Eglė KVIESULAITIENĖ
Paskelbus, kad karantino metu jokie profilaktiniai patikrinimai nevyks, sunerimo ne tik lėtinių ligų turintys vyresnio amžiaus pacientai, bet ir vaikelių besilaukiančios moterys. Ne paslaptis, jog dėl tvyrančios nežinios paūmėjo ir psichikos sutrikimų turinčių žmonių sveikatos problemos. Tad aiškinomės, su kokiais iššūkiais šiomis dienomis susiduria šeimos gydytojai ir jų pacientai.
Kreipėsi būsima mama
Į redakciją laišką parašiusi vaikelio besilaukianti Gintarė teiravosi, ką daryti nėščiosioms, kurios turi kas mėnesį lankytis pas gydytoją dėl patikros.
– Pati suprantu, kad siaučiant koronavirusui be reikalo vaikščioti į polikliniką nepatartina, juo labiau nėščioms moterims, tačiau trūksta informacijos, kaip turėtume elgtis, – rašė vilkaviškietė. – Kai paskutinį kartą lankiausi pas gydytoją, dėl sekančios registracijos buvau paprašyta skambinti tiesiai į Moterų konsultaciją. Bet paskelbus karantiną medikų darbas pasikeitė iš esmės ir ginekologėms nurodytu telefono numeriu prisiskambinti nepavyko. Nežinau, kaip turėčiau elgtis, nes karantinas gali užsitęsti ir kelis mėnesius. O juk nėščios moterys, periodiškai nesilankančios pas ginekologą, ne tik rizikuoja kūdikio sveikata, bet ir laikomos kone asocialiomis.
Reikia suderinti laiką
Šią nėščios moters iškeltą problemą persakėme Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro vadovei Danguolei Almonaitienei. Poliklinikos vyr. gydytoja patikino, kad nėščios moterys tikrai nepaliktos be priežiūros. Iš pradžių, kai tik buvo paskelbtas karantinas, kilo daug klausimų, kaip toliau bus vykdoma profilaktinė priežiūra. Sveikatos apsaugos ministerijos raštai plaukė kasdien, vieni keitė kitus, tie naikino trečius, todėl kilo įvairių neaiškumų. Reikia pripažinti, kad mūsų šalies sveikatos apsaugos sistema, kaip ir viso pasaulio, susidūrė su neeiliniu iššūkiu, todėl nenuostabu, jog ir pacientams tai sukėlė daug nerimo.
– Galime informuoti, kad visi profilaktiniai patikrinimai nėščiosioms vyksta, vizitą iš anksto suderinus su ginekologu, – aiškino D. Almonaitienė. – Gydytojas paskiria moteriai laiką, kada ateiti, kad būtų išvengta didelių žmonių srautų, netektų vizito laukti eilėje, kontaktuoti. Žinoma, į polikliniką atėjusi pacientė turi jaustis saugiai, bet kartu garantuoti ir kitų saugumą. Tad pirmiausia išsiaiškinama, ar pastaruoju metu ji nesilankė užsienyje, neturėjo kontaktų su viruso nešiotojais.
Priklauso revakcinacija
Poliklinikos vadovė sakė, kad panašių klausimų kyla ne tik nėščiosioms, bet ir mažylių, kurie turi būti skiepijami pagal skiepų kalendorių, tėveliams.
– Skiepijimai vyksta taip, kaip ir priklauso, – aiškino D. Almonaitienė. – Jei vaikas sveikas ir tėvai pageidauja, belieka susisiekti su pediatru ir suderinti vizito laiką.
Nerimauti neturėtų ir suaugusieji, kuriems reikalinga revakcinacija. Dažnai žmonėms kyla klausimas, kaip elgtis, jei atėjo laikas pakartotinai skiepytis nuo erkinio encefalito ar pan. Norintiesiems skiepytis pakanka susisiekti su savo šeimos gydytoju ir suderinti laiką.
Tačiau ši tvarka liečia tik tuos, kurie jau yra skiepijęsi ir jiems priklauso tęstinė dozė. Norintiesiems pasiskiepyti pirmą kartą teks palaukti, kol baigsis karantinas.
Konsultuoja telefonu
Įstaigos vadovė neslėpė, kad nors poliklinika, kaip ir anksčiau, dirba nuo 7 val. iki 19 val., darbo pobūdis labai pasikeitęs ir prie to tenka derintis tiek patiems medikams, tiek pacientams. Anksčiau šeimos gydytojai su savo pacientais buvo įpratę bendrauti akis į akį, pamatuoti kraujospūdį, temperatūrą, patikrinti plaučių darbą. Dabar viso to tenka atsisakyti ir pacientai konsultuojami telefonu.
Ko gero, kiekviena šeima namuose turi termometrą, o kenčiantieji dėl kraujospūdžio – aparatą jam pamatuoti. Tad stebėdami savo būklę pacientai apie ją informuoja šeimos gydytoją, o šis koreguoja gydymą, elektroniniu būdu išrašo vaistus, nedarbingumo pažymėjimą.
Tačiau jei gydytojui paciento būklė neaiški, jį nori apžiūrėti, suderinamas laikas ir žmogus kviečiamas atvykti į polikliniką. Tai liečia tik nekarščiuojančius, pastaruoju metu užsienyje nesilankiusius ir su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis nekontaktavusius pacientus. Žmonės, keliantys riziką kitiems, turėtų su medikais gydymą derinti telefonu.
Veikia įtampa
Nors profilaktiniai tyrimai šiuo metu neatliekami, būtinus, be kurių gali pablogėti paciento būklė, medikai skiria. Taigi pagalba skubiais atvejais, kai žmogaus gyvybei gresia pavojus, teikiama.
– Džiaugiamės, kad mūsų pacientai labai sąmoningi, nesiveržia į polikliniką, laikosi karantino reikalavimų, – sakė D. Almonaitienė. – Jie puikiai supranta, kad nė vienas žmogus, net ir medikas, dėl visame pasaulyje susiklosčiusios situacijos negali 100 procentų būti tikras, jog neturėjo kontaktų su koronaviruso nešiotojais ar pan. Todėl šiuo metu geriau vengti bet kokio kontakto.
Tačiau pacientų skambučių medikai sulaukia labai daug ir visus mielai konsultuoja. Tiesa, sulaukia ir priekaištų, ir nepasitenkinimo. Tačiau specialistai supranta, kad dabartinė įtampa daro savo.
Nuotoliniu būdu su ligoniais dirba ir psichiatrai bei psichologai. Medikai atkreipia dėmesį, kad karantinas sujautrina ne tik psichikos problemų turinčius ligonius, bet ir visus jautresnius žmones. Todėl konsultacijų telefonu prireikia vis dažniau.
Tačiau kilus ūmioms būklėms medikai psichikos ligonius priima. Taip pat skubią pagalbą teikia ir poliklinikos odontologai. Taigi įstaigos medikai turi pakankamai darbo ir rengiasi tam momentui, jei jų rankų prireiktų ligoninėje. Anot D. Almonaitienės, patys sąmoningai pasirinkę tokią specialybę dabar medikai turi būti pasirengę ir sunkiausiam scenarijui.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.