Tapkime draugais!

Kai nenori mokėti mokesčių – šiukšlės keliauja į paežerės konteinerius

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė MIČIULIENĖ

Visą mėnesį kameromis filmuojant konteinerių stovėjimo vietą paežerėje užfiksuota dešimt pažeidimo atvejų. Deja, didžiausius teršėjus „prikirpti“ nėra taip paprasta.

Padaugėjo atliekų

Ne kartą esame rašę apie tai, jog įvairiose vietose, kur žmonės mėgsta nelegaliai suvežti savo atliekas, žadama įtaisyti filmavimo kameras.

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) nupirktos kameros akis visą mėnesį stebėjo, kas vyksta vienos Vištyčio stovyklavietės automobilių stovėjimo aikštelėje.

– Nuo vasaros pradžios prie ežero esančiose konteinerių aikštelėse labai padidėjo atliekų kiekiai. Šiukšlės iš ten išvežamos kas dvi savaites, bet jų susikaupdavo tiek, kad aplink konteinerius ėmė darytis šiukšlynai. Pasitarę su MAATC nusprendėme kamerą įtaisyti prie vienos iš pagrindinių stovyklaviečių, – pasakojo Vilkaviškio rajono savivaldybės vyr. specialistas ekologas Darius Bunikis.

Peržiūrėjus per mėnesį nufilmuotus vaizdus, suskaičiuota dešimt pažeidimų. Žinoma, buvo fiksuojami ne vasarotojai, kuriems poilsiaujant susidarančioms atliekoms konteineriai ir yra skirti, bet tie, kas atveždavo šiukšlių pilnas priekabas, maišų prikimštas automobilių bagažines.

Stovi poilsiavietėje

– Visi kamerų užfiksuoti pažeidėjai buvo nustatyti, iškviesti į Savivaldybę. Aštuoni iš jų jau atvyko ir yra nubausti administracinėmis baudomis. Likusieji du atvejai sunkesni: abu kartus (pradžioje ir gale mėnesio) nemaži atliekų kiekiai, po 3–4 m³, atvežti tuo pačiu automobiliu, kuris yra įregistruotas jau bankrutavusios įmonės vardu. Jis nuolat stovi „Viktorijos“ poilsiavietės teritorijoje, tą patvirtino ir ten dirbantys žmonės, ir vietiniai gyventojai. Man į ją nuvažiavus, automobilis taip pat ten stovėjo, – kalbėjo D. Bunikis.

Nors, anot ekologo, visi faktai rodo, jog atliekos minėtu automobiliu atvežtos iš poilsiavietės teritorijos, tačiau tai įrodyti nelengva. Mat šioje vietoje susipynusios net kelios įmonės: vienai priklauso žemė, kitai – turtas, o veiklą vykdo dar kita, pasaugos sutartį sudariusi, bendrovė. Kai kurioms jų seniai paskelbtas bankrotas. Su visomis šiomis įmonėmis susijęs vienas ir tas pats verslininkas neigia, kad atliekas į aikštelę vežantis automobilis priklauso jo bendrovei ir, be abejo, kad šiukšlės buvo vežamos būtent iš poilsiavietės teritorijos.

– Darbuotojai apskritai teigia, jog veikla ten nevykdoma, nors apsilankius vizualiai matyti, kad poilsiautojai lankosi, kavinė veikia. Gavome net kvitus iš žmonių, kurie susimokėję už apgyvendinimą. Taigi veikla vyksta, ir atliekų dėl to turi susidaryti dideli kiekiai, bet už juos niekas nemoka, – kalbėjo D. Bunikis.

Vadovaujasi registru

Ši situacija išties pasirodė keista. Puikiai žinome, jog mokestį už atliekas moka visi, net atokiausiuose rajono kampeliuose įsikūrę žmonės. Mokėti reikalaujama net už paveldėtą seną bakūžę, kurioje niekas negyvena ir atliekų, savaime suprantama, nesusikaupia. Tačiau didžiulėje teritorijoje, kur poilsiauja žmonės, teikiamos maitinimo paslaugos, už atliekas niekas nemoka.

Pasirodo, iš šios teritorijos atliekos nesurenkamos ir mokestis neimamas, nes MAATC specialistai, nustatydami mokesčius, vadovaujasi Nekilnojamojo turto registrų išrašais.

– Pagal Nekilnojamojo turto registrų duomenis turtas toje teritorijoje priklauso bankrutavusioms įmonėms. Bankroto administratorius pareiškė, kad veikla bus nevykdoma, atliekų nebus, tad ir sutartis su tomis įmonėmis nebuvo sudaryta, – teigė MAATC Klientų aptarnavimo skyriaus vadovas Saulius Šimonėlis.

Pasak S. Šimonėlio, anksčiau atliekų surinkimo iš šios teritorijos paslauga buvo teikiama ir jos išvežamos, bet po eilinės bankroto bylos sutartis atnaujinta nebuvo.

– Jei ten vyksta veikla, jei teikiamos maitinimo paslaugos, kyla klausimas, ar jos yra legalios. Juk Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, leisdama verstis tokia veikla, turi matyti sutartį su mūsų centru dėl maisto atliekų, mišrių komunalinių atliekų sutvarkymo, o tos sutarties, kaip supratote, nėra. Pasikartosiu, kad mes vadovaujamės Nekilnojamojo turto registru, o jis ten kažkodėl netvarkomas, taigi nustatyti savininką ar vykdomą veiklą labai sudėtinga, – kalbėjo S. Šimonėlis.

Į kvietimą nereagavo

MAATC atstovas pripažino manantis, jog atliekos iš šios teritorijos patenka į bendro naudojimo atliekų konteinerius, už tai nemokant jokių mokesčių.

– Taip būti neturėtų, dėl to ir stebime situaciją, statėme filmavimo kameras. O sprendimus dėl Atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimų turi priimti Savivaldybės administracija, nes mums tokie įgaliojimai nesuteikti, – teigė S. Šimonėlis.

Tuo tarpu Savivaldybės atstovas D. Bunikis sakė minėtą verslininką kvietęsis registruotu laišku, bet jokios reakcijos kol kas nesulaukęs. Vis dėlto ekologas įsitikinęs, kad ir MAATC turėtų vadovautis ne vien dokumentais, kurie, kaip akivaizdžiai matome šiuo atveju, neatitinka tikrovės, bet ir realia situacija.

– Žinoma, sugaudyti sunku, kai vieną bankrutavusią įmonę pakeičia kita, kuri ir vėl bankrutuoja. Tačiau užtenka nuvažiuoti į vietą, kad įsitikintum, jog veikla ten vyksta. Tiesą sakant, ji net ir nebuvo nutrūkusi, – kalbėjo D. Bunikis.

Jo žiniomis, MAATC elektroniniu paštu jau išsiuntusi čia veiklą vykdančiai įmonei sutartį ir pasibaigus numatytam terminui mokestis už atliekas bus skaičiuojamas pagal standartines sąlygas.

Pridursime, kad kiti teršėjai, kurie į Vištyčio poilsiavietę vežė maišus atliekų ir metė į bendrojo naudojimo konteinerius arba paliko šalia jų, yra privatūs asmenys. Daugelis paežerėje turi sodybas, jas tvarko, remontuoja. Atliekos vieniems netelpa į konteinerius, kiti apskritai teigė jų neturintys.

Visi šie žmonės nubausti administracine tvarka. Be baudos paleisti nežadama ir didžiausius atliekų kiekius „niekieno“ automobiliu atvežusio pažeidėjo – tik akivaizdu, kad šiuo atveju taip paprasta nebus.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content