Eglė KVIESULAITIENĖ
Dvejus metus trukęs baudžiamosios bylos, kurioje mūsų rajono policijos komisariato pareigūnai kaltinti piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, nagrinėjimas pasiekė finišą. Policininkai pripažinti kaltais, tačiau tokį teismo sprendimą jie vadina vienašališku ir skųs aukštesnės instancijos teismui.
Vietiniai kratėsi
Marijampolės apylinkės teismas išplatino pranešimą spaudai, kad kovo 2 d. priimtas sprendimas daug atgarsių žiniasklaidoje turėjusioje baudžiamojoje byloje. Mūsų rajono policijos komisariato tyrėjai Giedrius Bakšys ir Vytautas Žemantauskas pripažinti kaltais. Jiems paskirtos piniginės baudos ir trejiems metams atimta teisė dirbti ar eiti valstybės tarnautojo pareigas. Tiesa, pastaroji baudžiamojo poveikio priemonė V. Žemantauskui mažiau skaudi, mat jis spėjo išeiti į užtarnautą poilsį. Tuo tarpu G. Bakšys dar dirba policijos sistemoje.
Bylą, kurioje piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi buvo kaltinti trys mūsų rajono policijos komisariato tyrėjai, teismai mėtė tarsi karštą bulvę. Vilkaviškio teisėjai, kuriems prokurorai perdavė policininkų baudžiamąją bylą, nusišalino dėl to, kad daug metų yra dirbę su vieno iš kaltinamųjų žmona. Dėl tos pačios priežasties bylos nagrinėti negalėjo ir Marijampolės teisėjai. Nors buvo prašyta rezonansą visuomenėje kėlusią bylą nagrinėti visai kitos apylinkės teisme, Kauno apygardos teismas šio prašymo nepatenkino, tad byla buvo atiduota nagrinėti šakiečiams teisėjams.
Naudojo smurtą
Pati istorija prasidėjo prieš daugiau nei trejus metus – 2016 metų pabaigoje, kai pareigūnai tyrė vagystę ir norėjo apklausti policijai puikiai žinomus, į ne vieną nusikaltimą įsivėlusius paauglius. Nežinia, ar tos dienos įvykiai būtų išsirutulioję į baudžiamąją bylą prieš pareigūnus, jei ne paauglių noras nuo policijos slėptis užsienyje. Valkataujančius paauglius sulaikė Vokietijos pareigūnai. Jų parsigabenti galimybės neturėję asocialūs artimieji kreipėsi pagalbos į „Caritą“, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centrą. Būtent šios organizacijos atstovės išklausė paauglių pasakojimus apie policijos elgesį ir kreipėsi į prokuratūrą.
Nors policininkai paauglių pasakojimus apie žiaurų elgesį vadino fantazija ir bandymu atkeršyti jų nusikaltimus atskleidusiems pareigūnams, teismas konstatavo, kad tirdami nusikaltimą jie patys pažeidė įstatymus. Pareigūnai į policijos komisariatą pristatytą nepilnametį A. M. laikė 10 valandų, jį kelis kartus apklausinėjo, naudojo fizinį smurtą.
Taip pat pareigūnai iš namų paėmė kitą nepilnametį A. M., kurį be įstatyminio atstovo nuvežė į mišką, naudojo fizinį smurtą, vėliau pristatė į policijos komisariatą, kur išlaikė 3 valandas 16 minučių, nors procesinių veiksmų neatliko. Be įstatyminio atstovo žinios į komisariatą buvo pristatytas ir nepilnametis E. P., prieš kurį buvo naudojamas fizinis smurtas, reikalauta prisipažinti įvykdžius nusikaltimą, policijos komisariate jis buvo laikomas 4 valandas 21 minutę.
Vertino parodymus
Teismas, vertindamas surinktų įrodymų visumą, konstatavo, jog nėra pagrindo netikėti nukentėjusiųjų ir jų atstovų parodymais, kurie visapusiškai atitinka tos dienos įvykių seką, yra nuoseklūs, išsamūs. Negalima patikėti, kad trys nepilnamečiai būtų smulkmeniškai suderinę savo parodymus su tos dienos įvykiais.
Teismas teigė, kad net asocialiai gyvenančių asmenų parodymai, smulkmeniškai nurodomos įvykio aplinkybės, apie kurias jie pasakojo net keletą kartų, tik patvirtina, kad visa tai pačių išgyventa.
Vertindamas pareigūnų parodymus teismas nurodė, kad policininkai turėjo visus prieinamus šaltinius ir galimybes suderinti savo liudijimus ir įvykių versijas. Tai, kad tokių priemonių buvo imtasi, patvirtina aplinkybė, jog prasidėjus tyrimui vienas iš pareigūnų, turėdamas priėjimą prie bendros pajėgų valdymo sistemos duomenų, domėjosi savo tarnybinio automobilio judėjimo trajektorija. Šias aplinkybes posėdžio metu patvirtino pats pareigūnas, teigdamas, jog norėjo duoti teisingus parodymus.
Teismas mano, kad toks pareigūno poelgis rodo, jog jis nėra įsitikinęs savo parodymų teisingumu. Tuo tarpu nukentėjusieji neturėjo jokios galimybės savo parodymų patikrinti pagal byloje esančius duomenis.
Neteisėti veiksmai
Apkaltinamąjį nuosprendį paskelbusi teisėja konstatavo, kad Vilkaviškio policijos pareigūnų tikslas buvo ištirti įvykdytą vagystę, todėl jie ėmėsi visų prieinamų priemonių. Nuo pat nepilnamečių asmenų pristatymo į komisariatą teisėja įžvelgė pareigūnų veiksmų neteisėtumą. Anot jos, policininkai net neieškojo priemonių atlikti teisėtus veiksmus, o su nepilnamečiais elgėsi lyg su asmenimis, kurių teisių nėra pagrindo užtikrinti.
Teisėja atkreipė dėmesį, kad viso teismo proceso metu policininkai pabrėžė nukentėjusiaisiais pripažintų paauglių neigiamas asmenines savybes, padarytus pažeidimus ar nusikaltimus, jų asocialią aplinką, lyg šios aplinkybės leistų su jaunuoliais elgtis neteisėtai.
Anot teisėjos, kaltinami pareigūnai su pažeidžiamais paaugliais, kurie net neturėjo, kas juos apgintų ir apsaugotų, elgėsi kaip su beteisiais asmenimis.
Teismo nuosprendžiu G. Bakšys ir V. Žemantauskas pripažinti kaltais dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, nuteistiesiems paskirtos 250 MGL (9750 eurų) ir 230 MGL (8970 eurų) baudos. Taip pat iš dalies buvo patenkinti nepilnamečių nukentėjusiųjų civiliniai ieškiniai, priteisiant kiekvienam po 1000 eurų neturtinei žalai atlyginti.
Nuosprendis per 20 dienų nuo paskelbimo gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.