Andrius GRYGELAITIS
Kiek daugiau nei prieš savaitę didžiausi Vilkaviškio rajono bulvių augintojai Alvytė ir Eugenijus Valuckai pradėjo bulviakasį.
Pakenkė šalnos
Vilkaviškio rajone šiemet deklaruota 497 ha bulvių plotų, daugiausiai – net 242 ha – Pilviškių seniūnijoje. Šioje seniūnijoje gyvena ir žemę dirba didžiausi mūsų rajono bulvių augintojai A. ir E. Valuckai. Šiemet šeima sodino apie 130 ha šių daržovių.
Kai kurie gyventojai asmeninėms reikmėms bulves kasa jau kurį laiką, tačiau pramoniniam naudojimui tai pradėta daryti tik kiek daugiau nei prieš savaitę. Pirmieji rajone į laukus su bulvių kombainais išvažiavo A. ir E. Valuckų ūkio darbuotojai. Iš kiek mažiau nei hektaro jie prikasė apie 40 tonų bulvių.
„Nukasėme tas bulves, kurių sėklas prieš sodinimą daiginome. Pirmas derlius nėra blogas, tačiau jis galėjo būti ir geresnis. Bulvėms labai pakenkė pavasarinės šalnos, todėl jos yra šiek tiek smulkesnės, nei turėtų būti. Įprastai, kai šaltis paveikia bulves, jos leidžia daugiau atžalų, mezga naujus šakniagumbius ir jau užmegztas derlius neauga taip intensyviai, kaip turėtų“, – paaiškino A. Valuckienė.
Pirmosios Pilviškių seniūnijos ūkininkų užaugintos bulvės pateks į Lietuvos prekybos centrus. Derliaus realizacija rūpinasi kooperatyvo „Bulvių namai“, kuriam priklauso Valuckai, valdybos nariai.
A. Valuckienė pasakojo, kad šiais metais pirmąjį bulvių derlių nukasė kiek vėliau nei pernai. Įprastai ankstyvųjų veislių daigintos bulvės kasamos liepos pradžioje, o nedaigintos – antroje šio mėnesio pusėje.
Skirtingos veislės
Valuckai savo ūkyje augina bent dešimties veislių bulves: nuo labai ankstyvų iki pačių vėlyviausių. Liepos pradžioje pradėję bulviakasį, jį baigia tik spalio mėnesį.
Beveik tris dešimtmečius šia veikla besiverčiantys ūkininkai per šį laiką puikiai pažino klientų poreikius, tad, rinkdamiesi veisles, būtent į juos ir stengiasi atsižvelgti. Bulvių augintojams svarbu, kad jų užauginta produkcija ne tik būtų atspari ligoms, bet ir turėtų patrauklią išvaizdą.
Dalis Valuckų auginamų veislių skirta tik Lietuvos klientams, dalis – užsakovams iš užsienio. Didžioji dalis Pilviškių seniūnijos ūkininkų užaugintų bulvių iškeliauja būtent į kitas šalis. Pasak A. Valuckienės, užsieniečiams reikia kiek kitokių veislių nei lietuviams. Jiems svarbu, kad bulvės tiktų pramoniniam naudojimui, būtų lengvai skutamos, neištižtų.
Nuo 1992-ųjų bulves auginantys Valuckai išgyvenę pačių įvairiausių metų. Jiems yra net tekę bulves užarti, nes jų nebebuvo įmanoma nukasti. Kol kas vidurvasario prognozės taip pat nėra palankios: didžiąją liepos dalį lijo. A. Valuckienė svarstė, jog jei bus taip ir toliau, sunkesnėse žemėse dėl drėgmės pertekliaus bulvės pradės pūti. Jei orai visgi bus geri, derlius turėtų būti neblogas.
„Jau dabar yra nemažai prigėrusių bulvių. Ne taip seniai vagos buvo pilnos vandens. Jei likusią vasarą orai bus palankūs, tikimės iš hektaro prikasti maždaug po 60–70 tonų bulvių. Jas auginant naudojame daug biologinių preparatų, humuso bei sauso mėšlo. Trąšomis tokio gausaus derliaus tikrai neužaugintume, tad stengiamės mažinti jų kiekį. Šiek tiek paradoksalu, kad nors ir lyja, bet bulves vis tiek kartais tenka laistyti. Jei kelias dienas nepalyja ir drėgmės kiekis dirvoje sumažėja, esame priversti laistyti bulves, kad nenukentėtų jų kokybė. Kai dirvoje nelieka drėgmės balanso, bulvės ima trūkinėti“, – paaiškino pašnekovė.
Ūkininkė vylėsi, jog šią savaitę bulviakasis bus pratęstas. Tiesa, prieš tai dar reikės patikrinti, ar ankstyvosios šių daržovių veislės jau subrandino pakankamą derlių.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.