Tapkime draugais!

Pasėlių deklaravimas: kokie pokyčiai laukia šiemet?

Paskelbė:

Paskelbta:


Neseniai prasidėjęs pasėlių deklaravimas šiemet dėl šalyje paskelbto karantino neabejotinai bus kitoks. Apie tai, kas laukia ūkininkų, „Santaka“ paklausė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjos Linos GRYGELAITIENĖS.

– Kaip karantinas pakoregavo pasėlių deklaravimo tvarką?

– Mažiausiai iki gegužės 3 d. žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas vyks tik nuotoliniu būdu, prisijungus prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos. Be abejo, šiuo laikotarpiu ūkininkus ir toliau telefonu ar elektroniniu paštu konsultuos seniūnijose dirbantys mūsų skyriaus specialistai.

Nuo gegužės 4 d. jau turėtų prasidėti įprastas pasėlių deklaravimas seniūnijose. Jis tęsis iki birželio 22 d. Pavėlavusiųjų paraiškas ketinama priimti nuo birželio 23 d. iki liepos 17 d., tačiau už kiekvieną uždelstą dieną galutinė paramos suma bus mažinama 1 proc.

Siekiant išvengti žmonių susibūrimo ir artimo kontakto, pareiškėjai jau dabar gali registruotis. Jiems bus paskirtas konkretus atvykimo į seniūniją laikas. Neužsiregistravę gyventojai nebus aptarnaujami. Atvykę asmenys turės naudotis visomis būtinomis apsaugos priemonėmis. Taip pat prašome, kad atvykusieji su savimi būtinai turėtų mėlynos spalvos rašymo priemonę.

Stengiamės sukurti saugią darbo aplinką. Seniūnijose ant stalų įrengtos pertvaros, specialistai aprūpinti kaukėmis, permatomais skydeliais, pirštinėmis, dezinfekciniu skysčiu. Pareiškėjams pastatyti papildomi stalai su monitoriais. Taip siekiame, kad ūkininkai net ir sėdėdami toliau nuo specialistų matytų savo įbraižomus laukus. Didžioji dalis seniūnų pasirūpino, kad kabinetai, kur vyks pasėlių deklaravimas, laikinai būtų įrengti pirmame aukšte, netoli lauko durų.

– Kaip manote, ar daug pareiškėjų ryšis patys iš namų deklaruoti pasėlius?

– Pateikti patiems pasėlių deklaracijas buvo galima ir anksčiau, tačiau tiek pas mus, tiek visoje šalyje šia galimybe naudodavosi labai mažai žmonių. Nepaisant pasikeitusių aplinkybių, nemanau, kad šie metai bus kitokie.

– Ar deklaruoti pasėlius bus galima tik seniūnijose, ar ir Savivaldybėje?

– Tai priklausys nuo karantino apribojimų. Jei greitai niekas nepasikeis, planuojama, kad paraiškos bus renkamos tik seniūnijose, kur tam sudarytos tinkamos sąlygos.

– Ką ūkininkai turėtų padaryti prieš atvykdami deklaruoti savo plotus?

– Kad kontaktas seniūnijose būtų kuo trumpesnis, žemdirbiai privalo atlikti tam tikrus namų darbus. Būtina gerai žinoti, kas ir kuriame lauke auga. Naujai deklaruojamiems žemės sklypams reikia turėti žemės valdymo teisę įrodančius dokumentus. Jei sėjama sertifikuota javų sėkla, būtina pateikti jos įsigijimo faktą pagrindžiančius dokumentus, gerai žinoti auginamų javų bei rapsų veisles. Jei ūkininkai augina cukrinius runkelius ir nori gauti susietąją išmoką, deklaravimo metu reikia pateikti cukrinių runkelių pirkimo–pardavimo sutartį.

– Kokios dar naujovės laukia šiemet?

– Didelių pokyčių nematyti. Prioritetai šiemet skiriami sankcijų, kontrolės bei administracinės naštos mažinimui, informacijos teikimo ir komunikavimo tobulinimui.

Šiemet atnaujinant žemės ūkio valdos duomenis nereikės įvesti praėjusiais metais įterptų organinių ir mineralinių trąšų kiekio. Pareiškėjai galės savanoriškai pasirinkti, ar skirti dalį lėšų (1 Eur/ha) nuo jiems priskaičiuotos ir reikalavimus atitinkančios pagrindinių tiesioginių išmokų sumos žemdirbius vienijančioms ir jų interesams atstovaujančioms organizacijoms.

Tradiciškai daugiausiai klausimų sulaukiame dėl žalinimo reikalavimų. Pareiškėjas, siekiantis gauti žalinimo išmoką, privalo įvairinti pasėlius, išlaikyti esamas daugiametes pievas, naudmenose deklaruoti ekologiniu požiūriu svarbias vietoves (EASV). Pastarasis reikalavimas daugeliui vis dar nėra aiškus.

– Tai gal galite jį paaiškinti?

– EASV reikalavimai privalomi tada, kai deklaruojama daugiau nei 15 ha ariamosios žemės. Tuomet mažiausiai 5 proc. jos būtina deklaruoti kaip EASV. Tai gali būti juodasis ar žaliasis pūdymas, azotą kaupiantys augalai, posėlis ar žolinis įsėlis, trumpos rotacijos želdiniai, miškeliai, tvenkiniai ir kūdros, palaukės, grioviai.

Taip pat noriu pabrėžti, kad tuose plotuose draudžiama naudoti augalų apsaugos produktus.

Reikia atkreipti dėmesį, kad deklaruojantiesiems posėlį ar įsėlį pagrindinės deklaruojamos kultūros plotuose augalų apsaugos produktų naudojimas nėra draudžiamas. Tai daryti draudžiama nuėmus pagrindinę kultūrą iki spalio 15 d. Juodojo ir žaliojo pūdymo plotuose draudimas galioja nuo sausio 1 d. iki liepos 31 d.

Sėklų beicavimas prilyginamas augalų apsaugos produktų naudojimui.

Pareiškėjai , kurie pasirinks auginti azotą kaupiančius augalus, nuėmę derlių plotus privalo apsėti iki lapkričio 1 d. arba juos palikti nesuartus iki gruodžio 15 d. Ražienų paviršius gali būti lengvai kultivuotas taip, kad ražienos išliktų matomos. Iki lapkričio 1 d. privaloma apsėti ir juodųjų pūdymų plotus, o žaliajame pūdyme auginami žoliniai augalai įterpti į dirvą turi būti ne vėliau kaip iki rugsėjo 15 d.

– Gal galite priminti pievų bei ganyklų šienavimo terminus?

– Visas pievas bei ganyklas būtina nušienauti bent kartą per metus ne vėliau kaip iki rugpjūčio 1 d., o pareiškėjams, ūkinių gyvūnų registre iki liepos 1 d. įregistravusiems bičių šeimas, – ne vėliau kaip iki rugsėjo 1 d. Reikia priminti ir tai, kad nušienauta žolė turi būti sutvarkyta.

Išimtys taikomos tiems, kurie nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. laikė žolėdžių ūkinių gyvūnų, o jų vidurkis sudarė ne mažiau kaip 0, 3 sąlyginio gyvulio hektarui. Po rugpjūčio 1 d. tikrintojai ganyklose turėtų rasti arba dar besiganančius gyvulius arba jų ganymo požymių.

– Kokiais atvejais deklaruojant plotus reikia pateikti žemės valdymo teisės dokumentus?

– Visų deklaruojamų sklypų žemės valdymo teisės dokumentus būtina pateikti deklaruojant pirmą kartą arba padarius metų pertrauką. Taip pat – deklaruojant lauką, kurio 2 ha ar didesnė dalis patenka į visiškai per praėjusius 2 metus nedeklaruotus plotus, ir deklaruojant valstybinėje žemėje dvigubo deklaravimo atveju.

– Ar šiemet bus mokama mažai palankių ūkininkauti vietovių pereinamojo laikotarpio išmoka Vištyčio bei Gražiškių seniūnijų žemdirbiams?

– Taip, 25 eurai už hektarą bus mokami dar vienus metus. Taip pat šiose seniūnijose deklaruojantiesiems pievas ar ganyklas išlieka reikalavimas turėti 0, 25 sąlyginio gyvulio vienam hektarui. Gyvulių vidurkis skaičiuojamas nuo praėjusių metų kovo 31 d. iki šių metų balandžio 1 d.

– Ką dar ūkininkams svarbu žinoti?

– Noriu juos paraginti domėtis Kaimo plėtros programos priemonėmis „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“. Tai – dar viena finansinė galimybė.

Nuo deklaravimo pradžios iki gruodžio 1 d. yra galimybė Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje aprašyti išankstinius kontrolinių žemės sklypų pakeitimus. Kiekvienam pakeitimui reikia įkelti vieną nuotrauką, kurioje turėtų būti matomi vietą nustatyti padedantys objektai, tokie, kaip medžiai, keliai, upės, pastatai ir pan.

Taip pat norėtųsi, kad ūkininkai būtų sąmoningi ir nusišienautų jų laukus juosiančias pakeles bei palaukes.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content