverstų kiekvienuose namuose ir nuolat primintų, jog rūšiuoti atliekas tiesiog būtina.
Pastatytų papildomai
Vilkaviškio savivaldybėje atliekas tvarkančios bendrovės „Ecoservice“ dispečerė Asta Rupeikaitė patikino, kad antrinių žaliavų išvežimas buvo sutrikęs tik laikinai dėl darbuotojų atostogų grafiko. Paprastai antrinių žaliavų konteineriai, esantys prie Vilkaviškio daugiabučių, ištuštinami reguliariai kas antrą antradienį ir perpildyti nebūna. Tačiau vasarą galėjo nutikti taip, jog vežėjai vieną kitą dieną vėlavo. Pasak A. Rupeikaitės, šiuo metu iš atostogų jau sugrįžę visi darbuotojai ir nesklandumų neturėtų kilti.
– Kartais žmonės, į antrinių žaliavų konteinerį atnešę didesnių gabaritų atlieką, pavyzdžiui, kartoninę dėžę, tingi ją sulankstyti ir pastato šalia. Dėl to kitiems susidaro įspūdis, kad konteineris jau pilnas, – svarstė pašnekovė.
Rajono savivaldybės ekologas Darius Bunikis sakė, jog šiuo metu nesulaukė jokių nusiskundimų, kad trūksta konteinerių. Jei toks poreikis būtų, Savivaldybės administracija galėtų pasirūpinti ir pastatyti jų papildomai. Tereikia išsiaiškinti, ar minėtoje vietoje tikrai nepakanka vieno popieriaus konteinerio, ar tai – tik atsitiktinė problema.
Išleis lankstinukų
Su vilkaviškietės pasiūlymu išleisti skrajutes apie rūšiavimą kreipėmės į UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrą (MAATC). Bendrovės prevencinės veiklos organizatorė Liucija Burbienė paaiškino, jog visiems gyventojams, kurie gavo konteinerius atliekų rūšiavimui, buvo įteikti lankstinukai apie tai, kur kokią atlieką mesti. Tačiau tai buvo jau prieš keletą metų, tad galbūt žmonės lankstinukų neišsaugojo.
Dabar MAATC pagal naujai įgyvendinamo projekto planą turi išleisti naujus lankstinukus, kurie gyventojus turėtų pasiekti per artimiausią pusmetį. L. Burbienė pripažino, kad žmonėms rūšiavimo klausimais neretai kyla neaiškumų.
– Kur kokią atlieką mesti, reikėtų spręsti pagal principą: kokios medžiagos pakuotėje daugiau, į tokių antrinių žaliavų konteinerį ir reikia dėti, – paprastai paaiškinti stengėsi MAATC atstovė. – Pavyzdžiui, tetrapakas turėtų būti metamas į plastiko antrinių žaliavų konteinerį.
Moka gamintojai
L. Burbienė priminė, jog gyventojams reikia mokėti tik už komunalinių atliekų išvežimą. Už antrinių žaliavų tvarkymą moka gamintojų ir importuotojų organizacijos.
MAATC atstovė pabrėžė, kad į popieriaus konteinerį metamos visos popierinės bei kartoninės pakuotės, laikraščiai, žurnalai, visų rūšių kartonas, vokai, skrajutės, rašomasis popierius, lankstinukai, knygos bei jų viršeliai, popierinės ar kartoninės maisto pakuotės, pakavimo popierius, dovanų maišeliai bei dėžutės. Tačiau vis dar pasitaiko, jog žmonės į šį konteinerį meta sauskelnes, vienkartines servetėles, popierių, padengtą plastiku, suteptą riebalais, tepalais, dažais, dokumentų segtuvus su metalinėmis dalimis. Tokias atliekas reikia mesti į buitinių atliekų konteinerį.
Atliekų tvarkytojai primena, kad radus perpildytą konteinerį reikėtų pranešti UAB „Ecoservice“ tel. (8 342) 20 304.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.