„Man skaniau kavą gerti iš dailaus, širdžiai mielo puodelio“, – kalbėjo vilkaviškietė Ieva Šamatauskienė. Taigi, keletas gabalėlių spalvoto polimerinio molio ir priemonė jam pjaustyti, įvairios formelės, klijai, puodelis, šiek tiek laiko – ir moters rankose gimsta nuostabaus grožio gaminiai.
Dekoruoti išmoko netikėtai
Moliu dekoruoti puodelius I. Šamatauskienė išmoko prieš gerus metus.
„Mano krikšto mama Jolanta Kalavinskienė yra Vilkaviškio rajono neįgaliųjų draugijos Šeimenos seniūnijos neįgaliųjų grupės užimtumo vadovė. Ji veda įvairius užsiėmimus: moko gaminti papuošalus, pinti sapnų gaudykles, dekoruoti adventinius vainikus, siūti stilizuotus kalėdinius papuošimus ir t. t. Taigi, mano krikštamotė sugalvojo, kad būtų įdomu išmokti dekoruoti puodelius polimeriniu moliu, vadinamuoju modelinu. Ji pasikvietė mane atvykti ir pasimokyti šios dekoravimo technikos. Aš tuo metu buvau motinystės atostogose, tačiau nenorėjau užsisėdėti namuose, tai ir susidomėjau pasiūlymu“, – pasakojo I. Šamatauskienė.
Vilkaviškietei šita dekoravimo technika labai patiko ir pabandžiusi moteris nenorėjo naujo pomėgio apleisti, stengėsi gilintis į jį vis labiau ir labiau. Pirmąjį savo dekoruotą puodelį, ant kurio pavaizduotos apsikabinusios mama ir dukra, Ieva atsimena iki šiol.
„Tai buvo pirmasis mano darbas, parodantis, kokį artimą ryšį turime su dukra. Aš nusprendžiau šio gaminio nuotrauką įkelti į savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyrą ir sulaukiau labai daug pagyrų. Tai buvo motyvacija nesustoti, o gaminti jų daugiau. Vėliau mano dekoruojami puodeliai tapo vis dailesni, su daugiau detalių, įmantrių užrašų ar logotipų“, – prisiminimais dalijosi I. Šamatauskienė.
Puiki dovana artimiesiems
Visi Ievos puodeliai yra unikalūs, pagaminti atsižvelgiant į konkretaus žmogaus išvaizdą, pomėgį ar kitą išskirtinę savybę. Pavyzdžiui, pažįstamam ūkininkui moteris padarė puodelį su traktoriumi ir užrašu „ūkis“, skirtą gydytojai dekoravo baltu chalatu ir tabletėmis, manikiūrininkei nulipdė su spalvoto lako buteliukais, kirpėjai – su įvairiomis šukomis, plaukų džiovintuvu ir pan.
Vien tik puodelių dekoravimu I. Šamatauskienė neapsiribojo. Didžiausias jos darbas – 40 dekoruotų šaukštelių krikštynų svečiams. Moteris suskaičiavo iš viso dekoravusi apie 150 puodelių.
„Didžiausią dėmesį dekoruodama puodelį kreipiu į detales, pavyzdžiui, kokia žmogaus profesija, kokios spalvos ir ilgio jo plaukai, galbūt jis nešioja akinius. Tai žinodama galėsiu sukurti kuo panašesnį atvaizdą ant puodelio. Noriu, kad iš tam tikrų detalių žmogus atpažintų save“, – pasakojo I. Šamatauskienė.
Gali užtrukti ir visą dieną
Kiekvienas puodelis yra unikalus, todėl kiek laiko vyksta vieno indo dekoravimo procesas, I. Šamatauskienė tiksliai pasakyti negalėjo. Kartais gali užtrukti valandą, o kartais – visą dieną, nes trukmė priklauso nuo to, kokį paveikslėlį, užrašą ar logotipą ji nori matyti ant puodelio.
Pirmiausia iš polimerinio molio ant puodelio reikia nusilipdyti ar išpjaustyti norimą figūrėlę, degti orkaitėje 15–20 minučių tam tikroje temperatūroje. Vėliau nuo atvėsusio indo reikia nuimti išdegtą dekoraciją, su specialiu šlifavimo popieriumi „pašiaušti“ puodelio plotą, ant kurio bus klijuojama dekoracija. Žinoma, reikia pašlifuoti ir ją, paviršių nuvalyti specialiu skysčiu arba spiritu, viską sulipinti specialiais klijais ir palaukti maždaug parą, kad sustingtų.
„Kai darau puodelius su vardais, naudoju silikonines raidžių formeles. Tuomet visos raidės būna vienodo dydžio bei šrifto. Yra tekę gaminti puodelių kelioms įmonėms, kurios turi logotipus su tam tikru šriftu. Tada darbas užtrunka žymiai ilgiau, nes užrašus turiu išpjaustyti peiliu ranka. Man smagiausia, kad šie puodeliai nerenka dulkių lentynoje, juos galime naudoti kasdien“, – džiaugėsi I. Šamatauskienė.
Prie širdies – įvairi kūryba
Vizažiste dirbanti jauna moteris sakė, kad jai labai smagu pradžiuginti artimuosius rankų darbo dovanomis. Darbo valandomis Ieva puošia moteris makiažais, atlieka grožio procedūras, o laisvalaikiu siuva rūbus sau ir savo vaikams, kepa meduolinius namelius, piešia ir užsiima kita menine veikla.
Grožio specialistė svajoja apie savo studiją, kurioje galėtų puošti moteris, pardavinėti rankų darbo gaminius.
Toma BIRŠTONĖ
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.