Eglė MIČIULIENĖ
Laukuose prasidedant darbymečiui, ugniagesiai perspėja ūkininkus apie jų brangią techniką niokojančių gaisrų pavojų. Pagrindinė tokių nelaimių priežastis – techniškai netvarkingi kombainai ir traktoriai.
Uždaroje kabinoje negirdėti
Kiekvienais metais ugniagesiai prašo ūkininkų atsakingai pasiruošti javapjūtei ir į laukus išvykti tvarkinga technika, tačiau gaisrų vis tiek neišvengiama.
„Darbymetis prasideda. Javapjūtė dar laukia, bet šiuo metu jau prasidėjo šienapjūtė, presuojamas šienas. Žemės ūkio agregatuose, šieno, šiaudų presuose yra labai daug besisukančių detalių, guolių. O guolis kartais subyra ir, praradęs savo mechanines savybes, sukelia gaisrą. Ūkininkai turėtų atkreipti į tai dėmesį, juolab kad šienas užsiliepsnoja lengviau nei žalioji masė, – aiškino Vilkaviškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) vyriausiasis specialistas Darius Urbonas.
Anot pareigūno, nemaža problema kyla dirbant šiuolaikine žemės ūkio technika. Jos viduje yra kondicionuojamas oras, tad operatorius važiuoja užsidaręs langus ir negirdi, kad ūžia sugedęs guolis. O šis besisukdamas smarkiai įkaista, užsidega degios detalės ar į mechanizmus įsipainiojęs šienas, ir ugnis persimeta į visą techniką.
Vilkaviškio PGT specialistai prašo ūkininkų visuomet prieš darbą, taip pat dirbant kas kiek laiko atsidaryti langą ir paklausyti, ar tvarkingai dirba mechanizmai.
Išpūsti šiaudus ir dulkes
Netrukus į laukus išvažiuos ir kombainai.
„Neretai ūkininkai po žiemos sezono išvažiuoja į laukus nepasitikrinę guoliaviečių, ašių. Detalės liečiasi, siekiasi metalas su metalu, ir detalėms smarkiai įkaitus kyla gaisro pavojus. Baigus darbus laukuose reikėtų išpūsti įsivėlusius šiaudus, dulkes, kad patekusi kibirkštis neįžiebtų ugnies“, – sakė D. Urbonas.
Nors pareigūnai kasmet apie tai kalba, per darbymetį rengia prevencinius reidus į laukus, ne visi ūkininkai dar vežiojasi patikrintus gesintuvus, nors jie reikalingi pačių žmonių ir jų technikos saugumui.
„Juk nesunku pasitikrinti gesintuvą, ir pačiam tada ramiau. Gesintuvo patikra kainuos kelis eurus, o sudegusi technika atsieitų tikrai kur kas brangiau“, – kalbėjo D. Urbonas.
Traktoriuje turi būti bent vienas 4 kg gesintuvas. Kombaine, be 4 kg gesintuvo, privalo būti dar ir nedegus audeklas.
„4 kg gesintuvą atstoja 200 l vandens statinė. Būna ir tokių atvejų, kai žmonės su kombainu vežiojasi ne tik gesintuvą, bet ir vandens“, – tvirtino pareigūnas.
Tikrintas prieš… ketvirtį amžiaus
Jeigu vis dėlto užsidega koks nors traktoriaus tempiamas agregatas, žmogus turėtų nepulti į paniką, o bandyti ugnį apgesinti turimu gesintuvu ir, kad išsaugotų patį traktorių, pasistengti kuo skubiau atkabinti agregatą.
Gaisrų laukuose neišvengiama nė vienais metais.
2019 m. vasarą mūsų rajone vien per birželio ir liepos mėnesius gaisrininkai 8 kartus buvo iškviesti gesinti užsidegusių ražienų, šiaudų ritinių, nenukultų javų, technikos. Iš viso išdegė apie 4 ha ražienų, 2 arai javų, supleškėjo 15 ritinių, užsidegė du kombainai. Vienas ūkininkas iš pradėjusio degti lauko spėjo su savo technika išvažiuoti.
Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet atėjus kūlimo sezonui inspektoriai žada rengti reidus į laukus. Bus tikrinama, kaip ūkininkai laikosi priešgaisrinių reikalavimų, ar žemės ūkio technikoje yra gesintuvai, nedegūs audeklai.
Pernai mūsų rajone vykdytų reidų metu maždaug kas trečioje žemės ūkio mašinoje – kombaine ar traktoriuje – nebuvo gesintuvo arba jis buvo per mažos talpos, pasibaigusio galiojimo. Vienas ūkininkas inspektorius ypač nustebino: jo kombaine vežiojamas gesintuvas buvo tikrintas prieš 24 metus.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.