Tapkime draugais!

Kokios dažniausios priklausomybės Lietuvoje?

Paskelbė:

Paskelbta:


Nei vienas nesame šventas ir negalime skelbtis tokiais esantys. Priklausomybės yra viena iš žmogiškųjų ydų. Tam tikri blogi įpročiai susiformuoja per laiką ir nesvarbu koks asmuo atsparus ar šaltakraujiškas, priklausomybė, jeigu jos grėsmė neįvertinama, nugali žmogų. Na, o tada prasideda tikrosios problemos. Lietuvoje iš esmės vyrauja trys arba keturios dažniausiai sutinkamos priklausomybės. Jos yra labai panašios į beveik visų kitų pasaulio šalių populiacijų priklausomybes. Bet dėl ko visgi tos priklausomybės atsiranda ir kokios įdomios informacijos apie jas galima sužinoti?

Alkoholizmas – mažėjanti, bet opi bėda

Iškreiptas naratyvas

Dabar žiniasklaidoje ir iš valdžios sklinda klaidingas naratyvas, kad pastarųjų metų alkoholio suvartojimas mūsų šalyje – didžiausias istorijoje. Tai yra be galo klaidingas ir istoriškai labai neteisingas mąstymas. Nors nėra tikslių duomenų apie alkoholio suvartojimą XVIIIa., net ir tarpukario Lietuvoje, tačiau kriminalinė statistika byloja, kad išgėrusių piliečių būdavo gerokai daugiau nei dabar.

Dažnai ir gausiai girtauja apie 4 proc. Lietuvos gyventojų arba per 110 tūkstančių tautiečių. Tai daugiau žmonių nei gyvena Šiauliuose. Neoficialiais duomenimis tokių žmonių tarpukariu buvo 7-12 procentų, o dar 2005m. jų skaičiuota apie 5 procentus.

Kaip ir visur, vyrauja atskirtis

Pagrindinė problema, kuri išskiria mūsų šalies suvartojamo alkoholio skaičius – alkoholikai bei nuo alkoholio priklausomi žmonės. Mieste gyvenančių viduriniosios klasės atstovų, kurie yra didžiausia demografinė dalis, suvartojimas menkai skiriasi nuo kaimyninių valstybių ar Čekijos, Slovakijos. Lietuvoje santykis tarp vyrų ir moterų, priklausomų nuo alkoholio yra maždaug 65:35.

Deja, tačiau kaimų bei priklausomybę turinčių žmonių statistika iškraipo vaizdą. Dėl atskirties tenka pripažinti, kad alkoholizmas yra svarbi mūsų šalyje esanti socialinė ir medicininė problema, bet jos mąstai nėra tokie, kokius piešia žiniasklaida ar valdžia.

Narkotikai – visa laime, bent tarp ES lyderių

Lyderiai gerąja prasme

Nors naujausių tyrimų nėra, bet ekspertų bei analitikų duomenimis Lietuvoje yra apie 20 tūkstančių reguliariai opioidines bei švirkščiamas narkotines medžiagas vartojančių žmonių. Tai yra mažiau nei 1 procentas populiacijos. Lyginant su Vakarų Europa tai yra ženkliai mažesni rodikliai ir galime bent dėl to pasidžiaugti.

Problema – specifinė

Turime konstatuoti, kad beveik be išimčių, nuo narkotikų priklausomi Lietuvos gyventojai yra socialinės rizikos grupių atstovai. Tai bedarbiai, vaikų namų auklėtiniai, ankstyvame amžiuje našlaičiais ir be globėjų likę asmenys, tautinių mažumų atstovai, prostitucija besiverčiančios moterys bei kaliniai. Didžiausias priklausomybę turinčių asmenų skaičius yra sostinėje, Vilniuje (per 5 tūkstančius) ir Klaipėdoje (kone 2 tūkstančiai). Vyrų narkomanų yra kiek daugiau, tačiau moterų skaičiai sparčiai auga.

Blogiausia tai, kad kai kurie priklausomi žmonės net tampa savotiškais savo platintojų vergais ir kai visai nebeturi pinigų ima jiems tarnauti už narkotikus. Tai – siaubingi dalykai.

Azartiniai kortų žaidimai, kurie įtraukia jau nuo jaunumės

Daugėja prevencijos

Būtina paminėti tai, kad priklausomybė lošimams tik visai neseniai sulaukė rimto Lietuvos valdžios ir prevencinių organų dėmesio. Iki tol tai buvo itin koncentruota ir gana nauja problema, todėl jos svarba praslysdavo atsakingiems asmenims pro akis.

Visgi pastaraisiais metais atsirado ir reklamos apribojimai, ir socialinės akcijos atkreipiančios visuomenės dėmesį į priklausomybės lošimams daromą žalą asmeniui bei jo šeimai. Beveik vienareikšmiškai nuo azartinių lošimų priklausomi tik vyrai.

Azartiniai kortų žaidimai ranka pasiekiami

Priklausomų žmonių ir toliau daugėja, nes internetinis kazino bei azartiniai kortų žaidimai jau tampa ranka pasiekiama pramoga. Dėka interneto, kiekvienas norintis gali prisijungti ir (pra)lošti vos per keletą minučių ir net neišėjęs iš namų.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content