Tapkime draugais!

Rajono vežėjai išreiškė savo nerimą Seimo nariams

Paskelbė:

Paskelbta:


Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras (TVIC) kartu su Kauno pramonės, prekybos ir amatų rūmų Vilkaviškio atstovybe surengė vietinių vežėjų susitikimą su Seimo nariais Kęstučiu Smirnovu ir Algirdu Butkevičiumi

Išregistruos įmones

Susitikimas organizuotas po to, kai Vilkaviškio TVIC direktoriaus Vito Girdausko aplankytos vežėjų įmonės išsakė savo problemas ir paprašė padėti kontaktuoti su aukštesnėmis instancijomis.

Į susitikimą atvykę UAB „Sendeka“, „Kradis“, „Genava“, „Baltfur transportas“, „Arneva“, „Transaudra“ ir kitų bendrovių atstovai išsakė tas pačias problemas, dėl kurių streikavo visos Lietuvos vežėjai. Jie nerimavo dėl kasmet vis keliamų atlyginimų (nuo 2020 m. planuojamas kasmetinis minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimas iki 607 Eur), koeficiento, taikomo apskaičiuojant minimalų darbo užmokesčio dydį, didinimą nuo 1, 3 iki 1, 65. Tuomet vienam vairuotojui mažiausias sumokamas atlyginimas siektų 1001, 55 Eur per mėnesį.

Vilkaviškio verslininkai sakė būsiantys priversti mažinti etatus, priimti į darbą užsieniečius ar net įregistruoti savo įmones užsienyje, aišku, prieš tai išregistravę jas Lietuvoje.

„Verslo atstovai kitąmet turės daugybę iššūkių dėl „Brexit“, taip pat dėl „Mobilumo paketo“ taikymo, komandiruojamų darbuotojų direktyvos perkėlimo į nacionalinę teisę, labiau apmokestinant vairuotojų dienpinigius, tad daugelis verslininkų bus priversti daryti sprendimus, kurie atsilieps visai įmonei, o ypač joje dirbantiesiems“, – sakė Vilkaviškio TVIC direktorius.

Gąsdina „Mobilumo paketas“

Pasak V. Girdausko, viena darbo vieta verslininkams pabrangs keliais šimtais eurų. Akivaizdu, kad tokia situacija sumažins krovinių vežėjų konkurencingumą. Didžioji dalis krovininio kelių transporto sektoriaus įmonių tiesiog taps nepelningos, nustos gauti pajamas ir mokėti įmokas. Toks darbo apmokėjimo sąnaudų šuolis reikšmingai paveiks Lietuvos transporto įmonių grynąjį pelningumą, kuris 2018 m. siekė 3, 29 proc., ir pablogins verslo sąlygas.

Kaip sakė bendrovių atstovai, neaiški ateitis dėl šiuo metu svarstomo ES „Mobilumo paketo“ jau dabar turi realių neigiamų pasekmių vežėjams, siekiantiems gauti paskolas. Lietuvos banko duomenimis, vidutinės ilgesnių nei 1 metų paskolų palūkanos įmonėms 2019 m. kovą, palyginti su vasariu, pašoko nuo 2, 1 iki 3, 8 proc., t. y. paskolos pabrango net apie 80 proc. Be to, bankai Lietuvoje ne tik kelia palūkanas, bet vis dažniau įveda ir papildomus reikalavimus (pvz., transporto įmonių reikalaujama pateikti verslo planus dėl veiklos vykdymo tęstinumo po „Mobilumo paketo“ priėmimo) arba apskritai atsisako išduoti kreditus.

Pasirašė kreipimąsi

Su rajono vežėjais susitikę Seimo nariai pripažino, kad Vyriausybės nutarimas buvo priimtas skubotai, remiantis neįvardytais motyvais, neatsižvelgta į vežėjų reikalavimus ir kad šiems nutarimams reikalingos pataisos. Sprendimai galimai pažeidžia reikalavimus, kad mokestiniai pakeitimai turi būti derinami su visuomene ir suinteresuotais asmenimis bent prieš pusę metų. Priešingai nei numato teisės aktai, nutarimas buvo priimtas praėjus vos kelioms valandoms nuo projekto užregistravimo.

Visi susirinkę verslininkai ir vietinės valdžios atstovai dėl minėtų dalykų pasirašė kreipimąsi į šalies valdžią. Reikėtų paminėti, kad, pvz., Lenkijos Vyriausybė aktyviai palaiko nacionalinius vežėjus – bendromis valstybės ir verslo pastangomis dar 2017 m. buvo atlikta išsami socialinės ir ekonominės aplinkos poveikio dėl planuojamo „Mobilumo paketo“ studija. Bulgarija šiuo metu sprendžia, ar kreiptis į ES Teisingumo teismą, jei nepavyks pasiekti kompromisų ginčytinais klausimais dėl „Mobilumo paketo“.

Gdansko universiteto atliktos studijos duomenimis, „Mobilumo paketo“ nuostatų įgyvendinimas Lenkijoje ir kitose periferinėse ES valstybėse sumažintų transporto operacijų skaičių 7 proc. Dėl išaugusių darbo sąnaudų 30 proc. vežėjų turėtų apriboti arba visiškai nutraukti vykdomą veiklą. Mažose ir vidutinėse įmonėse darbo netektų apie 30 proc., didelėse įmonėse – apie 20 proc. darbuotojų.

Vilkaviškio TVIC skaičiavimu, mūsų savivaldybėje yra apie 50 pervežimo paslaugas teikiančių įmonių, o tai yra daugiau nei 10 proc. visų rajono įmonių, kuriose įdarbinta per 500 darbuotojų.

Seimo narys K. Smirnovas apie šį susitikimą žadėjo pakalbėti savo frakcijoje ir inicijuoti bent kokius pakeitimus. Parlamentaras A. Butkevičius šią savaitę jau kreipėsi į premjerą, tačiau išgirdo jo principinę nuostatą, kad nieko nebus keičiama, nes taip bus geriau dirbantiesiems pervežimų srityje, kadangi šie žmonės nusipelnė solidesnių socialinių garantijų.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content