Sausio pradžioje Alytaus kultūros centre vykusiuose liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ apdovanojimuose įvertinti ir vilkaviškietės audėjos Janinos Blažukienės darbai.
2020-ieji Lietuvoje paskelbti Tautodailės metais. Visuomenė, ypač jauni žmonės, bus plačiai skatinami domėtis tautodailės raida, jos šakomis, suvokti tradicinės dailės ir amatų kultūrinę, meninę vertę.
Vienas pirmųjų tokių renginių – „Aukso vainiko“ apdovanojimai – šiemet surengti Dzūkijos sostinėje Alytuje. Lietuvos nacionalinio kultūros centro įsteigti „Aukso vainiko“ apdovanojimai yra svarbiausias šalies tautodailininkų, iškilių liaudies dailės kūrinių autorių, įvertinimas.
Baigiamojoje konkursinėje „Aukso vainiko“ parodoje šiais metais pristatyti dvidešimt aštuonių kūrėjų, geriausių savo apskričių meistrų vertingiausi vaizdinės liaudies dailės, skulptūros, tapybos, grafikos ir taikomųjų dailės šakų bei kryždirbystės kūriniai. Tarp jų pateko ir Vilkaviškio audėjos Janinos Blažukienės austos suvalkietiškos tautinės prijuostės – moteris parodai jų pristatė šešias. Vilkaviškietės audiniai šiemet įvertinti III vieta.
Į sceną buvo pakviestas ir vilkaviškietis Zenonas Skinkys. Jis buvo renginio garbės svečias, kaip ankstesniais metais pelnęs „Aukso vainiką“ vaizduojamosios dailės kategorijoje.
Patys „Aukso vainikai“ kasmet teikiami trys: vaizduojamosios, taikomosios liaudies dailės ir kryždirbystės srityse. Du iš jų šiemet iškeliavo į Aukštaitiją bei vidurio Lietuvą, vienas liko Dzūkijoje. Parodos-konkurso nugalėtojais tapo ir simboliniais aukso vainikais buvo karūnuoti skulptorius Artūras Janickas iš Alytaus, audėja Aurelija Gražina Rukšaitė iš Kauno rajono ir kryždirbys Rimantas Zinkevičius iš Ukmergės krašto.
Vilkaviškietė J. Blažukienė „Aukso vainike“ dalyvauja nebe pirmą kartą. 2007 metais respublikinėje parodoje ji užėmė II vietą, o regioniniuose turuose tris kartus yra užėmusi I vietą. Audėja taip pat yra pelniusi geriausio Marijampolės apskrities liaudies meistro vardą, metų nominaciją „Geriausias liaudies meistras“, o 2018 m. respublikinėje taikomosios dailės parodoje-konkurse „Iš Džiugo sakmių“ užimta I vieta.
2015 m. J. Blažukienės darbams suteiktas tautinio paveldo sertifikatas, o prieš gerą mėnesį, 2019 m. gruodį, jai įteiktas tradicinių amatų meistro pažymėjimas.
J. Blažukienė aplink save subūrusi visą grupę audėjų. Kartu su mama audžia ir jos dukra Edita Šūmakarienė, ji taip pat yra dalyvavusi „Aukso vainiko“ konkursuose. 2017 m. jaunoji audėja buvo įvertinta už gražų debiutą, o pernai regioniniame etape užėmė I vietą.
Į iškilmes Alytuje pakviesta Blažukų šeima džiaugėsi puikiai surežisuotu renginiu, įdomiais pasirodymais ir gražiu koncertu.
Liaudies meno paroda „Aukso vainikas“ surengta jau penkioliktą kartą. Parodos kaskart organizuojamos vis kitoje Lietuvos vietoje, kad su talentingiausiais mūsų šalies liaudies menininkais, geriausiais naujais jų darbais galėtų susipažinti visos Lietuvos žmonės.
Per penkiolika metų respublikinėse „Aukso vainiko“ parodose eksponuotos net 85 tradicinių medžio skulptūrų kolekcijos. Iš taikomosios dailės žanrų gausiausiai atstovauta tekstilė, taip pat pristatyta nemažai kalvystės dirbinių, keramikos, paprotinės dailės kūrinių – sodų, margučių bei juvelyrikos. Kryždirbiai į „Aukso vainiko“ parodas įsitraukė tik trečiaisiais konkurso metais. Nuo to laiko baigiamosiose parodose pristatyta 81 kryždirbystės paminklų kolekcija.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.